Bursa
Açık
22.8°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

İYİ Parti'de Nilüfer tamam, gözler İl Kongresi'nde!

06 Temmuz 2020 Pazartesi, 18:28

İYİ Parti'de ilçelerin kongre süreci Nilüfer'le tamamlandı.

Parti'de iki ayrı güçlü ekip olsa da Nilüfer'de tek adaylı bir kongre gerçekleştirildi.

Levent Öncü yeniden ilçe başkanı seçildi.

****

Bursa-NilüferAgora'(açık hava)da gerçekleştirilen kongreye Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Erozan'ın yanı sıra CHP İlçe Başkanı Fırat Yılmaz ile Nilüfer Belediye Bakanı Turgay Erdem de katıldı ve bir konuşma yaptı.

****

İYİ Parti'nin Karacabey'den sonra üzerinde mutabakat sağlanan bir başka kongresi Nilüfer'de oldu.

Kurucu İl Başkanı Yüksel Yılmaz'a yakın bir isim olmasına karşın Levent Öncü'nın yaptığı liste, diğer ekip tarafından bile, "Partiye emek veren herkese yer verdi" şeklinde değerlendirmeye muhattap oldu.

Nitekim konuştuğum il başkan adaylarından Selçuk Türkoğlu, "Levent Öncü başkan liyakata ve hakkaniyet uymuştur. İlkeli bir tavır sergilemiştir. Levent Bey bizim de adayımızdı" dedi.

****

Biraz da bu rahatlıktan olsa gerek, yoğun katılıma rağmen ancak 142 delege sandık başına giderek oy kullandı.

Toplam delege sayısının 378 olduğu düşünülürse, tek liste olması, Kovid-19 ve de sıra bekleme nedeniyle oy kullanma oranı düşük oldu.

****

Şimdi sırada çarşamba günü açıklanacak İl Kongresi tarihi var. Selçuk Türkoğlu'nu destekleyen ekip, İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır'ın kongre takvimini uzatmaya çalıştığını öne sürüyor.

Pek çok şehirde il kongrelerinin yapıldığını söyleyen ekip, "En geç Temmuz ayı sonu veya Ağustos başında kongre yapılmalıdır. Ağustos'un sonuna ertelemek mantıklı değil" dediler.

****

Şimdi soru şu; Selçuk Türkoğlu ile Zafer Milli dışında üçüncü bir aday kim olacak?

İl Başkanı Dr. Yahya Bahadır doğal aday konumunda...

Eğer Yüksel Yılmaz aday çıkmazsa, Türkoğlu'nun karşısında güçlü bir aday olarak yerini alacak.

****

Ancak parti teşkilatının sevdiği, saygı duyduğu bir isim olan kurucu İl Başkanı Yüksel Yılmaz'a yönelik yoğun baskılar var.

Kendisiyle de görüştüm; İl Kongresi tarihi açıklandıktan sonra bazı toplantılar yapacağını, teşkilattan gelen sesi dinleyeceğini, bazı ilçeleri ziyaret edeceğini, sonraki süreçte kararını netleştireceğini söyledi.

****

Nilüfer'in yeni İlçe Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Aybike Demirkan, Aycan Cebeci, Barış Derin, Bilal Comart, Bilal Toprak, Cihan Hızlı, Cihan Mert Yılmaz, Çağatay Kumova, Çiğdem Avane, Dilek Mercan, Emre Çakın, Engin Esin, Eray Şahin, Esen Balı, Hatice Sözüer, Hülya Arslan, İsmail Akdemir, M. Buğra Aslanoğluy, Mesut Aydemir, Mürvet Kaçmaz, Olcay Gülmez, Onur Özmen, Ömer Elçi, Özkan Şahin, Salime Yalıdar, Sedat Atabay, Semra Yenidünya, Sungur Fizan, Talip Aslan, Tolga Altıntaş, Vedat Oruç ile Yusuf Akpınar...

***

Bursa İl Kongresi'nde oy kullanacak delegeler de şunlar olacak: