Bursa
Açık
17.9°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Koronayı ciddiye almıyor muyuz?

21 Mart 2020 Cumartesi, 22:33

Görünen o ki, biz hala bu işi çok ciddiye almıyoruz. "Bize bir şey olmaz" mantığı, dahası virüsü küçümseme hali devam ediyor.

İtalya'da, İspanya'da, İngiltere'de patır patır ölümler gerçekleşirken, biz yaklaşan tehlikenin ancak farkına varmaya başladık.

Kamuoyundan yükselen tepkiler sonucu nihayet doğru karar alındı.

65 yaş üzeri sokağa çıkma yasağı genişleyerek devam edecek gibi görünüyor.

***

İktidar bunun yanı sıra başka önlemler de almalı...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in sağlık çalışanlarına 3 ay boyunca birer maaş ikramiye verilmesi çok yerinde bir çıkıştır. Onları sadece alkışlamak yetmez, maddi anlamda da ödüllendirmek şart!

Şu televizyonlara çıkan hocalara bakın, hepsi gözleri yorgunluktan kapanıyor ama yine de bilgi vermekten geri durmuyorlar.

Bir başka öneri de CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'den geldi. Atanamayan sağlıkçılar hemen atanmalı, emekli olan nitelikli personel geri çağrılmalı.

Bu yazının dipnotu: Hemen her gün haberlerde çeşitli meslek liselerinin maske ve dezenfektan ürettiği haberlerini okuyoruz. Bu okullara gözümüz gibi bakmalıyız. Eğer bu işten sağ salim çıkarsak, sayılarını arttırmalıyız.

DİN VE BİLİM!

Yıllardır dilimde tüy bitti, dine önem verildiği kadar bilime de önem verilmeli (Altını çiziyorum çünkü yobaz takımı hemen bizi din düşmanlığıyla yaftalayabilir.)

Peki şimdiye kadar böyle bir şey oldu mu?

Hayır elbette...

İşte Tahsin Bulut'un sosyal medyadan paylaştığı rakamlar:

"Diyanetin Bütçesi 12 milyar...

Sağlık Bakanlığı 2.7 milyar...

Doktor Sayısı 107 bin...

İmam Sayısı 275 bin...

Hastane Sayısı 1250-(Bu sayı 1534)...

Cami Sayısı 85.000-(Sanırım cami sayısı da 100 bine yaklaşmıştır)...

Doktor Açığı 105 bin...

İmam Fazlası 115 bin..."

***

Buna bir iki eklemede bulunayım, her yıl 60 bin imam mezun olurken, 9 bin hekim okullarını bitiriyor.

84 Tıp Fakultesi'ne karşılık 105 İlahiyat Fakültesi var. Keza İmam Hatip okul sayisı 3 bin 394, Fen Lisesi sadece 302...

Sağlık Bakanlığı'nda çalışan personel sayısı 101 binken, Diyanet'te çalışan sayı neden 130 bine vardı? Son yirmi yılda neden bu sayı ikiye katlandı? Bu kafa salgın hastalıklara önlem alabilir mi?

Bu yazının dipnotu: Yazımı paylaştıktan sonra bir dostum, TBMM'de kabul edilmiş 2020 bütçesinin rakamlarına attı bana... Diyanet İşleri Başkanlığı 11 milyar 519 milyon 609 bin lira büyüklüğüne sahipken, Sağlık Bakanlığı 58 milyar 875 milyon 529 bin lira ile Diyanet bütçesinin çok üzerinde bir büyüklüğü sahip... Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden az olan bakanlık da var.

***

Bu konuda yıllardan beri yazıp çiziyorum gelinen noktada sözü Yıldırım eski Belediye Başkanı Ramazan Altınöz'e bırakıyorum:

"Biz camiler çok, okul-hastaneler yetersiz dediğimizde bizi dinsizlikle suçluyordunuz. İlim, bilim dediğimizde İmam Hatip, dindar nesil dediniz...

Devlet bütçesinin, birkaç bakanlığın bütçesini geçen Diyanet'in yanında Sağlık Bakanlığı bütçesi dörtte biri! Yaptığınız bu toplum sağlığına ihanet dediğimizde bizi yine dinsizlikle suçladınız...

Geldiğimiz duruma bakın camiler kapatıldı, imamlar evlerinde (Bu çok doğru bir karar). Peki ya hastaneler ve doktorlar gece gündüz dar bütçeyle sayısal yetersiz hastane ve doktorlarımızla savaş vermektedirler.

Derhal Diyanet'in ağırlıklı bütçesinden Sağlık Bakanlığı bütçesine acilen aktarma yapılmalıdır."