Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

İsmet Karaca CHP örgütünün kantarına çıktı!

25 Ocak 2020 Cumartesi, 23:27

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı tarihi bir güne tanıklık etti.

İl Merkezi tıklım tıklımdı.

İsmet Karaca'nın adaylık açıklaması gövde gösterisine döndü; salon gelenleri almayınca, Karaca açık havada ayrı bir toplantı düzenlemek zorunda kaldı.

***

CHP Bursa milletvekillerinden sadece Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun katıldığı basın toplantısında, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da hazır bulundu.

İl Başkanı Hüseyin Akkuş, diğer başkan adaylarından Erol Gülmez'in basın toplantında sunum yaparken, İsmet Karaca'nın açıklamasına katılmaması dikkat çekti.

Diğer il başkan adayları Güner Aklan ile Erol Gülmez oradaydı.

Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular, Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz'ın da hazır bulunduğu adaylık açıklamasında konuşan İsmet Karaca, "Parti içi yarışta tercihim her zaman önseçim olacak. En kötü önseçim, en iyi merkez yoklamasından iyidir. Bunun kanıtı da Mudanya'daki zaferimiz ile Osmangazi'de oyumunuzun artmasıdır" dedi.

***

Mevcut İl Yönetimi'nin başarısız olduğunu ifade eden Karaca, "2011 seçimlerinde Bursa milletvekilleri sayısı 16'dan 18'e çıktı. Biz milletvekili sayımızı 3'ten 5'e çıkardık. 20 Haziran 2018 seçimlerinde milletvekili sayısı 20'ye çıkmasına rağmen mevcudu zor koruduk. Bir başarı yok. 31 Mart seçimlerinde adayımız çok doğruydu. Bir hukuk cinayeti işlendi ve biz masa başında seçimi kaybettik. 1977'den beri ilk kez bu kadar yaklaşmıştık" diye konuştu.

***

Seçildiği taktirde CHP Bursa il binasını değiştireceğini vurgulayan İsmet Karaca, "Kampanya başlatacağım. Çoban ateşini yakacağım. İçinde parti müzesinin olduğu bir merkez olacak" dedi.

"Mustafa Bozbey ile görüşecek misiniz? Hayri Türkyılmaz, bir demecinde 'Bir sonraki seçimde de adayımız Mustafa Bozbey olmalı' demişti. Siz ne düşünüyorsunuz" şeklindeki soruma Karaca, "Tablo net ortada. Bu koşullarda adayımız Mustafa Bozbey olur" dedi.

***

Gazeteci Zafer Opsar'ın, "Olası bir erken seçimde milletvekili adayı olacak mısınız?" sorusuna karşılık olarak da İsmet Karaca, "AKP eriyor. Ne yaparlarsa yapsınlar erimeyi durduramıyorlar. Yerli otomobil diyorlar, yandaş medya sabah akşam onu uçuruyor. Ancak adam ay sonunda doğal gaz faturasını görünce durum değişiyor. Elektrik faturası geliyor, mutfakta ateş var. Seçime kolay kolay gidemezler. İl başkanlığı milletvekilliği kadar değerlidir. Süremi doldurma aşamasında örgütüme sorarım" dedi.

***

Bu yazının dip notu: Toplantıya Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tandoğan Kuru ile Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar katılmadı. Karacabey İlçe Başkanı Gönül Avil, Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın, İnegöl İlçe Sekteri Bengül Kozba Kavlan, Orhaneli İlçe Başkanı Yaşar Aslan, Kestel İlçe Başkanı Hatice Doğan, Gürsu İlçe Başkanı Haşim Öztürk hazır bulundu.

"AKKUŞ KIRMIZI ÇİZGİM!"

Özel bir ziyaret için Antalya'da bulunan Harmancık İlçe Başkanı Haşim Ali Arıkan'ın İl Kongresi konusundaki düşüncelerini aldım.

İşte söyledikleri:

"Genel seçimde bir başarı elde etmedik. Yerel seçimdeki kayıplarımız ortada. Ben olumsuz bir cümle kurmuyorum. Bir şunun için eleştiriyorum Akkuş'u, başladığı yönetim kadrosunun ancak yarısıyla bitirebildi. Akkuş'un kimliğine, kişiliğine lafım yok. Haddim de değil. Ben bir ilçe başkanıyım. Eğer ben Büyükşehir'i kazanamadıysam, yaşadığım şehirde milletvekilini arttıramadıysam, bunda benim de suçum var. Seçimden sonra arkadaşları topladım, 'Arkadaşlar seçimi kaybettik, başarılı olamadım. Görev almak isteyen var mı?' diye sordum. Kimse çıkmadı. Başka bir arkadaş çıksa ilçe başkanı olmayacaktım."