Bursa
Açık
20.5°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

İnşaat Mühendisleri'nde değişim olmadı!

25 Şubat 2020 Salı, 22:32

Hafta sonu iki odanın kongresi vardı.

Bütün gözler kuşkusuz, 5 bine yakın üyesi bulunan İnşaat Mühendisleri Odası'nın seçimindeydi.

Çalışma Grubu adayı Mehmet Albayrak ile Çağdaş Mühendisler'in adayı Kemal Cüneyt Erdem yarıştı.

Seçimi açık farkla Albayrak kazandı.

İnşaat Mühendisleri Odası'ndaki gelenek değişmedi.

13 sandığın kurulduğu seçimde genç mühendislerin ağırlıklı olarak tercihi Çalışma Grubu'ndan yana olunca, seçimdeki fark da arttı.

Kuşkusuz bu seçim başarısında Oda Başkanı Mehmet Albayrak'ın kişisel sempatisi de önemli rol oynadı.

Sakin tavrı, ötekileştirmeyen tutumu, kapsayıcı anlayışı nedeniyle her kesimden oy almayı başardı.

***

Diğer aday Kemal Cüneyt Erdem de, centilmence bir yarış sergiledi. Çağdaş Mühendisler'in iddiasını sürdürdü.

Umutları bir başka seçime taşıdı.

***

Bu yazının dipnotu: İnşaat Mühendisleri Odası'yla ilgili yazı kaleme alan İhsan Aydın kardeşim, "Çağdaş Mühendisler'i CHP'li başkanlar da kurtaramadı" başlığını atmış... Doğru, CHP'li belediye başkanları Ankara delege listesinde yer aldı ama seçimi kazanamadı.

Ancak yazar kardeşim, İMO Genel Merkezi'nin yayınladığı genelgeye atıf yaparak, listelere siyasilerin konulmasının etik olmadığı söylüyor.

Tamam da, Mehmet Albayrak'ın listesinde Saadet Parti İl Başkanı Mehmet Atmaca yok mu?

Neden sadece etik sadece bir taraf için aranıyor?

DIŞI BİZİ, İÇİ, İÇ MİMARLARI YAKAN İÇMİMARLIK!

Geçtiğimiz hafta sonu genel kurul yapan odalardan biri de TMMOB bünyesinde faaliyet gösteren İçmimarlar Odası'ydı.

Yeni kurulan Oda ilk genel kurulunu 25-26 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirmişti.

22 Şubat Cumartesi günü akademik odalar yerleşkesinde gerçekleştirilen kongrenin bir bölümünü izledim.

Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Yalova ve Bilecik şehirlerine kapsayan 200 civarında üyesi olan Oda'nın genel kurulu, sıcak ve samimi bir ortamda yapıldı.

Dışı bizi, içi içmimarları yakan bir meslek iç mimarlık...

Oda Başkanı Nur Gül Aslan genel kuruldaki konuşmasında buna özellikle dikkat çekti:

"Muhtelif üniversitelerin 'İçmimarlık' bölümlerinden 60 bin mezun verdiği tarafımızca bilinmektedir. Bugün 7İçmimarlık' ismi güçlü, mesleği çok havalı bilinse de, kamuya mal olamayan bir mesleğin sürdürülebilirliği zordur. İmar ve Yapı Kanunlarında kendine yer edinememiş, yasal olarak haklarının alınması güçlüğünü halen yaşamakta olan odamızın nihai hedefi, içmimarlık mesleğini hak ettiği yere getirip, meslektaşlarının ilerlemesine, gelişmesine, güçlenmesine olanak sağlamaktır. Bu da şüphesiz ki önce meslektaşlarımız ile birlik olmakla olur. Yasalarda adımızın geçmemesi sebebi ile kamuda iş bulamayan içmimarların istihdam sorunu vardır. Akademisyen sayımız azdır. Biz henüz yolun başında olan fakat üreten ve çalışan bir odayız."

Sadece yolun başında bir oda değil, yolun başında bir meslek aynı zamanda...

Ama aynı zamanda insan yaşamını çok yakından ilgilendiren bir meslek... Estetik zevkin geliştiği toplumların bir tür yeni sanatı konumunda...

Bakın Nur Gül Aslan ne güzel anlatmış mesleğini:

"İnsan hayatının yüzde 87'si kapalı alanlarda yani iç mekanlarda geçer. Bu iç mekanların nasıl tasarlandığı ise hislerimizi ve davranışlarımızı etkiler. Bir bina nasıl hislerimize hükmeder derseniz, beyaz ışıklı soğuk, uzun koridorlu hastaneleri düşünün. Bir de vakit geçirmeyi sevdiğiniz mekanları düşünün. Tüm o sevdiğiniz mekanlar hep önceden düşünülmüş; size iyi hissettirmek için tasarlanmış ve nihayetinde uygulanmıştır. Zira içmimarın işi yalnızca kullanışlı ve iyi görünen değil, iyi de hissettiren 'özgün' mekanlar ortaya çıkarmaktır. Örneğin masa etrafında samimi sohbetler olsun isterseniz, 75cm'lik masalar idealdir. Stant tasarımından, mağaza tasarımına, otel odasından, ağırlama salonlarına, vitrin tasarımından toplantı salonlarına, amaca yönelik tüm tasarımlar içmimarın elinden çıkar. Ve duyulara hitap eden mekanlar her zaman iyi izler bırakır."

Bursa'nın tanınmış yüklenicilerinden Mehmet Ziya Aslan'ın kızı Nur Gül Aslan'ın başkanlığını yürüttüğü İç Mimarlar Odası'nın yeni yönetim kurulu da şu isimlerden oluştu:

Ali Muhsin Take (bir dönem meslektaş olduğumuz Banu Demirağ'ın oğlu) Hayri İşçimen, Cansu Tolunay Berber, Ercüment Özçelik, Ali Gözütok ve Aylin Aras...