Bursa
Parçalı Bulutlu
24.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

İYİ Parti Osmangazi'de kritik yarış!

13 Mart 2020 Cuma, 22:54

Son anda iptal edilmezse 15 Mart Pazar günü saat 15.00'de BUTTİM'de İYİ Parti Bursa Osmangazi'nin genel kurulu yapılacak.

İki adaylı bir yarış olacak...

İlçe Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu ile Avukat, İl Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay Akman...

***

Kuruluşundan bu yana Osmangazi ilçede görev yapan Dr. Mehmet Hasanoğlu bir kez daha 401 delegenin kantarına çıkacak.

Ekip arkadaşları Şemsi Karaaslan, Kadir Ateş, Himmet Demirci, Behtiye Ersavaş, Demet Erdem, Ali Osman Bükter ve Nesrin Adar'la birlikte ziyaretime geldiler.

***

Doğal olarak konumuz adaylık süreciydi. Başkan Hasanoğlu'nu seçimi kazanma konusunda çok güvenli gördüm:

"Delege seçimlerinde hiçbir mahalleye şu isimleri seçin demedim. Kurucularımız Orhan Şen, Abdullah Alagöz, Sermin Can Özensoy ile İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır haricinde. Şimdi de mahallelere gidip oy istemiyorum. Şimdiye kadar yaptıklarımız ortada. Delege bunu takdir edecektir. Türkiye genelinde Çankaya'dan sonra en çok üyesi olan ikinci ilçeyiz."

***

Kişisel çıkarlar için siyaset yapılmaması gerektiğinin altını çizen Dr. Mehmet Hasanoğlu, "16 Nisan referandumundan sonra tek adam rejimini değiştirmek ve parlamenter sisteme geri dönmek için kuruldu İYİ Parti. Genel Başkanımız Meral Akşener seçim olmadığı halde ilçe ilçe dolaşıyorsa, bizim de görevimiz bu çalışmaları mahallelerde yapmaktır" dedi.

***

Rakibi Avukat Osman Atalay Akman için, "Cesurlar Hareketi'ne hizmet etmiş bir arkadaşımızdır. Kötü söz söylemem" dedi.

***

İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanı Mehmet Hasanoğlu'nu bir gazeteci olarak yakından izledim.

Kentin sorunlarını sürekli gündeme getirdi, yandaş kalemlerin baraj uygulamasına karşı kendi sesini duyuracak şekilde iletişim araçları oluşturdu. Çevre ve sağlık sorunlarına ilişkin açıklamalarıyla Bursa'nın gündemine oturdu.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'nın gündeme getirdiği Memleket Hastanesi'nin açılması konusunda daha önce çadır kurarak imza topladı.

***

Dr. Mehmet Hasanoğlu, mesleği ve özel ilgi alanı olduğu için 'enBursa.com'u ziyareti sırasında iki hastaneyle ilgili de çarpıcı rakamlar verdi:

"Hastaneler kapanmadan önce Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'nin aciline günlük giriş 2 binken şu anda sayı 3 bin 500'e çıktı. Çekirge Devlet Hastanesi'nde bin 400-bin 600 hasta girişi yapılırken, bu sayı 2 bin 500'leri aştı."

Yani insanlarımız Şehir Hastanesi'ne değil, en yakın bulduğu sağlık kuruluşlarına gidiyor. Bu da merkezde kalan hastanelere yığılmaya yol açıyor.

***

Dr. Hasanoğlu ve arkadaşlarıyla şehrin diğer sorunlarını ve muhalefetin neler yapması gerektiğini konuştuk.

Başkanın kongreyle ilgili önemli beklentileri var.

Önümüzdeki süreçte seçilecek İYİ Parti İl Yönetim Kurulu'nun daha aktif bir muhalefet yapması gerektiğini düşünüyor.

Galiba pazar günü gerçekleştirilecek kongrenin en önemli iki sonucundan biri bu olacak!

***

Yani; İYİ Parti Osmangazi'de Dr. Mehmet Hasanoğlu kazanırsa, Selçuk Türkoğlu-Hasan Toktaş ikilisinin parti içinde ağırlığı artacak, İl Kongresi'ni kazanma olasılığı güçlenecek. Tersi durumda Osman Atalay Akman kazanırsa, bu kez Yüksel Yılmaz-Dr. Yahya Bahadır'ın önü sonuna kadar açılacak...

Anlayacağınız, İYİ Parti Bursa'nın kaderini Pazar günkü seçim belirleyecek!