Bursa
Parçalı Bulutlu
24.8°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Şehir Hastanesi'nin yıllık maliyeti 400 değil 600 milyon mu?

20 Şubat 2020 Perşembe, 22:42

AK Parti'nin en başarılı olduğu, en çok oy aldığı alan sağlık...

Altını çizerek belirteyim, AK Parti öncesinde sağlık politikalarına hekimler yön veriyordu.

Yani doktorların isteğine göre yapılanma yapılıyordu, bu da sağlık hizmeti alanlar açısından büyük sıkıntı yaratıyordu.

Oysa temel kural şudur, hizmet verenler değil, hizmet alanlar işin yönünü belirler!

Düşünün restorana gidiyorsunuz, sahibi kendi sevdiği yemekleri yapıyor, gelenlere, "Canınız isterse yiyin" diyor.

Olmaz, olamaz.

***

Tabip Odası yöneticisi arkadaşlar, hekimler, bunu anlamak istemediler ve sonuçta başlarına AKP balyozu düştü.

Bu kez tersinden hekimleri aşağılayan, iyi eğitimli insanlarımızı yok sayan politikalar izlendi.

Ancak deniz bitti, para bolluğu ortadan kalktı. Gelinen noktada artık sağlık politikaları tıkandı.

Sağlık bir ticari ilişkiye döndü, döndürüldü.

***

Bursa Şehir Hastanesi işte bu ticari mantığın şaheseri...

AVM kıvamında, beş yıldız otel ayarında harika bir tesis...

Ancak küçük (!) bir kusuru var, Şehir Hastanesi şehirden uzak, şehirle bağlantısı yok.

***

Bu hastane nedeniyle merkezdeki bazı kuruluşlar kapatıldı, bu nedenle kent merkezindeki sağlık kuruluşlarında inanılmaz yoğunluk var.

Her yer tıklım tıkış hasta dolu!

***

Bursa'da iktidar partisi şimdiye kadar tek kale maç oynuyordu. İktidar mensubu siyasiler, sağlıkla ilgili çıkıp konuşuyor, vaat veriyor, bol keseden atıyor ama gereği yapılmıyordu.

Muhalefet partileri uyuduğu için kimsenin sesi çıkmıyordu.

Artık durum değişti, Cumhuriyet Halk Partisi, üzerindeki ölü toprağını attı.

İsmet Karaca'nın CHP Bursa İl Başkanı olmasından sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak gibi görünüyor.

Nerede bir sorun varsa, muhalefet orada ses yükseltecek.

***

Nitekim, Bursa Büyükşehir Stadyumu'nun karşısında yarım bıraktırılmış Ali Osman Sönmez Hastanesi'nde geniş katılımlı bir toplantı düzenleyen CHP İl Başkanı Karaca, "2017 yılında temeli atılan, 29 Ekim 2019 tarihinde açılacağı söylenen 750 yataklı Ali Osman Sönmez Hastanesi'nin, Şehir Hastanesi'ne müşteri (!) bulabilmek için henüz yarısı bile tamamlanmadı. Günde 15 bin hastaya sağlık hizmeti vermesi planlanan hastane, Ali Osman Sönmez Onkoloji'nin yanı sıra Zübeyde Hanım Doğumevi, Çekirge Devlet Hastanesi'ni bünyesinde barındıracaktı" dedi.

***

Başkan Karaca'nın bir başka iddiası, Şehir Hastanesi'nin yıllık kirasıyla ilgiliydi:

"Şehir Hastanesi'ne yıllık ne kadar para ödeniyor sorusuna iktidar yanıt vermiyor. TBMM'de milletvekillerimize 'ticari sır' kapsamında bilgi verilmiyor. Bizim edindiğimiz bilgilere göre Şehir Hastanesi'ni işleten şirkete yıllık 400 milyon para ödeniyor. Bununla her yıl 600 yataklı bir hastane yapılır. Bu resmen bir soygundur."

***

CHP İl Başkanı İsmet Karaca'nın Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bir de önerisi vardı:

"Bursa Şehir Hastanesi'ne ulaşımı sağlamak üzere Bursaray'ın hastaneye kadar götürülmesi planlanmakta ve bu amaçla Bursa Büyükşehir bütçesinden 600 milyon lira kadar bir kaynak ayrılması gerektiği açıklanmaktadır. Bu kaynak Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden değil, ihaleyi alan şirketlerden sağlanmalıdır. Büyükşehir Belediyesi bu proje için harcayacağı 600 milyonu başka hizmetler için kullanmalıdır."

***

Bu yazını dip notu: CHP'de heyecan dorukta... Parti İl Merkezi'nde değil yerinde yapılan basın toplantısına İl başkan adaylarından Erol Gülmez ile Avukat Güner Aklan da katıldı. Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular, Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, Orhangazi İlçe Başkanı Ender Teke de bu buluşmada hazır bulunanlar arasındaydı. Kadın Kolları Başkanı Vildan Özkula eylemde yer alırken, milletvekillerinden sadece Nurhayat Altaca Kayışoğlu vardı.

BASIN TOPLANTISININ TEK EKSİĞİ!

Mudanya Belediye Meclis Üyesi, bu şehirde mühendis odalarının uzun yıllar sözcülüğünü yapmış olan İnşaat Mühendisi Mustafa Özçelik, CHP İl Başkanı Karaca'nın hastanenin yeri konusuna da değinmesi gerektiğini belirterek, "Maç olduğunda trafik allak bullak oluyor. Burada genel bir planlama yapılmalı. Bölge eski binalarla dolu, kentsel dönüşüm düşünülmeli. Yoksa cehenneme dönecek bu bölge!" dedi.

KARACA'DAN YENİ İDDİA

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, AK Parti'yi en güçlü olduğu yerden, sağlık alanından vurmaya devam ediyor.

Yarım bırakılan Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi önünde yaptığı basın açıklamasının mürekkebi kurumadan, yeni bilgilerle kamuoyunun önüne çıkmaya hazırlanıyor.

O toplantıda Şehir Hastanesi'ne her yıl 400 milyon ödendiğini açıklamıştı. Bursa'nın dijital medya platformu "enBursa.com"u ziyareti sırasında bu rakamın 600 milyon olduğunu, bununla yılda iki hastane yapılabileceğini öne sürdü.

Başkan Karaca, sağlıkla ilgili 6 kez basın açıklaması yapmaya hazırlandıklarını kaydetti.

***

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, 22 Şubat Cumartesi günü sabah saatlerinde, yarım bırakılmış T2 tramvay hattıyla ilgili olarak da Yalova-İstanbul Yolu üzerinde yürüyüş yaparak, Kent Meydanı'na geleceklerini açıkladı.

Başkan Karaca, CHP'li Belediye Meclis üyelerinin de katılacağı yürüyüş sonunda Kent Meydanı'nda toplanacak partililere hitap edecek!