Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Kestel'den ilk sonuç bildiriyorum: Sarıbal-Akkuş ekibi delege seçimlerini kaybetti!

21 Kasım 2019 Perşembe, 00:18

Cumhuriyet Halk Partisi'nde parti içi yarışın ilk adımı olan delege seçimleri kıran kırana devam ediyor.

Osmangazi'de İsmet Karaca'nın ağırlığı hissedilirken, Yıldırım'da İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş ile Mesut Şahin arasında ciddi bir yarışın olacağına ilişkin ilk sinyaller gelmeye başladı.

Buradaki üçüncü isim Muharrem Or ise kilit konumunda olacak gibi görünüyor.

Hangi tarafla ittifak yaparsa, orası ağır basacak yorumları yapılıyor.

Bu ilçede eski il başkanlarından Gürhan Akdoğan'ın Namazgah mahallesinden delege seçildiği bilgisini aktarmış olayım.

***

CHP'de yarışın en sert yaşandığı ilçelerden biri de Kestel...

Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal'ın özel olarak ilgilendiği bir ilçe...

Bu ilçede büyük mahallelerdeki delege seçimleri sonuçlandı; sırada köyler var.

Orhan Sarıbal-Hüseyin Akkuş ekibinin ilk yenilgisini bu ilçede alacağı netleşti gibi...

***

Kestel'de üç ayrı ekip yarışma içinde...

SHP'de siyaset yapmış olan Şadi Özdemir'e yakın, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın baldızı Hatice Doğan, dört yıl öncesinin rövanşını aldı.

115'i seçilmiş, 15'i doğal delegenin oy kullanacağı Kestel'in Yenimahalle'sinde 30 delege için seçim yapıldı.

Hatice Doğan'ın başını çektiği liste 45 oy alırken, Zeynel Üngör listesi 24, Yıldıray Atlı'nın listesi ise 20 oyda kaldı.

Ve şu isimler delege seçildi:

Hatice Doğan, Erdinç Dursun, Güner Güney, Aynur Tüfekçi, Emel Nedir, Tuncay Şentürk, Türker Yılmaz, Giray Yıldız, Mürvet Altınyıldız, Hasan Bozkurt, Selahattin Şeker, Kadriye Yıldız, Meliha Sönmez, Müstakim Aydın, Kemal Dinçi, Aydın Yıldız, Metin Güçlü, Tahsin Hocaoğlu, Mehmet Korkmaz, Sabahattin Kuşku, Güner Altınyıldız, Hakkı Çetinkaya, Erkan Mutlu, Alper Baştürk, Bayse Mutlu, Erdal Düzenli, Ramiz Kara, Kazım Bektaş, Ufuktan Dede ve Zafer Doğan...

***

Benzeri bir tablo Ahmet Vefik Paşa ile Vani Mehmet mahallelerinde de oluştu.

13 delegenin çıktığı Ahmet Vefik Paşa'da Hatice Doğan'ın listesi 65 oy alırken, Zeynel Üngör'ün listesi 30 oyda kaldı.

Bu mahallede, Alper Bilgiç, Ahmet Demir, Seyhan Pehlivan, Ali Morkaya, Cahit Şen, Feyzullah Kılıç, Yakup Çinçeoğlu, Kazım Gülmez, Neriman Solmaz, Songül Albayrak, Mustafa Çavuşoğlu, Süleyman Darcan ile Hüseyin Çakim delege seçildi.

Vani Mehmet mahallesinde üç liste çıktı. 12 delegesi olan bu mahallede Hatice Doğan 26 oy alırken, Zeynel Üngör 12, Yıldıray Atlı'nın listesi 7 oy alabildi.

***

Kale mahallesinde ise tersi bir tablo var.

18 delegesi olan bu mahallede Zeynel Üngör'ün listesi 81 oy alırken, Hatice Doğan'ın listesi 46 oyda kaldı. Yıldıray Atlı'nın listesi de 47 oy aldı.

Burada seçilen delegeler de şunlar:

İbrahim Genç, Veli Sarı, Kemal Hüner, Şirin Alçı, Zeynel Üngör, Binali Toprak, Veysel Munzur, Ayşegül Arıncı, Nazife Soylu, Ali Çelik, Kenan Polat, Mahmut Eriş, Günay Kamiloğlu, Taner Hoş, Rahmi Ayva, Ali Ekber Bulut, Cafer Yüceer ve Kahraman Atlı...

***

Bilmem dikkatinizi çekti mi, Kestel'in delege listesinde çok sayıda kadın var. CHP'de kadınların siyasete ağırlığını koyması bu ilçeden başlayacak galiba...

İlçe kongresinde Hatice Doğan ilçe başkan adayı olacak!

DP'den gelenler delege olamadı!

Delege seçimlerinde ilginç sonuçlardan biri de Mustakemalpaşa Tatkavaklı'da gerçekleşti.

Eski belediye başkanı ve CHP'den istifa ederek Demokrat Parti Belediye Başkan Adayı olan ve aldığı bin 200 oyla seçimde İYİ Parti'ye belediyeyi kaybettiren Orhan Alper'in listesi kaybetti.

İki listenin yarıştığı seçimlerde DP'den Belediye Meclis Adayı olan Abdullah Berk Akkaş ile Bekir Alper'in olduğu liste 11 oy alırken, Coşkun Çakır, Savaş Çakıcı, Necati Karagöz, Kemalettin Efe, Metin Çakır, Aziz Buğa, Ergün Çakıcı, Ercüment Gülşen, Ali Kaymak ve Hasan Erol Atlı'nın olduğu liste ipi göğüsledi.