Bursa
Açık
19.1°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

İşte bir fırsatçılık daha!

10 Nisan 2020 Cuma, 16:59

Dünya dursa, para peşinde koşanlar boş durmuyor.

Dünya ve Türkiye koronavirüs belasıyla uğraşırken, Yenişehir-Kirazlıyayla'dan sonra bir fırsatçılık da Bursa-Nilüfer-Çalı'da ortaya ortaya çıktı.

Kurulmak istenen HES projesine ilişkin DSİ Bölge Müdürlüğü çalışmalarına başladı.

DSİ atacağı bazı adımlar sonrasında HES yapımı için AK Partili Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz'e ait olan Şükra Enerji'ye yer teslimi yapacak.

Bu amaçla DSİ'ye ait iş makinaları ve kamyonlar bugün alana geldi.

Bilindiği gibi iki gün önce iş makinelerinin Çalı'da çalışmalara başladığını öğrenen İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, beraberinde belediye meclis üyeleri Mehmet Temirtaş, Osman Uçar, Çalı Muhtarı Kaan Doğan ile İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, bizzat HES'in kurulacağı bölgeye giderek bir açıklama yapmıştı.

Böylesine bir yatırım için zamanlamaya dikkat çekmiş olan Başkan Öncü, "Türkiye koronavirüs ile mücadele ederken dün Yenişehir'de Kirazlıyayla'da tüm halkın sivil toplum örgütlerinin karşı çıkmasına rağmen bir doğa katliamı yapılmıştır. Bugün ise bunun Çalı'da yapılmasını bizler istemiyoruz, yani milletimiz can derdindeyken bizi yönetenlerin rant peşinde koşmasını kabullenemiyoruz" demişti.

Başkan Levent Öncü, bu tip projelerin uygulanabilmesi için mutabakat sağlanması gerektiğinin altını çizmiş, sonra da şunları söylemişti:

"Bugün burada HES projesini gerçekleştirecek olan firma herhangi bir doğa katliamının olmayacağını, su miktarında bir azalma olmayacağını bizlere söylüyor. Fakat bizler bunun kötü örneklerini tüm Türkiye'de, Karadeniz Bölgesi'nde yapılan HES projelerinde gördük. Bugün gelinen nokta itibariyle HES projelerinin uygulandığı bu bölgelerde tamiratı, geri dönüşü mümkün olmayan büyük doğa katliamlarının yapıldığını birlikte gördük. Sonuç olarak biz teşkilatımızla, meclis üyelerimiz ve bölge halkımızla beraber uygulanmak istenen bu HES projesinin sonuna kadar takipçisi olacağız ve bu güzel doğanın gerçek sahibi Çalılı hemşehrilerimizin kullanımında kalması için tüm mücadelemizde elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz."

Bugün DSİ'nin iş makinalarının Çalı'daki HES alanına gitmesi üzerine Çalılı yurttaşlar ile CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz ve İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanı Levent Öncü, bölgeye giderek açıklama yaptı.

CHP'li Altaca Kayışoğlu, "Korona günlerini fırsat bilip bu işlere kalkışmasınlar. Korona bize doğanın dengesinin, çevrenin ve gıdanın ne kadar önemli olduğunu göstermiştir" dedi.

Konuyla ilgili olarak olayın taraflarından Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz'ü aradım.

Enerji şirketinin sahibi Başkan Kamil Öz, şunları söyledi:

"DSİ ihaleyi çıktı. Kapalı zarf usülü ihale bizde kaldı. DSİ önce boru döşeyecek, ben de 85 metrekarelik bir bina kuracağım. Hepsi bu kadar. Tarımsal sulamanın olduğu zaman elektrik üretilecek. Göletten gelen suyu kesmek üzere 4 adet basınç kırıcı var. Su yukarıdan aşağı gelince, boruları kırıyor. Basınç kırıcıları kaldırıp, tesis yapacağız. Yanına havuz yapacağız. Sisteme böyle bağlayacağız. Barajın yapısını bozmuyoruz. DSİ mühendisleri projeyi yapmışlar. İhaleye giren üç firma daha vardı. Biri Çalı'da fabrikatörmüş. O arkadaş bana veryansın etti, 'Bu projeyi ben çıkarttım, sen aldın' dedi. Kapalı zarf usulü oldu bu iş... Alamadım diye veryansın yaptı. Haber yolladım, 'alacaksa vereyim' dedim. O da 'Fiyat farkı vermem, masraflarını verir geçerim' dedi. Ben de çevremdekilere bu yaparsa bir şey olmuyor da, ben yapınca mı bir şey oluyor? Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil miyim? Benim öyle dalavere, yalanla, talanla işim olmaz. Bulgaristan muhaciri, çiftçi çocuğuyum. Ben esas olarak AK Partili de değildim, Anavatan Partiliydim. Siyasetle de çok işim yok. Siyaset hizmet aracıdır. AK Partili deyip ima da yaratıyorlar. Peşkeş çekilmiş falan gibi değildir. Dört çocuğum var, Allah kesinlikle nasip etmesin! Çevreye zarar verecek bir şey olsa, masrafını da almam hemen vazgeçerim. Allah bana helalinden versin! Ben babamı kanserden kaybettim. Sağlığın ne kadar kıymetli olduğunu bilirim."

