Bursa
Açık
19.1°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Yunuseli Havaalanı'na sakın dokunmayın!

19 Haziran 2020 Cuma, 22:10

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş arasındaki görüşmenin içeriği merak konusu oldu.

Başkan Aktaş'la konuşan enbursa.com yazarı Mustafa Gültekin'den bilgi aldım.

Öncelikle söyleyeyim, randevu Başkan Aktaş tarafından istenmiş...

Huber Köşkü'ndeki buluşmada Bursa yatırımları ele alınmış...

Nitekim, yapılan basın toplantısında Bursa yatırımlarına ilişkin bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı.

***

Görüşmeye gizemli hava verip, "Yok azarlandı, yok yetkileri elinden alındı" veya "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden nemaları kesilen TURGEV'in 27 yurdunun kapatılması söz konusu. Acaba bu konuda Bursa Büyükşehir'den destek mi isteniyor?" gibi iddialar, spekülasyondan öte değil...

Gerçek şu ki, ana konu Yunuseli Havaalanı...

Bursa'nın ortasında müthiş, cazip bir alan...

Eski Başkan Recep Altepe, bir yandan Yunuseli Havalanı'nın açılması için uğraşırken, öte yandan çevresinde yapılaşmaya izin vererek, havaalanının yok edilmesinin önünü açtı.

Özellikle bir inşaat firmasına tanınan ayrıcalıklar nedeniyle bölge yüksek katlı binalarla betonlaştı.

İtirazlarımıza rağmen Pars Kiremit'in yeri uçuruldu, Bursa'nın yeni TOKİ Doğanbey'i bu bölgeye dikildi.

***

Şimdi daha büyük bir tehlike kapıda...

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile buluşmasının ardından doğru Ankara'ya gitti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la da görüştü.

Orada ne konuşuldu bilmiyoruz ama sorun şu ki, havaalanında uçuş eğitim verenler, orada uçma faaliyeti içinde olanlara "Çıkın" tebligatı yapıldı.

Bu konuda gelişmeyi Airporthaber'den öğrendik:

"Yunuseli Havalimanı'nda Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Burulaş tarafından işletien İniş Şeridi'nde Burulaş'ın alanda hangar, uçak, bakım gibi havacılık faaliyetleri gibi hususlarla kiralama yapmayacağı Milli Savunma Bakanlığı denetçi müfettişleri tarafından tespit edildi.

Bu kapsamda söz konusu alanda bulunan uçakların 26 Haziran'a kadar alanı terk etmeleri istendi.

Aksi durumda hangar yapılarının 3 Temmuz'dan itibaren sökülerek tahliyesinin yapılacağı bilgisi verildi. Söküm işleminin yanı sıra tahliye boşaltma işlemleri yapılacağı ve bunun da maliyetlerinin kiracılara yansıtılacağı ifade edildi."

Sonra belgesini ele geçirdik.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, her ne kadar "Yunuseli'ndeki dönüşüm için Cumhurbaşkanı ile görüştünüz mü?" şeklindeki soruya net yanıt vermemiş olsa da, durum tam öyle değil.

Önce Aktaş'ın söylediklerini aktarayım:

"Ben yaptım oldu mantığıyla asla hareket edemeyiz. Yunuseli'nde belirli fonksiyonlar var. Jandarmanın yeri var. Eğitimlerini yaptığı. Beraberinde özel uçaklarla alakalı pist olarak da kullanılıyor. Yunuseli de 1050 Konutlar da konuşuluyor. Şekillenmemiş konuyla ilgili detaylı bilgi vermek doğru olmaz. Hayal ettiklerimizi proje olarak aktaramayız."

Belli ki önemli gelişmeler oluyor.

Umarım bu Yunuseli Havaalanı'nın imara açılması sonucunu doğurmaz.

Recep Altepe döneminin yanlışlarını gidermek için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olan Alinur Aktaş, 0.50 katsayıyı durdurarak, bir kent katliamını önlemişti.

Böylesine Bursa'nın akciğerleri olabilecek, yangın uçaklarının inip kalkabileceği, uçuş eğitiminin yapılabileceği alanı imara açmak en yanlış karar olur.

Hele İl Başkanı Ayhan Salman'ın bir görüşmemizde ifade ettiği gibi, "Orası kentsel dönüşüm için rezerv alanı" sözü yanlış sonuçlara yol açabilir.

***

Bence kendilerine 31 Mart'ta seçimi kazandıran Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın sözlerine kulak vermeliler.

Bu yılın başında enbursa.com'u ziyaret eden Dündar, şunları söylemişti:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Atatürk Havaalanı'nı Millet Bahçesi yaptı. Bu bir vizyondur, örnektir. Yunuseli Havaalanı'nın da böyle bir mekan olarak kalması, orasının muhafaza edilmesi lazım. Boş yerleri doldurmak çok kolaydır. Şunu şuraya yapalım, bunu buraya yapalım demekle olmuyor işler! Biz 10 yılda kamulaştırmaya 500 milyon para ödedik. Belediye başkanı şehre her kesimin ihtiyaçlarına göre bakar."

***

Bu yazının dipnotu: 2016 yılında Milli Savunma Bakanlığı tarafından sivil uçuşlar yapılması amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmişti bu alan...