Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Mustafa Dündar: "Meydan büyümüş olsa daha iyi olurdu!"

30 Nisan 2020 Perşembe, 20:34

Bursa'nın kalbi, beyni Şehreküstü Meydanı'nda Diyanet Vakfı'na ait Bursa Müftülüğü'nün yerine inşaata başlanmasına yönelik tepkiler artarak devam ediyor.

Biz de bu tepkileri kamuoyuna yansıtmaya çalışıyoruz.

Bu noktada iyi ki "enBursa.com" var diyorum. Hem özgürce haber veriyor hem de haberin takibini yapıyor.

Gün boyunca Şehretüstü'deki inşaatla ilgili tepkiler bizim sitede yer aldı.

enBursa.com'a konuşan İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanı, Osmangazi eski Belediye Meclis üyesi, Dr. Mehmet Hasanoğlu, Diyanet'e 16 dönümlük yer verdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"Tarihi Bursa'yı, Hanlar Bölgesi'ni ortaya çıkarmak isteyen Büyükşehir'in projelerine balta vuracak bir proje. Önümüzdeki süreçte tarihi dokuyu ortaya çıkarmak için binaların kamulaştırılması ve yıkılması var. Buna bütün muhalefet partileri açık destek veriyor. Şimdi burada yıkılmış bir binanın yerine yeni bir bina yapmak kurumlar arası ne kadar ciddi bir kopukluk veya iç çekişme olduğunun somut bir göstergesi. Oraya o binanın yapılmaması ve tarihi Hanlar Bölgesi'nin gün yüzüne çıkarılması çok önemli. O yüzden umarım Diyanet bir an önce hatasından vazgeçer ve hemen yakınındaki Doğanbey gibi bir de Hanlar Bölgesi'ne yeni bir hançer saplamamış olur."

İnşaatın başlamasına bir tepki de, muhafazakar yapısıyla bilinen Bursa Düşünce Kulübü (Türkiye Düşünce Kulübü) Başkanı Ercan Yakut'tan geldi.

Yakut şunları söyledi:

"Güzel şehrimizin kadim merkezlerinden olan Şehreküstü Meydanı'nda bulunan eski Müftülük binasının şehrimizin girişindeki kompleksine taşınması sonucu, meydanın daha güzel ve yeşil hale gelmesini bekler iken, yeni inşaat yapımına başlanmasını üzüntü ile karşılamaktayız.

Yapılan yanlışlıktan geri dönülmesini, halkımızın hizmetine sunmak için yeraltında nezih tuvaletler ve emzirme odası yapılmasını, üst kısmına da çocuklarımız için doğal oyun alanları yapılmasını teklif etmekteyiz."

Kent sorunları konusunda duyarlılığını sürdüren MHP'li Cemil Aydın da konuya ilgisiz kalmayanlar arasında... Geçmişte Osmangazi Belediye Meclis üyeliği de yapan Aydın, 2017 yılındaki önerisini gündeme getirdi:

"Fomara veya diğer adıyla 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na bitişik olan iki binayı kamulaştırma marifetiyle alana dahil ederek meydanın genişlemesini sağlayalım ve de bölgeye rahat bir nefes aldıralım. Unutulmasın ki mevcut binalardan birisinin yapı kullanım izni olup olmadığını Bursa kamuoyu yıllardır tartışma konusu yapmış olup, bina sahiplerine ait bazı plan değişikliklerinde bu binanın AKP İl Başkanlığı tarafından kiracı olarak kullanılmasının etkisi de hep sorgulanmıştır. Bu tartışmalara son vermek ve rahat bir meydan alanını Bursa'mıza kazandırmak için Büyükşehir ve Osmangazi Belediye Başkanlıklarına teklif ve çağrımızı yineliyoruz."

Konuyla ilgili Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile de görüştüm. Konuşmalarımızdan anladığım kadarıyla olay içine sinmemiş ama açıktan tavır alamıyor:

"Recep Başkan bazı görüşmeler yaptı. Ben birebir dahil değilim işin içine... Burası Diyanet Vakfı'na vakfedilmiş. Vakıf vermek istemedi yerini. Mehmet Görmez'e söylemişlerdi. Olmadı. Orasını Kültür Merkezi yapacaklar herhalde... Orası lojman olamaz. Gençlik veya Kültür Merkezi olacak."

"Burası meydana katılsa iyi olmaz mıydı?" diye sordum Başkan Dündar'a...

Yanıtı şöyle oldu:

"Şehirde sadece belediyenin dediği olmuyor. Diğer kurumların destek vermesi lazım. Tabii meydan büyümüş olsa daha iyi olurdu. Vakıf olduğu için inisiyatif kullanamıyorlar."

***

Başkan Dündar, binanın işlevi konusunda da bilgi verdi. Onaylı imar planına göre bodrum kat vakıflar mağazası olacak, zemin kat kitaplık, üst katlar ise idari ofis olarak projelendirildi. Anıtlar Kurulu da projeyi onayladı.