Bursa
Açık
32.6°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Yüksel Hoca'dan yeni mektup var!

28 Mart 2020 Cumartesi, 21:49

Korona virüs salgını sonrasında başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarıyla görüşüp dertlerini dinleyen, sorunları yerinde saptayan CHP Bursa Milletvekili, Prof. Dr. Yüksel Özkan, bu kez Aile Sağlığı Merkezleri ile Bursa Tabip Odası'nı ziyaret etti.

İşte izlenimleri:

"Sayın Baysal,

Son bir haftadır kamu hastaneleri, yöneticiler ve Sayın Valimizi ziyaretlerimden sonra size paylaşımda bulunmuştum. Son olarak da özel sağlık kuruluşları, ASM ve en son BTO ziyaretimden sizlere izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Bilindiği gibi özel hastaneler de pandemi hastaneleri olarak belirlendiler. Özel sağlık kuruluşlarında çalışanlar da kamudaki sağlık çalışanları gibi canla başla çalışıyorlar. Hastanelerin enfeksiyon komitelerinin aldığı kararların ciddiyetle uygulandığı daha hastaneye girişte göze çarpıyor. Hemen ateşiniz ölçülüyor, dezenfektan kullanıyorsunuz, sosyal mesafeye uyuluyor, sağlık çalışanları maske kullanıyor, hastanelerde 14 kuralı uyarıları... Bilim Kurulu'nun aldığı kararlar uygulanıyor fakat bu kuruluşlarda test uygulanması yine büyük bir sorun ve yapılamıyor.

Özel sağlık kuruluşları yetkilileri yakın gelecekte kapıya kilit vurabiliriz endişelerini televizyonlarda haykırıyorlar zaten. Evet, bu kurumlardaki sağlık çalışanlarının bu endişelerini giderecek açıklamaların bir an önce yapılmasıdır.

ASM (Aile Sağlığı Merkezleri) ziyaretlerimde, hemen kapıdan girişten itibaren özel sağlık kuruluşlarında olduğu gibi bir uygulamayı gözledim. Maske sayısı her yerde olduğu gibi buralarda da yetersiz. Hasta yoğunluğu az, her hekim günde 5-10 hasta kabul ediyor. Bu nedenle ve kendilerine yaygın bulaşın azaltılması için ASM çalışanlarının bir an önce dönüşümlü çalışma sistemine geçilmesini istiyorlar. Yine eve gittiklerinde ailelerine bulaştırma endişesi ile kendilerine bu süreçte iş çıkışında kendilerine hotel ve benzeri mekanların bir an önce açılmasıdır.

65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağı konusunda bir genelge ile kendilerine kayıtlı bu yaş grubundaki hastaları periyodik olarak telefonla aramaları talimatı veriliyor. Bir hekim arkadaşım bana kendisine kayıtlı bin 300 bu yaş grubunda hastasının olduğunu ifade etti ve bunları telefonla periyodik olarak aramak zorunda olduğunun ve bunları muayene etmiş gibi kodu olmayan hasta girişlerini yapmak zorunda olduğunu anlattı. Bu yaş grubunun sokağa çıkma yasağının kontrolü de ASM hekimlerine yüklenmiş. Bu konudaki yorumu vatandaşlarımıza bırakıyorum.

Evet, 'Balkon Alkışları'na devam ...

En son dün BTO (Bursa Tabip Odası) yetkililerini ziyaret ettim. Üzülerek belirtmek isterim ki meslek örgütleri ve akademik odalar bu sürecin dışında tutulmuş. Evet pandemi söz konusu fakat hükümet yetkililerinin sıkça söylediği 'Olay Küresel, Mücadele Ulusal' sözlerinin havada kaldığını sahada görüyoruz.

Bu yazıyı size yazarken Sayın Sağlık Bakanının konuşmasını da izliyorum. COVID-19 hasta sayısı ürkütücü bir şekilde artıyor, yoğun bakım yataklarının yüzde 63'ü dolmuş.

Yaklaşık bir haftadır yaptığım saha ziyaretlerimden sonra yine ısrarla söylüyorum;

• 3 'T' tavizsiz uygulanmalıdır yani; temas mutlaka radikal uygulamalarla engellenmelidir, Tecrit (karantina) istinasız uygulanmalıdır, Test sayısı uygulaması yaygınlaştırılmalı ve süratle artırılmalıdır.

• "Sağlıklı Hastane" veya 'Temiz Hastane' uygulaması bir an önce hayata geçirilmelidir. (Hoca bugün itibariyle Yüksek İhtas'ın bir bölümünün temiz hastane olduğunu bilgisini verdi). Dünya örneklerine göre COVID-19'un bulaşmasının yüzde 40'nın hastanelerde olduğudur. Bu planlama yapılmaz ise acil tedavisinin yapılması gereken diğer hastaların yatırılacağı ne yatak ne de yoğun bakım yatağı bulunamayacaktır.

• Sağlık çalışanlarının kişisel koruma ekipmanlarının eksikliği derhal giderilmelidir.

• Sağlık çalışanları ile ilgili bir an önce dönüşümlü çalışma sistemine geçilmelidir.

• Sağlık çalışanları için izole konaklama ve istirahat mekanları açılmalı ve hayata geçirilmelidir.

• İllerde valiliğin koordinasyonunda, il sağlık müdürlüğünün, bölge bilim kurulllarının, meslek örgülerinin, akademik odalarının, sendika temsilcilerinin, yerel yönetimlerinin, iş dünyasının temsilcilerinin ve gerekirse diğer meslek örgütlerinin katıldığı bir kriz merkezleri oluşturulmalıdır.

'Kendi Sağlığınız, Sevdikleriniz Sağlığı ve Toplumumuzun Sağlığı İçin Evde Kal, Sağlıklı Kal!'

Saygılarımla...

Yüksel Özkan..."