Bursa
Açık
19.5°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Mustafa Bozbey: Yunuseli imara kesinlikle açılmamalı!

20 Haziran 2020 Cumartesi, 19:02

Yunuseli Havaalanı...

Bin 400 dönüm yeşil alan...

Hüdavendigar parkından üç tane yan yana koyun, o büyüklükte bir yerden söz ediyoruz.

İştah kabartması normal...

Ancak Bursalıların da bu yere sahip çıkmaktan başka şansı yok.

Şehir merkezinde kamunun elinde kalan en büyük son toprak parçası...

Anladığımız kadarıyla proje şu; efendim bir bölümü Millet Bahçesi olacak.

Bu mantığı da anlamıyorum; orası zaten milletin malı ve yeşil alan...

Çelik Palas'ın arkasında atıl halde duran o binalar yıkılıp, yerine Millet Bahçesi yapılırsa, hah tamam denilebilir.

Atatürk Stadı zaten yeşil alan, yıkıp da Millet Bahçesi yaptım demenin anlamı var mı?

Orası zaten milletin bahçesiydi, bu kadar çok para harcamadan, iki kez yıkıp yeniden yapmadan gayet güzeldi.

***

Neyse konumuzdan uzaklaşmayalım.

Yunuseli Havaalanı'nın kalan kısmı imara açılarak, zemin artı beş katlı binalar yapılacak.

Yeşil alan içinde Bursa evleri...

En az bin 200 konuttan söz ediliyor; belki 8-10 bin konut...

Yeni bir şehir demektir bu...

Havaalanı çevresinde zaten yoğun bir trafik var; Yunuseli, Bağlarbaşı, Hamitler, Karaman, Hürriyet insan ve araç kaynıyor.

Bu şekilde değerlendirilirse, orası yaşanmaz hale gelir.

Yunuseli yazım üzerine arayan, son seçimlerde CHP'nin Büyükşehir adayı olan Nilüfer eski Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, "Bursa'da yeşil alan kalmadı. Bu şehre yukarıdan bakıldığında Kültürpark, Merinos ve mezarlıklar dışında yeşil alan görünmüyor. Yunuseli doğal bir yaşam alanı, doğal yapısının korunması lazım. Bursalılara ait olması lazım. Burası kesinlikle imara açılmamalı" dedi.

***

Kentsel dönüşüme ilişkin olarak da Bozbey, "Osmangazi Belediyesi, Soğanlı'da kentsel dönüşüm yaptı. Bu doğru bir dönüşüm değil. Orada yeni bir yaşam alanı kuruldu. Çarpık yapılaşmanın olduğu bölümler boşaltılmış, oraya aktarılmış olsaydı, gerçek bir kentsel dönüşüm olurdu. Siz yeni binalar yapıyorsunuz, onları satıyorsunuz, sonra da adına kentsel dönüşüm diyorsunuz. Böyle bir şey olmaz" diye konuştu.

ALİNUR AKTAŞ'IN SON KARARI NEDİR?

Cemil Aydın, 5 Temmuz 2019 tarihli enbursa.com'un haberini paylaşınca gördüm.

O gün de gündeme gelen Yunuseli Havaalanı konusunda farklı zamanlarda söylenenleri haberleştirmişler.

Başkan Aktaş, 26 Aralık 2017'de şunları söylemiş:

"Yunuseli Havalimanı şehrin ortasında kalmış ve Yenişehir'e havalimanı yapılmıştı. Oranın işler kılınması için Recep Başkan çok ciddi çalışmalar yapmış, fakat nihai olarak amacına ulaşamamıştı. Sabiha Gökçen Havalimanı bizim için de büyük hizmet yapıyor. Oraya servislerimiz 45 dakikada ulaşıyor. Hatta servisin direk gitmesi yerine Gemlik ve Orhangazi'ye de hizmet vermesi açısından belediyelerimizin talepleri oldu. Yunuseli uçuş okulu olabilir. Özel uçakların inmesiyle alakalı geliştirme yapılabilir. Yunuseli Havalimanı'nın kısa metrajlı uçuşlarda katkısı olabilir."

Aradan kısa bir süre geçiyor; Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 Mart 2018'de Pendik ilçe kongresinde Alinur Aktaş ile olan görüşmesini anlatıyor.

Başkan Aktaş'ın orada Yunuseli ile ilgili farklı bir istekte bulunduğunu anlıyoruz:

"Pendik ile Bursa daha kısa. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, dün yanımdaydı. 'Şehir merkezindeki havalimanını eğer müsaade ederseniz kaldırmak istiyorum' dedi. 'Niye?' dedim. 'Yenişehir'de havalimanı var, 45 dakika. Sabiha Gökçen de bize 45 dakika. Merkezdeki havalimanına sadece patronlardan birkaç tane uçağı olan günde bir iki kere inip kalkıyor. 1400 dönüm arazi. Burayı ben değerlendirmek istiyorum' dedi. Ben de 'Sabırlı ol' dedim. Oturalım konuşalım, ondan sonra. Sen Sabiha Gökçen ve Yenişehir'e devam et. Kalkınma, modernite bize neyi kazandırıyor, daha büyük düşünmek varsa işte budur. Bunlara aynen devam edeceğiz."

***

Aradan çok kısa bir süre geçiyor.

Bir dönem TOKİ Doğanbey'in kaldırılarak, Yunuseli'ne taşınması gündeme gelince, Başkan Aktaş 4 Nisan 2018'de şunları söylüyor:

"Doğanbey'in sadece belediyenin kararıyla taşınması ya da burada seyreltme yapılması mümkün değil. Konu hükümeti de ilgilendiriyor, sorumluluk devletin kapsama alanında. Doğanbey'de bir hayat var ve onlarca aile burada yaşamaya devam ediyor. Yunuseli ile sadece Doğanbey'i ilişkilendirmek doğru değil. Yunuseli Havaalanı arsası, 9-10 bin konutun yapılabileceği bir yer. Hem de düşük yoğunluklu olarak. Bununla bir değil, birkaç Doğanbey ikame edebilirsiniz. Bizim burada düşüncemiz şudur: Konut yapalım, gelir ortaklığı şeklinde. Sonra da bu konutları Bursa yararına değerlendirelim."

Buradan anlıyoruz ki, gelir artırmak için Yunuseli iyi bir alan olarak görülüyor.

***

Aradan bir kaç ay geçiyor.

14 Haziran 2018'de Mehmet Çetinkaya'ya şunları söylüyor:

"Yunuseli Havaalanı arsası için Cumhurbaşkanı'yla konuştuk. Ancak Millet Bahçesi ile ilgili konuşmadık. Ancak Yunuseli Havaalanı arsası Millet Bahçesi için manşete taşıdığınız 'Yunuseli 'millet'e yakışır' önerinize ben de kesinlikle katılıyorum, orası doğru bir yerdir. Millet Bahçelerinin milletimizin istifade edeceği önemli yerler olacaktır. Çok doğru ve isabetli projelerden biridir Millet Bahçesi."

Mustafa Dündar'la aynı düşünceleri paylaşmış...

Şimdi bütün bunları alt alta koyunca, ortaya farklı bir tablo çıkıyor.

Alinur Aktaş Yunuseli konusunda gerçekten ne istiyor?

***

Bu yazının dipnotu: Ben Başkan Aktaş'ın yerinde olsam,Şevket Orhan başkanlığındaki Bursa Kent Konseyi'ni toplar, konunun orada tartışılmasını sağlar, oradan çıkacak karara göre hareket ederdim.