Bursa
Açık
32.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Özer Matlı'dan İbrahim Burkay'a ahret soruları!

07 Aralık 2019 Cumartesi, 00:39

Kim ne derse desin, Bursa iş insanlarının bir numaralı koltuğunda Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı oturuyor.

Matlı Yem, Burdan Yumurta dahil Türkiye'nin en önemli sanayi kuruluşlarından birinin başında aynı zamanda...

Yaşamı bir başarı hikayesi!

Bursa Ticaret Borsası Başkanı sıfatıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu'na seçilen Özer Matlı, BTSO Başkanı İbrahim Burkay gibi "Sadece kendine Müslüman" biri de değil!

***

Konuşunca tarımdan, ticaretten, köylünün dertlerinden, hayvancılıktan, Bursa'nın yağmalanmasının önüne geçilmesinden söz ediyor.

Ne paraya ihtiyacı var ne de bazıları gibi arsa rantı peşinde!

Gözü tok, ayağını yere sağlam basıyor...

***

Yeni iş yerimdeki arkadaşlarla yani "enbursa.com" ekibi olarak kendisini ziyaret ettiğimizde, sayfalarca not aldım.

Sözünü sakınmadan konuşan iş insanı pek kalmadığı için ilgiyle, keyifle dinledim.

***

Özer Matlı ile Borsa'nın yeni yerinde buluştuk.

Bursa Borsası, TOKİ Doğanbey rezaletinin yaşandığı bölgede, üç Bursa evi yapmış ki, henüz düzenleme bitmemesine karşın konaklara hayran kaldık.

"Bursa'ya sahip çıkmak budur işte" dedik.

***

Buluşmamızda ilk sözü Genel Müdürümüz Uygar Külhaşoğlu aldı.

Bursa'nın son dönemlerde farklı düşüncede bulunan insanları dışlamaya çalıştığını anlatan Külhaşoğlu, "2,5 yıl önce Esat Kaplan'la başladığımız enbursa.com sürecinde, yeni arkadaşlar aramıza katıldı, güçlendik. Biz farklı fikirlere yer veren bir medya kuruluşu olacağız" dedi.

***

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı da, kurumunun yapısını anlattı.

Başkan Matlı, Borsa'yı, İbrahim Özhan, Hidamet Asa, Hikmet Bosut, Hakan Kırmızıay, İlker Birgül ve Tolga Çevikel'den oluşan 7 kişilik yönetim kurulu ile 20 kişilik Meclis üyeleriyle birlikte yönettiklerini ifade etti.

40 yıl aynı anlayışın hüküm sürdüğü Bursa Borsası'nı teslim aldıklarında 350 üye bulunduğunu, bugün sayının bin 30'a yükseldiğini, Türkiye genelinde 113 borsa içinde Bursa Borsası'nın 46. sıradan 16. sıraya çıktığını kaydetti.

Galiba kendi işinde ve buradaki başarı, Özer Matlı'yı TOBB zirvesinin en tepelerine götürdü.

***

Özer Matlı'nın pek çok konuda eleştirileri var.

Ama en can alıcı eleştirilerinin başında mantar gibi çoğalan yeni sanayi bölgeleri geliyor.

Özellikle TEKNOSAB'a yönelik yoğun eleştirisini aktarmak vatandaşlık görevi:

"Yeni sanayi bölgelerinin Bilecik tarafında kurulması lazım... Ucuza arsayı al, sanayi bölgesi imarına çevir, kazan! Sanayi böyle devam ederse, Nilüfer 1,5 milyon nüfusa ulaşacak. Burada nasıl yaşayacak insanlarımız? Bursa'nın korunması lazım... Şehir elimizden kayıp gidiyor. TEKNOSAB'da bir ihale oldu mu? Olduysa bizim neden haberimiz olmadı? Benim kardeşim de BTSO Meclis Üyesi, onun da haberi yok! Bir de merak ediyorum, hangi teknoloji firmaları burada olacak? Kaç tane teknoloji markası var?"

***

Özer Matlı'dan öğreniyoruz ki, hem TEKNOSAB hem de Deri Sanayicileri işgal ettikleri toprakları genişletmek için girişimlerde bulunmuşlar.

Eğer bu doğruysa, nereye kadar devam edecek bu işgal?

***

Buradan şehri, turizm şehri yapmak için çaba gösteren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş olmak üzere, belediye başkanlarına, çocukları bu kentte yaşayacak olan milletvekillerine çağrıda bulunuyorum.

Bu rant çarkına artık "dur" deyin!

Yoksa berbat çark sizi, çocuklarınızı, torunlarınızı öğütecek!

***

Bu yazının dip notu: Bursa Ticaret Borsası Meclis üyeleri; Mehmet Aydın, Gökhan Onur, İsmail Aslım, Samet Dinçer, Cengiz Camcı, Mert Eroğlu, Feridun Özyüksel, Mustafa Aksu, Ali Cevat Ergüzel, Ahmet Orta, Tamer Sertepe ve Erdinç Bayrakçı...