Bursa
Açık
29.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Kızılay üzerinden Ensar'a para aktaran kim biliyor musunuz?

01 Şubat 2020 Cumartesi, 23:08


Türkiye'de pek çok kurum yandaşlar tarafından ele geçirildi, arpalık haline getirildi, çökertildi.

Bu ülkenin tarihinde çok önemli bir yer kaplayan Kızılay da AKP iktidarının operasyonu ile yandaşların çiftliği haline döndü.

Ankara'da, Başkentgaz'ın Kızılay'a şartlı bağış adı altında yapılan vergi kaçakçılığı skandalı bu saate kadar bir istifaya yol açmadı.

Bilindiği gibi Torunlar'a ait Başkentgaz, Kızılay'a 8 milyon dolar bağışlamış, bunun 7 milyon 925 bin doları Ensar Vakfı'na aktarılmıştı.

Peki neden bu firma doğrudan yandaşı olduğu Ensar Vakfı'na bağış yapmıyor da, Kızılay üzerinden yapıyor?

Geçmişte Şivan Perver-FETÖ sevicisi tweetleri ortaya çıkan Kerem Kınık bu durumu şu tarihe geçen veciz sözle açıkladı:

"Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başka!"

****

Vergi memurlarının kapısına dayandığı işadamları bundan sonra "Hayır ben vergi kaçırmıyorum. Kızılay Başkanı'nın dediği gibi sadece vergiden kaçınıyorum" derse ne olacak?

****

Bu vergi kaçırılmasına aracılık yapan, Ensar gibi tartışmalı bir vakfa 8 milyon dolar aktaran Torunlar'ın Bursa'da iki önemli rant yatırımı var.

Biri, Korupark, öbürü Zafer Plaza...

Korupark'ın yerinin alınması hikayesi, bu iktidarın ilk döneminde sağlanan ilk büyük rant olduğunu biliyor muydunuz?

****

Kamuya şimdi yerinde Korupark alış veriş merkezi ve konutları yükselen BOTAŞ arazisi satıldıktan sonra dönemin AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'in talimatıyla imar planlarındaki ''Resmi kurum tesis alanı'' tanımı değiştirilerek, konut ve ticaret alanına çevrilmişti.

Böylece Torun'a yüzlerce trilyon avantaj sağlanmıştı.

****

Mimarlar ve Şehir Plancıları odalarıyla, dönemin Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Lütfü Kırayoğlu'nun açtığı davayla ilgili dönemin Baro Başkanı Asude Şenol dava dilekçesinde şu görüşleri savunmuştu:

''Emek Belediyesi'nin 4 Ekim 2005 tarihli imar planı değişikliği, Büyükşehir Belediyesince 19 Ocak 2006 tarihli kararla onaylanmıştır. Ancak bu işlemlerin tümü, hukuka, yasalara, yönetmeliklere, şehircilik ve planlama ilkelerine aykırıdır.''

****

Sonraki yıllarda daha garip bir şey ortaya çıkmıştı.

Kod farkından yararlanıp, Korupark evleri dördüncü katını giriş katı sayılmış, Mimarlar Odası buna karşı dava açmıştı. Mimarlar Odası davayı kazanmış, Torunlar da konuyu Danıştay'a götürmüştü. Oradan da Torunlar aleyhine karar çıkmış ancak inşaat tamamlanmıştı.

****

Hikayesi bir kitap olacak kadar uzun ve Bursa'nın rant tarihine kara leke olarak kalan Torunlar'ın bu işine karşı Bursa halkı ne yaptı?

Zafer Plaza ve Korupark'ı alış-verişleriyle zengin etti.

Geçmişte, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 2016 yılında düzenlediği basın toplantısında, Torunlar'ın vergilerini İstanbul'a vermesinden yakınmıştı.

Ben de ertesi gün köşemde şunları yazmıştım:

"Başkan Altepe, Aziz Torun'un sadece Zafer Plaza'dan aylık 1,5 trilyon lira kira aldığını, yılda 18 trilyon lira ettiğini, bunun Bursa açısından bir gelir kaybı olduğunu söyledi."

Başlığım da, "Sayın Aziz Torun hesabı ödemeden nereye?" şeklindeydi.

Yani Aziz Torun vergisi bile artık Bursa'ya vermiyor!

****

Başta muhalefet partileri ve demokratik sivil toplum örgütleri olmak üzere, Kızılay işine tepki koyanlar, bugün-yarın Korupark ve Zafer Plaza'ya karşı boykot ilan ederse...
"Hem geçmişin hesabı görelim hem de vergi kaçakçılığına aracılık eden bu firmayı uyarmış olalım!" diye düşünürse...
Kim ne cevap verecek?