***

Zamanlamayı sordum Başkan Öz'e: "Neden bu acele?Dünya bu hastalıkla mücadele ederken, ne gereği vardı şimdi?"

Başkan Kamil Öz, "Daha önce planlanmış yürümekte olan bir iş. Ben daha bir şey yapmıyorum. DSİ boru döşüyor. Santral binasına bir ay sonra başlayacağım. Evrakları tamamlayınca... Yaz ayları geliyor. Kimseyi mağdur etmemek lazım. Tarımsal sulama yapılması, boruların döşenmesi lazım. Sisteme su verilsin diye acele ediyoruz" dedi.

İYİ PARTİ OSMANGAZİ'DE KİM HANGİ GÖREVİ ÜSTLENDİ?

Bu dönemin öne çıkan siyasal partisi İYİ Parti oldu. Koronavirüs öncesinde ilçe kongrelerini tamamlayan İYİ Parti, koşullara rağmen sahada da etkinliğini sürdürüyor.

İYİ Parti İl Başkanlığı düzeyinde, Yenişehir-Kirazlıyayla'daki direnişe aktif bir şekilde destek verdi.

Yukarıda anlattığım gibi Çalı HES projesi için bu dönemin ilk tepkisi onlardan geldi.

***

İYİ Parti'nin en aktif teşkilatılarından biri olan Osmangazi'de ise gerçekleşen ve Dr. Mehmet Hasanoğlu'nun zaferle çıktığı kongreden sonra görev dağılımı yapıldı.

Buna göre Osmangazi İlçe Başkanlık Divanı şöyle oluştu:

İlçe Sekreteri: Şerafettin Demir, Teşkilat Başkanı: Erkan Sinanoğlu, Siyasi İşler Başkanı: Ünal Kılıç, Mali İşler Başkanı: Bahtınur Çetin, Yerel Yönetimler Başkanı: Himmet Demirci, Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı: Av. Hakan Oğuzhan, Eğitim Politikaları Başkanı: Şemsi Karaaslan, Basın-Yayın ve Sosyal Medya Başkanı: Aytaç Cihan, Kadın Politikaları Başkanı: Makbule Ersü, Gençlik Politikaları Başkanı: Kadir Ateş, STK İlişkileri Başkanı: Demet Erden, Ekonomi Politikaları Başkanı: Bilge Vanlı, Toplumsal ve Sosyal Politikaları Başkanı: Binay Altınel, Kalkınma Politikaları Başkanı: Erdinç Bulunmaz, Tarım Politikaları Başkanı: Gencal Örnek, AR-GE Başkanı: Fatih Sevinç...

***

İYİ Parti Osmangazi, ilçenin büyüklüğünü de göz önüne alarak, Yönetim Kurulu içinden bölge başkanları atadı. Buna göre bölge başkanları da şu isimler oldu:

1.Bölge Başkanı: Beytiye Ersavaş, 2.Bölge Başkanı: Erdal Karadağ, 3.Bölge Başkanı: Ali Osman Büktel, 4.Bölge Başkanı: Mehmet Dinç, 5.Bölge Başkanı: Sebahattin Haspolat...

***

İYİ Parti Osmangazi İlçe Başkanı Dr. Mehmet Hasanoğlu, yeni yapılanmada gelecekle ilgili de çok önemli bir adım attı:

"COVİT-19 Pandemisi sebebi ile Bursa'da gelecekte çok ciddi şekilde yaşayacağımız istihdam sorununa bir nebze katkı koyabilmek veya üyelerimize yardımcı olmak için başkanlık divanımızda yeni bir yapılanma oluşturduk.

Toplumsal ve Sosyal Politikalar Başkanımız Binay Altınel ve kendisi ile birlikte başkan yardımcısı olarak görev alan Kemal Arıkan'ın kontrolünde iş arayanlar ve işçi arayanlar platformunu oluşturduk.

Bu ekibimiz üyelerimizden veya çevreden gelecek iş taleplerini ve yine kendi üyelerimizden veya iş dünyası ile çeşitli bağlantılar kurarak tespit edilecek işler için, işçi arayanlar ile iş arayanları bir araya getirip arada koordinasyon görevi oluşturarak ve bu konuda üyelerimize destek olmaya çalışacağız."