Bursa
Açık
32.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

İmparatorluktan cezaevine giden süreç!

26 Kasım 2019 Salı, 00:10

Bursa'nın önemli markalarından biriydi Kervansaray oteller zinciri...

Ertan Sayılgan'ın kurduğu Bursa-Çekirge, Bodrum, Antalya, Marmaris ve Uludağ'da otelleri olan Kervansaray, giderek yok olmak üzere...

Tekstil firması Akayteks'le başlayan Sayılgan ailesinin sahip olduğu oteller, uzun süreden beri Selim Sayılgan tarafından yönetiliyordu.

Babası kadar başarılı olmayan, arkasında 12 Eylül generalleri de olmayan Selim Sayılgan, yaptığı yanlış bir işlemle FETÖ'cülerin ağına düştü.

SPK'ya yapılan yanlış bildirim sonucunda şirkete cezalar kesildiği gibi yurt dışından alınan 200 milyon avroya yakın kredinin geri ödenmesinde sıkıntı yaşamaya başladı.
***

İşte o sırada FETÖ'cüler devreye girdi, ciddi miktarda para istediler aileden...

Bodrum otelinin icraya çıkarılıp çok düşük bir fiyata satışı son anda iptal edildi.

15 Temmuz sonrasında FETÖ'cüler devreden çıkınca, Sayılgan ailesi bu kez iktidarın zirvelerinin kapısını çaldı. Oradan da umulan desteği göremeyince, oteller ailenin elinden bir bir çıkmaya başladı.

Bodrum Kervansaray'ın o güzel yerinde artık bir başka markanın tabelası asılı...

Bursa Çekirge ile Uludağ'ın da satılık olduğunu duyuyoruz!
***
Kervansaray'daki yanlış yönetim Selim Sayılgan'ı cezaevine kadar götürdü. Bursa Adliyesi'ne gittim, konuyu araştırdım. Selim Sayılgan, SPK'nın kararlarına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle 2 yıl 7 ay 7 gün ceza aldı.

Gerekçede, "Manuplasyon, piyasa dolandırıcılığı suçu subuta erdiğinden" deniliyor.

Selim Sayılgan hakkındaki 2 yıl 7 ay 7 günlük ceza, İstanbul Üçüncü Asliye Ceza'nın 16. 01. 2018 tarihindeki duruşmasında 2014/1411 esas, 2018'e 148 sayılı kararıyla kesinleşti.

Mayıs 2019 tarihinde yaklaşık 2 gün Silivri Cezaevi'nde kalan Selim Sayılgan, denetimli serbestlikten yararlanarak, dışarı çıktı.

FARKLI BİR İDDİA!
Bir süre önce (13 Kasım) Sabah'ta Dilek Güngör, Eximbank'tan para çekip Bank Asya'ya para yatıranlarla ilgili yazdığı yazıda şu iddialarda bulundu:

"Birinin dosyası yargıya intikal etti. Hatırlarsanız, Sabah'ta da haber oldu. Kervansaray Yatırım Holding'in 2013-2015 döneminde başkanlığını yapan Selim Sayılgan'ın Eximbank'tan çektiği kredileri Bank Asya'ya yatırdığı ortaya çıkmıştı. İki parça halinde çekilen kredilerin o dönemde günlerce Bank Asya'da hesapta tutularak FETÖ'nün bankasının fonlandığı, Sayılgan'ın da kendi şirketi için gidip başka bankalardan kaynak aradığı tespit edilmişti.

Kervansaray sadece birisi..."

Bu gerçekten doğru mu? Selim Sayılgan, bu konuya açıklık getirmeli!