Bursa
Açık
33°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Marmarabirlik'in hayalleri suya düştü!

08 Nisan 2020 Çarşamba, 19:05

Korunması gereken tarım arazileri üzerine dikilen fabrikaların, en hafif deyimle gazına gelip, 'Islah Organize Sanayi Bölgesi' için başvuran Marmarabirlik'in de aralarında olduğu Görükle Sanayicileri ve İşadamları Derneği'ne ilgili kuruluşlardan ret cevabı geldi.

Diğerleri bir şey kaybetmedi ama olan 233 dönüm arazisinin 70 dönümünü kaybeden Marmarabirlik'e oldu.

***

Süreci birkaç gün önce bu köşede anlatmıştım.

Marmarabirlik'in depolarının ve Genel Müdürlüğü'nün bulunduğu Başköy-Akçalar'da, 100 civarında fabrikanın içinde olduğu grup 2012 yılında Islah OSB olmak için başvuru yaptı.

O günden bu yana yürütülen çalışmalardan olumlu sonuç alınamadı.

***

Elimde ret kararına ilişkin iki belge var.

Birincisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Daire Başkanı Ramize Esra Oğuz imzalı bir yazı...

Özetle diyor ki, OSB olması istenen bölgenin 2017 öncesinde "Sanayi amaçlı imar planının" olması gerekiyor.

Oysa burası "Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı!"

Bu yazıya dayanarak Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, 23 Ocak 2020 tarihinde İmar ve Bayındırlık Komisyonu'ndan gelen "1-Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanıdır. 2-Batı Planlama bölgesinde olduğundan 1/25 bin ölçekli Nazım Plana uygun değildir" gerekçesiyle GÖRSİAD'ın talebine oy birliğiyle ret cevası verildi.

AK Parti, CHP, İYİ Parti, MHP hepsi "olmaz" dediler.

Konuyu uzmanlara da sordum, "Bu belgeler Marmarabirlik başta olmak üzere Islah OSB hayali gören kuruluşlara ne diyor?"

"O yazılar GÖRSİAD'a diyor ki, 'Senin başvurun var ama burası Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı... Konut Dışı Kentsel Faaliyet Alanı'nda sanayi olmaz.' Daha önce burada sanayi faaliyetleri olduğunu görmem lazımdı. Başta Durmazlar olmak üzere orada faaliyet gösterenlerin imar planı var mıydı? Yoktu. Burası neydi? Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı... Bu apayrı bir durum. Bunun için sanayi olmaz. Senin Islah OSB olabilmen için bu şirketlerin Ticaret Gazetesi'nde bu tesislerin sanayi faaliyetlerinin olduğuna ilişkin belgeleri olması lazımdı. Yapı kullanma izin belgelerinin olması lazımdı.

Orada her bir bir firma farklı faaliyet gösteriyor. Durmazlar sanayi ama Marmarabirlik tarım, bazıları ise depo olarak faaliyet gösteriyor. Konut Dışı Çalışma Alanı olarak başladın. Böyle başladın, sonra sanayiye dönmek istedin. Bu olmaz."

***

Bir diğer konu şu, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ile konuşmamızda hep bir vurgu yapmıştı: "Biz orada çivi çakamıyorduk!"

Bu şehrin tanıdığı, bu işlerden çok iyi anlayan bazı isimler var, hangi birine sorduysam, aynı yanıtı verdiler:

"Yapabilirdi!"

Dayanak olarak da, 3194 sayılı yasayı gösteriyorlar. Buna ilişkin bir de yönetmelikten söz ediyorlar. Özellikle 13. maddeyi işaret ediyorlar.

***

Marmarabirlik'in içinden ve dışından bana gelen bilgiler, Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, dürüst ve namuslu bir yönetici...

Ancak 'Dimyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan olmak' deyimi tam da burası için geçerli...

Yönetici dürüst olmakla birlikte uyanık da olacak. Burada kimler tarafından dolduruşa getirilmişse, onlardan hesap sormalı...

Melike Baysal'ın sosyal medyada bir önceki makaleme yazdığı yorumla tamamlamak istiyorum:

"İnşaat ya resulullah! TOKİ olmazsa sanayi inşaatı ama ille de inşaat! Teknik anlamda bilgim yeterli olmadığı için yüzeysel bir yorum olabilir ama bazen düz mantık iyidir diye düşünerek şunu soruyorum... Marmarabirlik varlığını zeytin ve zeytinyağına borçlu ise savaşının arazisinin maddi olarak değerlenmesi yerine tarım arazilerinin değerlenmesi üzerine olması gerekmez mi? Mesela yakınındaki Konaklı köyünde olduğu gibi. Hemen dibinde sanayi kurulan bu köyde, eskiden bilinmediği halde, ileri görüşlü birileri sayesinde son elli-altmış yıldır zeytincilik var. Susuz kavunu çok meşhur. Ama Konaklı köyünde artık ne eğitim, ne tarım, ne hayvancılık var. Köyün gençleri fabrikalarda çalışıyor ve köy artık kendine yetemiyor. Korona bile anlatamadı bu ülkeye gerçekleri. Bir gün markete gittiğinizde domatesi, biberi bulamayabilirsiniz. O gün değeri artmış arazilerinizi yeme şansınız olmayacak."

***

Bu yazının dipnotu: Bursa'da her kesimin büyük saygı duyduğu eski Büyükşehi Belediye Başkanı Erdem Saker, bir önceki yazıma şu mesajı gönderdi: "Dönemimde onaylattığımız ve Bursa Anayasası adını verdiğimiz 1/100.000 ölçekli nazım imar planında iki sanayi bölgesi, OSB ve NOSAB var idi. Ama şimdi 18 sanayi bölgesi var, anayasa ihlali!"