Bursa
Açık
18.7°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Yıldırım'da Kemal Ataç kazandı, Kerem Arslan kaybetti!

23 Şubat 2020 Pazar, 19:10

Parti içi demokrasinin askıya alındığı (CHP hariç) diğer partilere inat, İYİ Parti bu hafta sonu üç ilçede parti içi demokrasi şöleni yaşadı.

Üç adayın yarıştığı Mustafakemalpaşa'da Tevfik Demir yeniden seçilirken, tek adayın çıktığı Karacabey'de Fatih Karabati İlçe Başkanı oldu.

Yarışın en çekişmeli geçtiği ilçe Yıldırım oldu.

Atamayla İlçe Başkanlığı görevinde bulunan Kemal Ataç, 178 oyla güven tazelerken, görevden alınan İlçe Başkanı Avukat Kerem Arslan 168 oyla seçimi kaybetti.

****

Pazar günü sabah erken saatlerde başlayan İYİ Parti Yıldırım İlçe Kongresi'nde Divan Başkanlığı'na Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan seçildi.

Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Mollasalih ile CHP Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş'ın da izlediği kongrede İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Toktaş ile Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu birer konuşma yaptı.

Türkiye'de ilk siyasal partinin 1889'da kurulduğunu belirten Prof. Dr. Tatlıoğlu, "Siyaset alanı çok sıkıştı. Ne 1946 yılında ne de 28 Şubat'ta böyle bir siyasal daralma yaşamadı bu ülke. TBMM'de CHP Grup Başkanvekili Engin Altay AK Partililere, 'Biz devletin partisiydik ama bugün parti devleti haline geldik' demişti. Haklıydı. İşte İYİ Parti suyu çekilmiş demokrasiye su enjekte etmek için kuruldu" dedi.

Prof. Dr. Tatlıoğlu, kendisinin de içinde bulunduğu AK Parti'nin kuruluş günleriyle ilgili bir anımsatmada bulundu:

"AK Parti 14 Ağustos 2001'de Bilkent'te kuruldu. Açıklamadan sonra partinin kurucuları dört ayrı kanaldan canlı yayına çıktılar. Biz partiyi 21 Ekim 2017'de kurduk. Meral Akşener'in fotoğrafı televizyonda 7 ay sonra görüldü. Totaliter rejime, tek adam zulmüne karşı bu ülkede bir kişi ayağa kalktı o da bir kadındı."

****

Bu konuşmalarında ardından kürsüyü iki aday çıktı. Önce Kerem Arslan konuştu:

"Biz bugün için, bu kongreyi kazanmak amacıyla görevden alındık. 19 Nisan İl Kongresi için görevden alındık. Dik durduğumuz için görevden alındık. İlçe kongremiz Osmangazi ve Nilüfer'le birlikte en sona alınacaktı, neden bu kadar acele edildi?"

****

Galiba bu acele İYİ Parti'nin ilk ilçe kongresinin sönük geçmesine neden oldu. Katılım son derece düşüktü. Yaklaşık bir ay önce CHP Yıldırım İlçe Kongresi ile karşılaştırıldığında, yarı kalabalık bile yoktu.

Sadece adayların konuşması kongreye heyecan kattı.

****

Eleştirileri yanıtlayan İlçe Başkanı Kemal Ataç ise yerel sorunlara değinmediği konuşmasında üye yazımı konusunda rakibi Kerem Arslan'a hodri meydan çekti:

"Eğer onun döneminde yaptığı bir üyenin altında imzası varsa, istifa ediyorum."

Kemal Ataç'ın siyasal iktidara yönelik en sert eleştirisi, "Yönetime geldiğimiz takdirde muktedirin yaptığı gibi kayırmayacağız, ayırmayacağız, buyurmayacağız" dedi.

Yoğun alkışlar arasında konuşmasını tamamlayan Kemal Ataç bozkurt işareti yaparak kürsüden indi.

****

Yıldırım'da Kemal Ataç'ın kazanması Dr. Yahya Bahadır-Yüksel Yılmaz cephesinin zaferi anlamına geliyor.

Elbette Selçuk Türkoğlu'nun da ilk raundu kaybetmesi demek oluyor bu...

****

Bu yazının dipnotu: Doğrusu salondaki alkışlara bakınca Kemal Ataç'ın daha büyük bir fark atacağını gözlemlemiştim. Bu iki şekilde yorumlanabilir. Kemal Ataç demokratik bir delege seçimi yaptı. Bir başka yorum, kalemiyle yazdığı halde ancak 10 fark atabildi. Hangi yorumu beğendiyseniz, onu kabul buyurun lütfen!

KARACABEY VE MUSTAFAKEMALPAŞA'DA SONUÇLAR!

Mustafakemalpaşa'da üç adaylı bir yarış oldu. İlçe Başkanı Tevfik Demir 184 oyla seçimi kazanırken, diğer iddialı aday Mazlum Ada 116 oy alabildi. Son anda çıkan üçüncü aday Yakup Dikici 13 oy alabildi.

Burada da delege yapısı ağırlıklı olarak Dr. Yahya Bahadır-Yüksel Yılmaz lehine görünüyor.

Karacabey'de Fatih Karabati tek aday olarak girdiği seçimde, 140 oy alarak başkan seçildi. Burada Selçuk Türkoğlu cephesinin ağırlıklı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

****

Bu yazının dipnotu: Karacabey kongresini de bizzat izledim. Ayrı bir yazı konusu olacak.