Bursa
Parçalı Bulutlu
20.9°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

İYİ Partili Ahmet Erozan: AK Parti yeni sistem önerecek!

03 Aralık 2019 Salı, 00:34

'Türk siyasetinde kuruluşuna en çok engel çıkarılan parti hangisidir?' diye bir araştırma yapılsa, sanırım İYİ Parti birinci çıkar!

Tarih okumalarımız gösteriyor ki, Tek Parti CHP'sinden 1945 sonrasında kopan DP'ye bile İYİ Parti'ye uygulanan ambargo kadar ambargo-baskı uygulanmadı.

Olağanüstü Hal döneminde havuzun tetikçileri, her gün bir yalan, her gün bir iftira ürettiler. FETÖ'nün bütün iğrenç taktiklerini İYİ Parti'ye uyguladılar.

***

Bu durum artık kırıldı; iktidar bükemediği eli öptü.

AK Parti zirvesi, olası MHP'nin kopuşuna karşılık İYİ Parti'yi yedekte tutma stratejisi izlemeye başladı.

Gerçi İYİ Parti içinden de AK Parti'ye sinyal gönderenler yok değil!

***

Beraberinde, İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, İl Başkan Yardımcısı Yurdanur Oktay, Yenişehir Belediye Başkan adayı Ercan Özel'le enBursa.com'u ziyaret eden Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan da "İçerden fethetme çabaları içindeler. Millet İttifakı'nın bozulması için kaşıyorlar" saptamasında bulundu.

Sonuç olarak İYİ Parti, bütün yalanlara, komplolara, saldırılara karşı halkın oyuyla parlamentoya girmeyi başardı ve meşruiyet kazanan bir parti oldu.

***

Peki, nasıl bir oluşum İYİ Parti?

Seçim sonrasında İYİ Parti Genel Merkezi bir araştırma yaptırmış ve seçmenlerin İYİ Parti'ye niçin oy verdiklerini sorgulamış...

Erozan'ın söylediğine göre, "Kadın liderin yönetmesi, Cumhuriyetçi tavrı, muhafazakar ve laik olması, milliyetçiliği savunması, Atatürk ilkelerine bağlı olması" şeklinde bir tanımlama ortaya çıktı.

Eski Büyükelçi Ahmet Erozan, "Seçmen bizi merkez partisi olarak konumlandırdı. MHP ile aynı yerde değiliz. MHP Cumhur İttifakı'nın koltuk değneği durumunda... Biz çok renkliyiz. Bizde yok yok. MHP'de rekabetin önünü kapattılar. Demokrasi eksikliğinden oradaki arkadaşlar burayı kurdular. Ama yarışımız MHP ile değil AK Parti ile" dedi.

Ziyaret sırasında İYİ Parti'ye uygulanan ambargonun devam edip etmediğini sordum.

Erozan, "Ambargo kalkmadı ama çatladı. Korku imparatorluğu bitti" dedi.

Dedi demesini de, hemen akabinde bir olay anlattı:

"Yurt dışından arkadaşlarımız Türkiye'ye geldiklerinde, havaalanında bile gözaltına alınıyorlar. Neymiş efendim bir paylaşımı beğenmişler."

***

Ali Babacan da Habertürk'teki programda, üniversite sınavlarında ilk bine giren öğrencilerle toplantı yaptıklarını anlatırken şunu söyledi:

"Onlara 'en büyük problem neyi görüyorsunuz' diye sorduk. Gençler, 'Boğulma hissi yaşıyoruz, sosyal medyada yorum yapmaktan korkuyoruz' dediler."

***

Ali Babacan konusu açılmışken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan'a, son siyasal gelişmeleri ve yeni partileri sorduk.

AK Parti içinden "ikizler" doğacağının altını çizdi Bursa Milletvekili Erozan:

"Doğum normal mi olacak, sezaryen mı olacak, göreceğiz! Umarım düşük olmaz, prematüre olmaz."

"EN ÇOK OY ALAN BAŞKAN SEÇİLSİN!"

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erozan, önemli bir iddiada bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin yüzde 50 artı bir üzerine kurulduğunu, bunu yüzde 40'a çekmek için 'test balonu' uçurduklarını belirttikten sonra "Şimdi yeni bir çalışma içindeler. 'Seçim tek turlu olsun, en çok oy alan aday başkan seçilsin' şeklinde çalışmalar yaptıklarını duyuyoruz" dedi.

BİRAZ DA KULİS BİLGİSİ!

Galiba CHP dışında ilk kez sağ bir partide, demokratik yarış olacak. İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır, 13 bin üyeye ulaştıklarını söyledi. Bu 13 bin üye, önce ilçe kongreleri için delegeleri belirleyecek. Şubat ayında başlaması beklenen sürecin sonunda ilçe başkanları seçilecek.

Merkez ilçelerde fazla değişiklik olacak gibi görünmüyor.

Osmangazi'de Dr. Mehmet Hasanoğlu, Nilüfer'de Levent Öncü'nün karşısına rakip çıkmayacak yorumları yapılıyor.

Yıldırım'da ise İlçe Başkanı Kemal Ataç'ın karşısına eski İlçe Başkanı Avukat Kerem Arslan'ın çıkma durumları var.

***
İl başkanlığına gelince, orada yeni bir şey yok. Yarışın favorisi Selçuk Türkoğlu'nun adaylığı devam ediyor. Karşısına rakip olarak Dr. Yahya Bahadır mı çıkar, başka biri mi, henüz net değil. Ancak parti içinde bir grubun da Haluk Hısımcıl'ın il başkanı olmasını istediğini biliyoruz.