Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Şehreküstü'nde Diyanet'in inşaatına ilişkin ortaya çıkan belge!

11 Mayıs 2020 Pazartesi, 18:46

Şehrin yükselen çığlığına kulaklarını tıkadılar.

Her kesimden gelen eleştirilere karşı yaptıkları tek savunma, "Burası vakıf yeri" şeklinde oldu.

Onun da doğru olmadığı ortaya çıktı.

Kazım Baykal'ın "Bursa ve Anıtları" kitabında anlatıldığı kadarıyla müftülük binası 1972 yılında mezarlık üzerine kuruldu.

Ne yazık ki, bazıları işi yine "Bunları dile getirenler din düşmanları" algısı yaratmaya çalışarak, eleştirileri engellemek istiyorlar.

Oysa talep çok basit, bu kentin olanaklarını kullanarak, Bursa'nın en güzel yerinde yerleşke yaptınız. Şehreküstü Meydanı da, size bu olanağı tanıyan Bursalıların olsun!

Bursa Müftülüğü'nün "Biz söz vermedik" şeklindeki açıklamasının doğru olmadığına ilişkin belge sunacağım,

21 Şubat 2017 tarihinde toplanan Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, 451 sayılı kararla Müftülük binasının Şehreküstü Meydanına katılması kararını alıyor.

Bu kararın 13. maddesindeki Reyhan Mahallesi 440 ada, 1 parselde koruma amaçlı imar planı değişikliği oy birliğiyle kabul ediliyor.

Recep Altepe döneminde alınan bu karar ne yazık ki, Alinur Aktaş döneminde hokus pokusla terse döndürülüyor.

25 Nisan 2018 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi'nde bu kez tersine bir karar alınıyor.

15. madde ile eski değişiklik bir kez daha değişikliğe uğruyor ve bu alanın meydana eklenmesinin önü kapanıyor.

CHP'li üyeler ret oyu veriyor.

Recep Çohan, Gamze Kayabaşı, Nilgün Berk, Pelin Sevgi, Akın Poroy, Erdal Aktuğ, Engin Taşdemir, Dündar Koyutürk ve CHP'den istifa ederek bağımsız kalan Metin Uyanık, ret oyu vererek, onurlu bir davranış gösteriyor.

Bu noktada bilmiyorum nasıl bir yorum yapmak lazım.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın göreve başlamasından sonra yapılan bu değişiklik bir yana, Bursa Kent Konseyi Bursa Çalışma Grubu'nun aldığı karar, yaptığı açıklama ve dahası bu açıklamanın Büyükşehir Belediyesi'nden basına servis edilmesi, ne anlama geliyor?

Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu mu demek lazın?

MUSTAFA BOZBEY'DEN MEYDAN MESAJI VAR!

Geçtiğimiz yıl yapılan yerel seçimlerde az bir oy farkla Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaybeden CHP adayı Mustafa Bozbey, Şehreküstü Meydanı'ndaki inşaat tartışmasına dahil oldu.

Eski başkan Bozbey, 'enBursa.com' takipçileri için şu mesajı gönderdi:

"Pandemi (Koronavirüs) sürecinde dahi kent adına olumsuzlukların devam etmesinden dolayı Bursalı olarak büyük üzüntü duyuyorum. Bursalı olarak isteğim Diyanet Vakfı'na ait eski Bursa Müftülüğü alanının bir an önce ruhsatlarının iptal edilerek meydana katılmasıdır. Biz kentin merkezinin yoğunluğunun azaltılması ve Bursa'nın tarihi Hanlar Bölgesinin etrafındaki yapıların kaldırılarak bu ve buna benzer kurumların kentin faklı bölgelerine aktarılarak tarihi Hanlar Bölgesinin ortaya çıkması konusundaki düşüncelerimizi yıllardır ifade ettik ve bundan böyle de etmeye devam edeceğiz.

Eski Müftülük binasının yıkılması ile Şehreküstü'nden Bursa'mızın simgesi olan Ulucaminin görünür olması hepimiz için farklı güzel bir duygu oluşturdu. 2015 yılında Diyanet Vakfı'na ait bu yapının kaldırılması koşuluyla Büyükşehir Meclisince (ki ben de o meclisin üyesiydim) Diyanet Vakfı'na Yalova yolu üzerinde yer tahsisi yapıldığını biliyoruz.

Diyanet Vakfı'nın bu koşulu yerine getirmesi ve o alana herhangi bir yapının yapılmaması Bursa adına çok önemlidir. Diyanet Vakfı'nın bir kez daha kent için Bursa için projeyi tekrar değerlendirmesi gerektiğine inanıyorum."