Bursa
Parçalı Bulutlu
24.6°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Müftülük doğruyu söylemiyor!

07 Mayıs 2020 Perşembe, 20:06

Çok ilginç bir durum oldu.

Bu şehir ilk kez yüzde 100'e yakın bir oranda Şehreküstü Meydanında inşaatına başlanan Müftülük binası konusunda ortak tepki gösterdi.

İlk haber 28 Nisan'da 'enBursa.com'da yayınlandı.

Gece vakti paylaştığım köşe yazısının ardından tepkiler çığ gibi büyüdü.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın olaya sıcak yaklaşmadığını yazdım.

CHP Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular ile Bursa Kent Konseyi Bursa Çalışma Grubu, ki bu şehri iyi tanıyan isimlerden oluşuyor, içeriği dolu müthiş bir açıklama yaptı.

En şaşırtıcı olanı da buydu. Çünkü bu yanlış işe hem AK Parti Kurucu İl Başkanı Şevket Orhan'ın yönetimindeki Kent Konseyi'nin tavır alması önemliydi, hem de bu açıklamanın Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin resmi kanalından insanlara iletilmesi...

Bu noktada Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ı da kutlamak lazım.

Olaya duyarlılık gösteren çok sayıda isim var, ama MHP Osmangazi İlçe Başkanı Seyfi Seyfioğlu'nun açıklaması Cumhur İttifakı'nın ortağının sesi olması bakımından önemliydi.

MHP İlçe Başkanı Seyfi Seyfioğlu, 3 bin kişilik cami, 800 kişilik konferans salonu, lojman ve sosyal tesislerle Müftülüğün Yalova yolunda hizmet vermeye başladığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Dolaysıyla Şehreküstü'nde yıkılan Müftülük binasının yerine tekrardan bir bina inşa etmek ile birlikte şehrin bütün güzelliklerinin bulunduğu, insanların sosyalleştiği, kaynaşarak bir uyum içinde olduğu meydanın ihtişamı ve görünürlüğü açısından hoş bir görüntü ve izlenim oluşturmayacağı, bahse konu mevkiiye inşa edilecek yeni bir beton yığını yerine, Bursa halkının kaynaşıp, kent insanının kucaklaşacağı, Hanlar Bölgesi'nin girişini oluşturan, Ulucami'nin de önünü açan bu yer, bırakın meydana katılsın, Şehreküstü'ndeki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı bu sayede genişleyerek Ulu Caminin silueti ve Şehreküstü Meydanı'nın görünümünün doğal hali ihtişamını koruması gerekmektedir.

Unutulmasın ki;

Kent meydanları toplumsal yaşamda çok önemli bir role sahiptir ve Meydanlar, kentte kamu iletişimi ve katılımını canlı tutar, sosyal etkileşim için gereken ortami sağlamaktadır. Buna ek olarak, meydanlar Kentin işleyiş mekanizmasında önemli bir yer tutmaktadırlar. Kent meydanları, sadece insanların siyasi ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamaz, aynı zamanda fiziksel ve zihinsel ihtiyaçları da karşılamaktadır. Meydanlar bireylerin sosyalleşmesine, farklı duyguları hissetmelerine neden olmakla birlikte, farklı kültürel geçmişlere sahip bireylerin biraraya geldiği buluşma ve toplanma mekanları olarak da hizmet vermektedir. Bütün bunlar doğrudan bireylerin algısına hitap etmektedir ve onların psikolojik olarak iyi hissetmesini sağlamaktadır. Gündelik hayatta yoğun stres ve trafik karmaşası ile dolu olan modern şehirlerde, bireylerin talepleri doğrultusunda tasarlanan mekanların bulunması vatandaşlık hakkıdır."

Kamuoyuna da yansıdı, benzer güzel bir açıklama Bursa Fan Clup Başkanı, AK Partili kimliğiyle bilinen Selim Yedikardeş'ten geldi.

Faruk Çelik'in Diyanet'ten sorumlu bakan olduğu dönemde Bursa Büyükşehir, Milli Emlak arasında mevcut yerden en az 20 kat büyüklükte bir yer verildiğini, çevre düzenlemesinin yapıldığını ve metro durağı konulduğunu anımsatan Selim Yedikardeş, şu çağrıda bulundu:

"Ulucamimizin Fomara ve İstanbul Yolu'ndan silüetinin ortaya çıkartılması ve meydana katılması usulunü tartışmadan konuşulmuş ve karar alınmıştı. Bugün herkes çok şükür sağ. Makamlar bitse de insan olarak yaşıyoruz. Mevcut yapının alana katılması elzemdir. Bu konuda başta Sayın Faruk Çelik, o dönem yapımı üstlenen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Recep Altepe, bilgi sahibi ve şahittirler. Ayrıca o dönem sözleşilen Bursa il Müftümüz Sayın Mahmut Gündüz idi. Daha sonra Bursa İl Müftüsü olarak açılışını gerçekleştiren Müftümüz Sayın Mehmet Emin Ay hocamızın da bilgilerini aktarmasını rica ederiz."

***

Çok yerinde bir çağrı. Başta Faruk Çelik olmak üzere, Mahmut Gündüz, Mehmet Emin Ay ve Recep Altepe'nin kamuoyu önünde açıklama yapması lazım.

Şehreküstü Camii'nin 1974'teki hali... (Bursa'da "tarihi eserlerin muhafızı" olarak anılan, Bursa Eski Eserleri Sevenler Derneği Kurucusu Kazım Baykal, "Bursa ve Anıtları" adlı eserinde şu bilgileri veriyor: Şehreküstü Camii'ni kurum onardı, minareyi yeniden yaptı [1974], cami tamamen yıkılıp kubbeli büyük biri yapıldı [1980]. Doğudaki mezarlık yerine müftülük binası yapıldı [1972]. Camiin altındaki eski köprü temelleri apartman yapılırken çıktı ve yok oldu [1975]).

***

O dönemin Büyükşehir yetkililerinden biri aradı ve Müftülüğün açıklamasının yanlış bilgiler içerdiğini söyledi.

Osmangazi Müftülüğü'nün de Recep Altepe tarafından yeni bina yapılarak tahsis edildiğini ifade eden yetkili, "Genel Sekreter Seyfettin Bey, protokol imzalanması istemiş ama Altepe, 'Müftülüğün verdiği söze güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz' demişti. Biz verilen sözün şahidiyiz" dedi.

Emniyet Müdürlüğü'nün Acemler'deki yerinin yıkıldığı zaman da protokol yapılmadığına dikkat çeken yetkili, "Yıktıktan sonra Yalova yolunda kendilerine yer verdik. Kurumlar arasında güvensizlik olmaz" diye konuştu.

***

Aynı yetkili, Bursa Müftülüğü'nün yer tahsisinin 2013-2014 yıllarında yapıldığı, yerin sadece Milli Emlak'a ait olduğu bilgisinin de doğru olmadığını belirterek, ilgili belgeyi gönderdi.