Bursa
Açık
20.2°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

İşte CHP Bursa'yı yönetecek yeni ekip

10 Şubat 2020 Pazartesi, 23:06

Parti içi demokrasinin güzelliği bu...

Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bursa milletvekilleri Erkan Aydın, Prof. Dr. Yüksel Özkan'a rağmen yaklaşık dört yıldır hiçbir sıfatı olmayan İsmet Karaca, Türkiye'nin en büyük dördüncü kentinin İl Başkanı oldu.

Parti vicdanı harekete geçti ve Hüseyin Akkuş dönemi sona erdi.

Aslında onca başarısızlığa karşın Akkuş'un aday olması bile büyük cesaretti.

Konuyla ilgili pek çok mesaj aldım ama analizlerini önemsediğim, Muharrem İnce'nin de anonslarını yapan Serhat Işık, kongre öncesinde şu iletiyi göndermişti:

"1. 6 ilçe başkan adayını tanıtıp, sonra İYİ Parti'ye verilmesine esaslı bir karşı duruş sergilemediği için Akkuş olmaz!

2. 'Yönetimimde hiç kimse hiçbir yere aday olmayacak' diyerek kongrede oy aldığı halde yönetiminin yarısı istifa ettiği için Akkuş olmaz!

3. 'Nilüfer adaylığım yalan' dediği için Akkuş olmaz!

4. 24 Haziran'da örgütü çalıştırmadığı için Akkuş olmaz!

5. Seçim döneminde Mustafa Bozbey dediğine şahit olmadım. 'Büyükşehir adayımız' diye hitap ettiği için Akkuş olmaz!

6. En az 7 belediye sözünü tutamadığı için Akkuş olmaz!

7. Bursa'nın esaslı hiç bir sorununda masaya yumruk vuramadığı için Akkuş olmaz!

8. Bu kadar düşük profilli bir Büyükşehir Belediye Başkanı karşısında muhalefet yapamadığı için Akkuş olmaz!

9. Senin yazdıklarını (Yüksel Baysal'ın yazılarından söz ediyor) alıp basın açıklaması yapsa AKP Bursa'da adım atamaz, bunun için Akkuş olmaz!"

***

Yine de iyi oy aldı Hüseyin Akkuş...

Size şimdi üç ayrı sandığın analizini yapmak istiyorum.

Milletvekilleri, İl Yönetim Kurulu, İl Disiplin Kurulu, Gemlik, Büyükorhan, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Kestel, Mudanya ve Mustafakemalpaşa'nın bulunduğu 1 numaralı sandığın oy dağılımı şöyle:

Hüseyin Akkuş: 93

İsmet Karaca: 78

Erol Gülmez: 26

Güner Aklan: 5

***

Nilüfer, Orhaneli, Orhangazi ve Osmangazi'nin bir kısmının bulunduğu 2 numaralı sandık şu şekilde sonuçlandı:

Hüseyin Akkuş: 80

İsmet Karaca: 89

Erol Gülmez: 30

Güner Aklan: 9

Öyle tahmin ediyorum ki, Hüseyin Akkuş Nilüfer delegelerinden büyük oy aldı. Çünkü bu sandıkta Osmangazi'den 54, Orhangazi'den 16 delege oy kullandı. Erol Gülmez en çok oyu bu sandıktan aldı. Orhaneli ile Nilüfer delegelerinden iyi oy aldı demek ki!

***

İsmet Karaca'yı zafere taşıyan 3 numaralı sandıktı.

Osmangazi ve Yıldırım delegelerinin oy kullandığı sandıkta sonuçlar şu şekilde oldu:

Hüseyin Akkuş: 63

İsmet Karaca: 127

Erol Gülmez: 9

Güner Aklan: 5

İlginç olan şu ki, uzun süre Yıldırım'da ilçe başkanlığı yapan Güner Aklan, bu sandıktan sadece 5 oy alabildi.

***

Bu yazının dip notu: Olgun bir havada, gerilim yaşanmayan, son derece demokratik bir kongre oldu. CHP İl Kongresi'nde organizasyon dört dörtlüktü. Kadın ve Gençlik kollarının emeği büyüktü.

İŞTE CHP'NİN YENİ İL YÖNETİM KURULU

İşte CHP'nin yeni İl Yönetim Kurulu:

Özlem Akbaş Önsoy, Ecem Albayrak, Önal Arda, Cevat Asa, Orhan Aslan, Erman Aydıngün, Berna Hacer Bilici, Erol Bora, Kazım Çelik, Hacer Durmaz, Filiz Durmuş, Erhan Durul, A. Şebnem Esenkal, Baran Güneş, Yağmur Hoş, Erkan Karabulut, Erman Seven Karan, İnan Keser, Özden Keskin, Cahit Korkut, Orhan Yaşar, Ahmet Özdemir, Turgut Özkan, Dursun Öztopaloğlu, Cihan Öztürk, Murat Öztürk, Ahmet Serhatlı, Selçuk Temel, Metin Yılmaz, Mehmet Yüzgül...

CHP İl Disiplin Kurulu da önemli. İşte o liste:

Selahattin Demirci, Baturalp Gülenç, Recep Gürel, Aydın Işıkdoğan, Sabri Karasungur, Nihat Özkumova, İsmail Tolun, Coşkun Saniye Yıldız, Sırrı Güçlü...

***

CHP'nin kurultay delegeleri de şu isimler oldu:

Cevat Acar, Ali Şan Açıkgöz, Metin Akyolcular, Nazife Bağdu, Yağmur Akyürek, Meral Altuntaş, Haşim Ali Arıkan, Canan Aydın, Ömer Aydın, M. Doğuş Bilgin, Birşen Ceylan, Mehmet Demirci, Birgül Doğan, Hasan Doğan, Hatice Doğan, Turgay Erdem, Şebnem Esenkal, Fedayi Fidanoğlu, Yaşar İlbay, İsmet Karaca, Aysel Okumuş, Handan Özdemir, Haşim Öztürk, Serkan Öztürk, Metin Sandal, Mustafa Sevim, Şenay Sevinç, Meryem Sezer, Fatih Söylemez, Zemci Şahin, Mustafa Şenyurt, Canan Taşer, Ender Teke, Hayri Türkyılmaz, Işık Türük, Vedat Ubuz, Bülent Yaşar, Fırat Yılmaz, Salih Yılmaz, Sami Yılmaz...