Bursa
Açık
31.5°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Kendi ayağına kurşun sıkan başkan!

18 Nisan 2020 Cumartesi, 19:56

Bursa-Yenişehir-Kirazlıyayla'daki maden işleme tesislerine ilişkin olarak süren tartışma artık Türkiye kamuoyuna mal oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal'ın açıklamaları ve videosu, sosyal medya gruplarında sıkça paylaşıldı.

İYİ Parti Bursa İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, Yenişehir İlçe Başkanı Bülent Korku'nun konuyla ilgili net duruşları, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu'nun TBMM'de düzenlediği basın toplantısı, olayı bütün yönleriyle aydınlattı.

Koronavirüs salgınında halka evde kal denilirken, bu şirketin yangından mal kaçırırcasına ağaç kesimiyle işe başlaması, başta Kirazlıyayla sakinleri ile bölgede yaşayanların yoğun tepkilerine neden oldu.

***

Bu tepkilere bir tepki AK Parti Yenişehir İlçe Başkanı Fikret Hatipoğlu'ndan geldi.

Firmanın avukatı gibi konuşan Fikret Hatipoğlu, uzun açıklamasının bir bölümünde şunları söyledi:

"Çevreyi kalkan olarak kullanan bazı odakların köylümüzün duygularını kullanarak yatırımların önüne geçmeye çalıştıklarını, kendilerine siyasi rant devşirmeye çalıştıklarını anladık.

Kimsenin kimseye iş vermediği bir ortamda 80 kişinin işe başlayacağı, bütün ihtiyaçların Yenişehir'deki esnaftan karşılanacağı, çarpan etkisiyle 500 kişinin ekmek yiyeceği şu yoklukta milyon dolarlık bir yatırımın yapıldığı, devletteki izin süreçlerini tamamlayan bu işletmeye karşı oluşan kara propagandayı gerçek halk görüyor ve görecektir."

Kirazlıyayla dernek yöneticilerini de suçlayan AK Parti İlçe Başkanı Hatipoğlu, "Bu derneğin öncülüğünde 28 kişilik bir heyet oluşturuldu, teşkilatımızdan da kadın kolları başkanımız ve diğer yönetici arkadaşlar heyete eşlik etti. İlk önce milletvekilimiz Sayın Hakan Çavuşoğlu'nun daveti ile Gazi Meclisimizde ağırlandılar. Ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndaki sunum ve toplantıya geçtiler, burada ÇED nasıl verilir, hangi aşamalar gerektirir, kaç uzman, kaç kurum sahaya gelir analiz yapar bütün ayrıntıları ile ÇED Dairesi Başkanı Kenan Bey'in sunumu ile gördüler. Soru-cevap kısmında, beraberlerinde getirdikleri bütün dosyalar ve soruları toplantıda hazır bulunan devletin uzman mühendislerine sordular. Kimileri, orada bilimsel cevapların ışığında gerçekleri görmesine rağmen bu gerçekleri kabul etmedi" dedi.

İktidar partisinin İlçe Başkanı Hatipoğlu, gittikçe sertleşen açıklamasında "Sizce bütün bunlarda, gerçeği arama, doğruyu arama, doğru olanı öğrenme niyeti mi var? Bırakın doğruyu aramayı doğruyu anlayıp kanaat getirenlere mahalle bakısı kurup köşeye sindiriyorlar ve tabii son zamanlarda bu birkaç kişi eline sopa alarak hiç alışık olmadığımız şekilde şiddete başvurup onlara katılmayanları sopayla evlerine saldırmaya çalışıyorlar. Yapılan kirli kampanyanın ve provokasyonun değirmenine su taşıyanlar var. Bilimsel veriler, analizler, onca emek, onca fizibilite, ağızlarına pelesenk ettikleri ve hiçbir bilimsel dayağı olmayan sloganlarla Yenişehir'e, ülkeye yapılan yatırımları engelleyemezler, bunların karşısında biz her zaman dimdik duracağız. Biz Adalet ve Kalkınma Partisiyiz, bu millete refah bir hayat kaygısız bir gelecek için yola çıktık ve o gün bu gündür türlü türlü oyunlara rağmen koşmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

***

AK Parti İlçe Başkanı Hatipoğlu, açıklamasının sonunda meydan okurcasına sözlerini tamamladı:

