Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Orhan Sarıbal HDP ile ittifak sinyali verdi mi?

27 Şubat 2020 Perşembe, 23:12

Hemen her gün ekranlarda olan Türkiye'nin etkin bir televizyoncusu (Bursa'nın gelini), CHP'nin eski İl Başkanı Şadi Özdemir'e anlatmış:
"Akşam haber programlarına çıkarılacak ve de çıkarılmayacakların listesi var. Bunlar patron katında onaylanıp bize gelir."

Bu listenin daha yukarılardan bir yerlere gönderilip onay alındığını bilmem söylemeye gerek var mı?

***

Dün akşam üç kanalda, CNN Türk, Habertürk ve NTV'de, HDP'li Pervin Buldan'ın "CHP ile artık şeffaf bir ilişki kurmak istiyoruz" anlamındaki sözleri tartışmaya açılınca, "Hah" dedim, "Talimat almışlar, CHP'yi HDP ile yan yana gösterip, Millet İttifakı'nı bölmek için tetikçiliğe soyunmuşlar."

İYİ Partililerin "milliyetçilik" duygularını kaşıyarak, HDP alerjisini gündemde tutarak, bu partiyi CHP'den koparmak için seferber olmuşlar.

İYİ Parti'yi, Gelecek Partisi, Saadet ve Ali Babacan ekibiyle ayrı bir ittifaka zorlayarak, AKP'nin avı yapma niyetindeler.

***

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal'la ilgili ortaya atılan iddialar da, öküzün altında buzağı aramak gibi bir durum...

Çorum'da yaptığı konuşmayı "HDP ile ittifak sinyali verdi" şeklinde yorumlayanlar oldu.

Daha önce bu köşede, Bursa'daki adalet yürüyüşü sonrasında kürsü konuşmasında, "Biz eş başkanlar için de yürüyoruz" sözlerini sert bir şekilde eleştirdiğim Orhan Sarıbal'ın sözlerinden böyle bir sonuç çıkarmadım.

"Bu ülkenin bütün demokrasi güçleriyle; sol, sosyalist, emekten yana, halktan yana, ülkeden yana, yurtsever herkesle bir araya gelmek zorundayız" sözlerinin neresinde HDP var?

Sarıbal'ın tanımlamasındaki "yurtsever" kavramı ile HDP arasında ters bir ilişki yok mu?

Buradan size ekmek çıkmaz; başka kapıya!

BURSA'DAN CHP PARTİ MECLİSİ'NE KİMLER GİREBİLİR?

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, seçildikten sonra ilk kez Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Çarşamba günü saat 14.00'deki görüşmenin ayrıntıları konusunda henüz kulislere yansıyan bir bilgi yok. Ancak bir tanışma görüşmesi olduğunu söylemek mümkün...

***

CHP'de merak edilen konu, 29 Mart'ta gerçekleştirilecek Kurultay'da Parti Meclisi'ne kimlerin gireceği?

Şu anda Bursa üç isimle temsil ediliyor.

Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ile Avukat Gamze Pamuk Ateşli...

***

Bu dönem CHP Parti Meclisi'nin en güçlü adayı Nurhayat Altaca Kayışoğlu... Bursa'da kazanan ekibi açıktan desteleyen Milletvekili Kayışoğlu'nun, Karaca'nın önerisi ile Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun listesinde olma olasılığı yüksek...

Orhan Sarıbal, Kılıçdaroğlu'nun listesinde olmasa bile Anadolu'daki ağırlığını kullanarak, yeniden seçilme şansı arayacak. Bursa'dan destek almasa bile şansı olabilir.

Genç ve kadın kontenjanından Gamze Pamuk Ateşli'nin olması olasılığının yanı sıra CHP'nin Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey ile Kemal Kılıçdaroğlu'nun yıldızı parlayan danışmanlarından Özgür Erdursun da ihtimal dahilinde...

Belki başka şansını deneyenler de olacaktır ama bunca isim arasından sıyrılması çok zor!