Bursa
Parçalı Bulutlu
25.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

İYİ Parti Gemlik'te kim kazandı, kim kaybetti?

01 Mart 2020 Pazar, 21:11


İYİ Parti, en kalabalık ve coşkulu kongresini Gemlik'te gerçekleştirdi.

Güneşli bir pazar günü olmasına karşın, özel bir otelin salonunda gerçekleştirilen kongreye ilgi yüksekti.

İki adayın yarıştığı kongrenin galibi İlçe Başkanı Ertuğrul Yavuz oldu.

Yavuz 205 oyla güven tazelerken, rakibi N.Lale Kılıç Bayrak 60 oy alabildi

Kongrenin Divan Başkanlığı'nı eski milletvekili ve partinin kurucularından Orhan Şen yaptı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan genel kurulun açılışında konuşan Orhan Şen, İYİ Parti'nin çok zor koşullarda kurulduğunu anlatarak, "CHP'nin unutulmayacak katkısı olmasa seçime giremezdik. Seçime girdik ama muktedirler İYİ Parti'yi yok farz ettiler. Televizyonlarda İYİ Parti tartışılırken bile İYİ Partili birini çıkarmadılar. Bu olumsuzluklar bu ülkede yaşandı" dedi.

Yoğun alkışlar arasında kürsüye CHP'li Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan çıktı.

'Marmara'nın incisi, zeytinin başkenti Gemlik" diye söze başlayan Sertaslan, ilçeyi bir huzur ve barış kenti yapmak için çalıştıklarının altını çizdi.

Başkan Sertaslan'dan sonra Kurucu İl Başkanı Yüksel Yılmaz söz aldı.

AKP'nin iktidarı devraldığı 2002 yılında şehitler gelmediğini anımsatan Yılmaz, konuşmasının devamında şunları söyledi:

"Şimdi şehitlerimizin aziz naaşları gizli gizli defnedilir hale geldi. Gün yüzüne çıkınca bir kaç şehimiz denerek bu ulvi makamın itibarsızlaştırıldığına şahit oluyoruz. Mübarek bir geceede onlarca vatan evladı şahadet şerbetini içiyor. Hangi milli menfaatimiz neticesinde bu şehitlerimizi verdiğimizi pek bilmesek de çıkıyor mazı muhterem 'Şehitler Tepesi boş kalmaz' diyor."

Yüksel Yılmaz'ın konuşmasının ardından İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır kürsüye çıktı.

AKP hükümetinin dış politikada çok başarısız olduğunun altını çizen Dr. Bahadır, "Komşularımızın iç işlerine karışmayı adet haline getirdik. Barışık olduğumuz komşumuz kalmadı. Bugün bunun sıkıntılarını yaşıyoruz" diye konuştu.

****

Mustafa Kemal Atatürk'ün dış politikaya ilişkin vasiyetine atıfta bulunan İYİ Parti İl Başkanı Dr. Bahadır, şunları söyledi:

"Komşularınızın içişlerine karışmayın. Rusya'ya güvenmeyin ama tahrik de etmeyin. Arap ülkeleriyle ilişkilerinizi geliştirin, fakat içlerindeki anlaşmazlıklara karışmayın. Sormadan akıl vermeyin. Batı medeniyetini benimseyin ama onların emperyalist emellerine alet olmayın.."

*****

Daha sonra adaylar konuştu ve seçimlere geçildi.

Dr. Yahya Bahadır-Yüksel Yılmaz ekibinin desteklediği Ertuğrul Yavuz, rakibi Lale Kılıç Bayrak'a fark atarak seçimi 205 kazandı.

Selçuk Türkoğlu-Hasan Toktaş ekibinin desteklediği Lale Kılıç Bayrak ise 60 oyda kaldı.

****

Bu yazının dipnotu: CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar, ülkücü hareketin simgi isimlerinden Şükrü Gökçek, Demokrat Parti İlçe Başkanı Gülşen Canlı, DSP İl Başkanı Hüseyin Cahit Akıncı da kongreye katılanlar arasındaydı.

İŞTE GEMLİK'İN İL DELEGELERİ:

Ertuğrul Yavuz, Halil Çelebi, Hacer Öznur Cukadar, Mustafak Kemal Döngel, Osman Nuri Arslan, Reşat Yedikardaşlar, Lale Kiriş, Ahmet Çelik, Murat Seymen, Naci Koç, Halil Özbek, İsmail Hakkı Aydın, Burak Koç, Atalay Koçak, Selahattin Ekinci, Murat Bayram, Irmak Oktay, Çiğdem Ateş, Bilge Dural, Enes Çelik, İrfan Başaran...

DR. MEHMET HASANOĞLU'NUN KARŞISINA RAKİP ÇIKIYOR!

Tek adayla geçmesi beklenen İYİ Parti Osmangazi Kongresi'nde, Hasan Toktaş-Selçuk Türkoğlu muhalifleri aday çıkarmaya hazırlanıyor.

En çok delegeye sahip olan Osmangazi'de Dr. Mehmet Hasanoğlu seçimi kazanırsa, Hasanoğlu'nun desteğini alacak olan Selçuk Türkoğlu, İl Başkanlığı'nın favori adaylarından biri haline gelecek. Türkoğlu'nun önünü kesmek isteyen Yüksel Yılmaz-Dr. Yahya Bahadır ekibi, bu ilçede aday arayışlarını sürdürüyor.

Adaylığa en yakın isim ise İl Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay Akman...

15 Mart'ta gerçekleşecek kongreyle ilgili bakalım nasıl bir gelişme olacak?