Bursa
Parçalı Bulutlu
11.5°
enBursa Haber
Zeynep YÜKSEL
Zeynep YÜKSEL
zeynepyuksel@enbursa.com

Teknoloji sanatı nasıl değiştirdi?

20 Mart 2018 Salı, 23:30

Günümüzde sanat bir obje olmaktan çok bir deneyim haline geldi. Sanat galerileri ve fuarları, artık ziyaretçilerine duygularını yaşayabilecekleri birer ortam yaratmaya başladılar. Geçtiğimiz günlerde Art Intitute of Chicago, Vincent Van Gogh sergisi düzenledi. Reklam ajansı Leo Burnett ve ev kiralama şirketi Airbnb ile ortak bir çalışma yaratan müzeye ilgi oldukça fazlaydı. Müzede Van Gogh'un meşhur yatak odasını hayata geçirerek ziyaretçilerin unutulmaz bir deneyim yaşamalarını sağladılar. Ziyaretçiler odaları gecesi 10 dolara kiralayarak vakit geçirdiler.

Sonuç?

Sergiye ilk üç gün 15,000'den fazla ziyaretçi uğradı. Sosyal medyanın etkisi ve teknolojinin kullanımı bu alanlardada oldukça önemli.

ARTIK SANATA ULAŞIM ÇOK KOLAY

Teknolojiyi yakından takip eden sanat kuruluşları artık koleksiyonlarını online platform üzerinden göstermeye başladılar. Sosyal medyayı kontrol eden Y kuşağı dediğimiz 80'lerden sonra doğan jenerasyon için her şey online olmaya başladı. Artık her şeye en kısa sürede ulaŞmak istiyorlar. Genç koleksiyonerler isteklerinin peşinden giderken korkmuyorlar ve bunun için de teknolojiye güveniyorlar. Müzeler de yeni koleksiyonerlerin ilgisini çekmek için çeşitli pazarlama yollarına başvurmuş durumdalar. Geçtiğimiz günlerde gittiğim bir sergide, serginin kendi uygulaması vardı ve bu uygulamayı indirerek sergi boyunca gezip gördüğüm her eser hakkında bilgi paylaşımı yapıyordu.

Bunun yanında daha önce de bahsettiğim gibi sosyal medyanın gücü çok önemli. Y kuşağı gittikleri yerleri yaptıkları aktiviteleri dünyayla paylaşmaktan hoşlanıyorlar. Bunun için Snapchat, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarını kullanıyorlar. Teknolojinin diğer alanlarda olduğu gibi sanat alanında da büyük değişimlere gittiğini gözlemliyoruz. Kimisi teknolojinin geleneksel sanata bakış açımızı kötü etkilediğini savunsa da teknolojinin kullanımı kaçınılmaz gibi durmaktadır.

HAFTANIN KİTAP ÖNERİSİ

John Berger- Görme Biçimleri (Ways of Seeing)

Sanata bakış açımızın değişiminden bahsetmişken sizlere bu konuyla ilgili bir kitap önermek isterim. John Berger sanat yorumcusu, yazar ve sanatçı. Geçtiğimiz Ocak ayında hayatını kaybetti. Kendisinin bugüne kadar sanat dünyasında oldukça etkisi bulunmaktadır. Görme Biçimleri adlı kitabı da birçok sanatsevere yol göstermiştir. Kitabına "nasıl gördüğümüz ve ne bildiğimiz arasındaki ilişki hiç bir zaman oturmamıştır" sözleriyle başlamaktadır. Tarihten bugüne eserlerin farklı yönlerinin analizi yapmaktadır. Sadece büyük eserlerin değil, bunun yanında reklamların bile bizim bakış açımızı ve algımızı nasıl etkilediği üzerinde durmuştur. John Berger, sanata bakış açımızı değiştirmiştir. Görme Biçimleri kesinlikle herkesin başucunda olması gereken bir kitaptır.