Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Kirazlıyayla işinin arkasında AK Partili yönetici mi var?

15 Mayıs 2020 Cuma, 19:52

Sırtını iktidara dayamış bir şirket, Bursa-Yenişehir-Kirazlıyayla'da 110 dönüm üzerine atık bertaraf tesisi kurmaya çalışıyor.

Yüzde 90'ı iktidar partisine oy veren köylüler de buna karşı direnmeye çalışıyor.

Çevreciler, İYİ Parti, CHP, sivil toplum örgütleri köylülerle birlikte doğanın katledilmemesi için yoğun çaba gösteriyor.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun kepçenin önünde durarak yaptığı engelleme kamuoyu tarafından büyük takdir gördü.

Yaklaşık bir ay önce de de CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Kirazlıyayla mahallesine giderek, köylülerin direnişine destek olmuş, yetkililerle görüşerek, şirketin çalışmalarının bir süre durmasını sağlamıştı.

***

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Bursa İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır ile Yenişehir İlçe Başkanı Bülent Korku Kirazlıyayla köylülerini yanlız bırakmıyorlar. Avukat Osman Atalay Akman ile Ercan Özel'in çabalarını da kaydetmek gerekiyor.

İYİ Parti ekibi bu konuda en son şu açıklamayı yaptılar:

"Kirazlıyaylalılar sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevre sağlığını korumak ve çevrenin kirlenmesini önlemek, devletin kurumlarının ve vatandaşların görevidir. Çevre miras değil, gelecek nesillere devredilecek emanettir. Zehirli atıklarıyla Kirazlıyayla'da çevre katliamına yol açacak olan, kurşun çinko bakır zenginleştirme tesisi ve atık barajı inşaatı da emanete ihanettir. Koronavirüs krizi döneminde, yangından mal kaçırırcasına, Ankara'dan kumanda edilen projelerle, bu insanların yaşam düzenlerini bozmalarına, köyümüzün ve Yenişehir'in zehirlenmesine izin vermeyeceğiz."

***

Bu arada İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan, TBMM Başkanlığı'na Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması isteğiyle bir soru önergesi verdi.

Büyükelçi Erozan, önergenin sunumunda bazı iddialarda bulundu:

"Bursa'nın Yenişehir İlçesi'nde yer alan Kirazlıyayla'daki maden ocağının faaliyetleri halk tarafından tepki toplamıştır. Bu maden ocağı 'Meyra Madencilik' adlı Lübnan ortaklı şirket tarafından faaliyet göstermektedir. 2013 yılından beri bölgede Çinko - Kurşun ve Bakır ocağı işleten firmanın Kirazlıyayla ve Reşadiye arasında 3456 dönümlük alanda kapasite artırımına gidip ağaçları kesip maden araması yapacağına dair kamuoyunda söylentiler vardır.
Bahsi geçen tesisin atık sistemi de bölgede yaşam ve doğal alanı sınırlandırabilecek unsurlar içermektedir. Risk dahilinde olası bir gövde patlamasıyla mevcut atık Yenişehir ovasına akacak ve kimyasallarla dolu bir balçık meydana çıkacaktır.


Yine kamuoyunda yer alan söylentilere göre Meyra Madencilik şirketinin kapasite artırımının engellenememesinin arkasında yatan nedenlerden biri olarak firmanın daha önce Sayın Berat Albayrak'ın danışmanlığını yapmış olan ve şu anda da AK Parti AR-GE Başkan Yardımcısı olan Sevda Güner ile ilişkili olduğu iddaları gösterilmektedir!"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erozan'ın iddialarını iki noktada özetlemek gerekirse:

Birincisi, kamuoyuna 110 dönüm üzerine yapılacak tesis olduğu açıklanmışken, Erozan 3 bin 456 dönümden söz ediyor. Şöyle anlatayım, 350 dönüm olan Kültürpark'tan 10 tane yan yana koyun, bu kadar bölge maden sahası olacak. Şirket burada istediği gibi at koşturacak.

İkincisi, Sevda Güner isminin ortaya çıkması... AK Parti AR-GE Başkan Yardımcısı Sevda Güner'in Meyra Madencilik'le ilişkisinin boyutunu henüz bilmiyoruz.Erozan, konuyla ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması isteğiyle şu soruları yöneltti:

  1. İlgili maden ocağının kapasite artırımı için gerekli ruhsatlar alınmış mıdır?
  2. Tesisin olası bir atık patlaması yaşaması halinde Yenişehir Ovası nasıl korunacaktır?
  3. Tesisin bahsi geçen kapasite artırımını yapabilmesi için gerekli ÇED Raporu alınmış mıdır?

Bu yazının dipnotu: Bugün Bursa Barosu-TMMOB-KESK-Bursa Serbest Muhasebeciler-Doğader Yenişehir Kirazlıyayla'daydı. TMMOB adına İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Ferudun Tetik, Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Erkan Yaslıoğlu, Bursa Tabip Odası Başkanı Dr. Güzide Elitez, Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Av. Metin Öztosun, BSMMMO Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Özdemir ve Doğader aktivisti Murat Demir, mücadeleye destek verdiler.