Bursa
Parçalı Bulutlu
24.4°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Üreten ve fark yaratan kadınlar ödüllendirildi!

09 Mart 2020 Pazartesi, 23:05

Geçtiğimiz Perşembe akşamı Bursa İş Kadınları Derneği'nin ödül töreni Sheraton Otel'de gerçekleştirildi. Etkinliğe Bursa Milletvekili Atilla Ödünç ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş katılarak birer konuşma yaptılar.

Aktaş'ın annesini de anarak yaptığı samimi ve içten konuşma büyük dikkatle dinlendi.

***

Kentin en örgütlü kadın güçlerinden biri olan BUİKAD'ın töreni hem sunum hem katılım açısından muhteşemdi.

Adeta yaratan, üreten kadınlar geçidi gibiydi.

Ayakları üzerine duran, kendileri başlı başına bir başarı hikayesi yazan kadınların "Biz buradayız" dedikleri geceydi.

Çok sayıda isim ödül aldı.

Bu dernek üreten ve fark yaratan kadınların ödüllendirilmesini teşvik anlamında da çok önemli bir işlev üstleniyor.

Gecede bir konuşma yapan BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu, 13 yıldır yaşamın her kesiminde kadının varoluşunu sağlamak ve güçlendirmek amacıyla yol gösterici olmaya gayret ettiklerini belirterek, şunları ifade etti:

"11 yıldır ara vermeden yaptığımız Noktalama Projesi ile üniversite öğrencisi genç kızların emin adımlarla iş hayatına hazırlanmasını amaçladık. ILO ve İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirilen 'Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler' projesinin Bursa paydaşlığını üstlendik. 150 kadın girişimciye mentörlük yaptık. Bunlardan 22'si kendi işini kurdu. Avrupa Birliği ile üç projede ortaklık yapıyoruz. Global Compact Küresel İlkeler Sözleşmesi imzacısı olarak; BUSİAD ve Yeşim Tekstil ile birlikte Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu'nun kurulmasına öncülük ettik."

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. İlham veren kadınlar, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için çalışan, kadına değer veren kurum ve şirketlere ödülleri takdim edildi.

Ulusal çapta Yılın Başarılı İş Kadını Ahu Serter. Yılın Fark Yaratan Kadını Ödülü ise Doç. Dr. Duygu Sağ'ın oldu. Yerel kategoride Bursa'nın Başarılı İş Kadını Ödülü Meltem Turan'a (Eski İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Necmettin Turan'ın kızı) verildi. Bursa'nın Başarılı Girişimci Kadını Ödülü ise İlkay Yıldırım'ın oldu. Bursa'nın Başarılı Kadın Yöneticisi Nihan Çelik seçilirken, Yılın Kadına Değer Veren Şirketi Ödülü ise Coats firmasına verildi. BUİKAD Özel Ödülü ise sanayi bölgesine açtığı kreş nedeniyle Başkanlığını Erol Gülmez'in yaptığı Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) Yönetimi'nin oldu. NOSAB ödülünü NOSAB Müdürü Mehmet Koçer aldı.

BİR KADININ LOKONTAYA GİTMESİ BİLE DEVRİMDİ BE!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle sosyal medyada paylaşıldığını görünce mutlu oldum.

Birkaç kez "Bir Hayat Böyle Geçti" adını verdiği anılarına dayanarak yazmıştım;

Türkiye'nin ilk kadın avukatı Türkçülüğün öncülerinden Ahmet Ağaoğlu'nun kızı Süreyya Ağaoğlu'ndan söz ediyorum.

1920 yılında TBMM açılmış, 1923 yılında Cumhuriyet ilan edilmiş, ama kadınlar halen ikinci sınıf vatandaş durumunda...

Süreyya Ağaoğlu, hukukçu kadın arkadaşıyla birlikte Ankara'da erkeklerin yemek yediği lokantaya gidiyor.

O dönem kadınların lokantada kendi başlarına yemek yemesi görülmüş şey değil.

Ankara küçük bir şehir; Süreyya Ağaoğlu arkadaşıyla yemeğe gidince konu Başbakan Rauf Orbay'a kadar iletiliyor. 'Osmanlı'da padişah ekmeğini yiyen' Orbay; kadınların lokantaya gitmesini uygun bulmuyor.

Sonuçta konu Mustafa Kemal Atatürk'e intikal ediyor.

***

Büyük Atatürk yanına Latife Hanım'ı da alarak, iki kızı o lokantaya götürüyor ve Adalet Bakanlığı'nda staj yapan bu iki hanım öğle yemeklerini orada yemeye başlıyor.

Lokantada yemek yiyemeyen kadından, dünyanın büyük şirketlerini yöneten kadına işte böyle geldik.

ATATÜRK'Ü DEĞİŞTİREN KADIN: AFET İNAN!

Mustafa Kemal Atatürk kuşkusuz, Fransızca bildiği için de Batı dünyasını tanıyan, kadın gelişmeden ülkenin gelişemeyeceğine inanan, toplumun yüzde 50'sini evde, atıl durumda bırakan toplumların bir adım ileri gidemeyeceğini bilen bir liderdi.

Yine de kadınların haklarını kazanmasında manevi kızı Afet İnan'ın önemli rolü vardı.

'Çankaya Köşkü Kütüphanecisi Nuri Ulusu'nun Hatıraları-Atatürk'ün Yanı Başında" adlı yapıtı yeni okuyup bitirdim.

Bu kitaptan ayrıca söz edeceğim, ama 12 yıl Atatürk'ün yanından uyumak hariç hiç ayrılmayan Nuri Ulusu bakın neler yazmış:

"Afet İnan, Türk kadınının seçme ve seçilme haklarına kavuşması için birçok uğraş vermişti. Hatta okulunda temsili bir seçimde, birinci seçilen ve temsili olarak belediye başkanlığı kazanan bir kıza karşı, erkek öğrenciler itirazda bulununca, soluğu Ata'sında almış ve ağlayarak, bu olayı ona anlatmıştı. (Bu olayı Afet Hanım'dan ben de bizzat dinlemiştim.) Atatürk de hemen olaya el koymuştu.

Devrin İçişleri Bakanı Şükrü Kaya Bey'i çağırarak, bu yanlışı düzeltmesi için çalışmalara hemen başlaması talimatını vermiş, Affet İnan bu olaydan son derece etkilendiği için bu yasa çıkana kadar ders vermemişti. "

***

Süreç ondan sonra başlıyor.

26 Ekim 1933'te Cumhuriyet'in 10. yılında çıkarılan bir yasayla Türk kadınına köylerde ve köy ihtiyar heyetlerinde seçme ve seçilme hakkı tanınıyor.

Bir yıl geçmeden Türk kadınının TBMM'de temsili için de yasa değiştiriliyor.