"Sonuç olarak ortada şöyle bir manzara var, baskı kuran, iftira eden, hükümete devlete karşı halkı kışkırtan, doğruyu bildiği ve öğrendiği halde madeni ve çevreyi kendi amaçlarına kalkan olarak kullanıp devlete karşı gelmeyi meşru bir zemine oturtmaya çalışan, en ufak bir bilimsel açıklama yapamayan, hodri meydan tartışmaya dendiğinde gelmeyen, sloganlarla aynı lafları temcit pilavı gibi pişirip pişirip önümüze sunan bir grup var. Grup diyorum çünkü herkes böyle düşünmüyor hele de madenle yaşamış, oradan çocuklarını okutmuş bu yerde herkes böyle düşünmüyor. Sadece bu grubun baskı ve saldırılarından çekiniyorlar, çünkü en son ellerinde sopalar alarak hem mühendisleri dövmeye kalkıp hem de destek vermeyenlerin evlerini taşlayıp camlarına vurdular. Bunları kayıtlardan izlediğimde inanmadım ve gerçekten çok üzüldüm."

***

Tam bu noktada sormak isterim sevgili okuyucuma, söz konusu maden şirketinin sahibi, avukatı, sözcüsü böylesine bir açıklama yapar mıydı?

AK Parti İlçe Başkanı neden kendini bu kadar taraf olarak ortaya koydu?

SUÇLANAN DERNEKTEN KARŞI HAMLE!

Kirazlıyayla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nedim Kakaç, AK Parti İlçe Başkanı Hatipoğlu'nun açıklamalarına tepki göstererek, şunları söyledi:

"Yıllarca peşinden sürüklendiğimiz yaklaşık 20 yıldır ülkemizi yöneten AK Parti iktidarının ilçemizdeki başkanı Fikret Hatipoğlu köyümüzü bu konu için bir kere bile ziyaret etmeden, köylünün taleplerini hiçe sayarak, bir doğruya bin yalan ekleyerek kendi kendine sürekli açıklamalar yapıyor.

Evet derneğimiz olarak bizi Ankara'ya götürdükleri ve Çevre ve Şehircilik yetkilileri ve ÇED müdürü ile görüştüğümüz doğrudur. Ama bize Çevre Şehircilik Müdürlüğünden söylenen şuydu; 'Biz ÇED raporunu verdik ama bu firmaya inşaata başlayın demek değil. Siz de köylüler olarak lütfen gidin itiraz dilekçelerini yazın ve bize dilekçe numaralarını gönderin' olmuştur. Biz hala tarafımıza gönderilecek 2015 tarihli ÇED raporunu bekliyoruz. Bizim sorularımız, Fikret Hatipoğlu'nun dediği gibi aydınlatıcı bir şekilde maalesef cevaplanamamıştır, çünkü kendisi bu ziyarete de katılmamıştır ve hiçbir şeyden haberi olmadan, araştırmadan yine açıklamada bulunmuştur."

Nedim Kakaç, AK Parti İlçe Başkanı Hatipoğlu'nun söz verdiği halde Ankara'daki görüşmeye gelmediğinin altını özellikle çizdi.

Başkan Nedim Kakaç, Ankara ziyareti sırasında Başbakan eski Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'na tesisin kendisine değil, yerine karşı olduklarını söylediklerini ifade ederek, "Sayın Çavuşoğlu, tesisin yerinin değişmesinin bir yolu olup olmadığını araştıracağını bizzat tarafımıza iletmiştir. Fikret Hatipoğlu bu ziyareti hiç paylaşmadığımızdan, işimize gelmediği için gizledigimizden bahsetmis! Oysa her ziyaret bittiğinde derneğimizin resmî hesabında tüm fotoğraflar, gidilen kurumlar, ziyaret edilen kişiler anında paylaşılmış olmasına rağmen yine de bu yalana başvurmuş olmasını, ülkemizi yıllardır yöneten bir siyasi partinin temsilcisine hiç yakıstıramadığımızı ve bu mesnetsiz açıklamalarından dolayı Kirazlıyayla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak kendisini kınadığımızı tüm kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz" dedi.

***

Bu yazını dipnotu: Madem AK Parti İlçe Başkanı Hatipoğlu, köylünün farklı düşündüğünü öne sürüyor, Dernek Başkanı Kakaç da aksini savunuyor. O zaman yapılması gereken bir şey var; köyün merkezine sandık kurulsun, referandum yapılsın! Takke düşsün kel görünsün! Bu da Yüksel Baysal önerisi olsun!