Bursa
Açık
32.2°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

İMO'da kongre heyecanı ve işte Çağdaş Mühendisler'in listesi!

21 Şubat 2020 Cuma, 22:44

İnşaat Mühendisleri Odası'nda seçim süreci tamamlanmak üzere...

Mevcut Başkan Mehmet Albayrak'ın üçüncü dönem aday olduğu İMO'da, Çağdaş Mühendisler de geçen dönem aday olan Kemal Cüneyt Erdem'le seçime gidiyorlar.

Cumartesi açılış konuşmalarının gerçekleştirileceği kongrede pazar günü de seçim yapılacak.

****

İzleyebildiğim kadarıyla son derece nezaketli, kırgınlıklara yol açmayan bir süreç yaşandı.

İki konuda küçük kriz çıktı.

Birincisi, Erdal Akaltun'un sahibi olduğu BUPAR'ın yaptığı araştırma...

İnşaat Mühendislerinin eğiliminin ölçüldüğü araştırma mevcut oda yönetimini rahatsız etti; hatta engellemeye çalıştı.

Keşke bu araştırmayı İMO yönetimi yapmış olsa...

İnşaat mühendislerinin sorunları nelerdir, işsiz mühendisler ne düşünüyor gibi sorulara yanıt arasa, üyelerin Oda'dan beklentilerini ölçmüş olsa...

***

Araştırma sonuçlarına gelince; Mehmet Albayrak başkanlığındaki yönetim ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle de olsa, az da olsa oy kaybetmiş; buna karşılık Kemal Cüneyt Erdem başkanlığındaki Çağdaş Grup bir miktar oy arttırmış durumda...

Gördüğüm manzara şu ki, başa baş bir sonuç var; kongreye daha çok üye getiren grup seçimi kazanacak.

***

İkinci kriz, İMO Genel Başkan Yardımcısı Cemal Akça'nın, "İlk yol ayırımı Çağdaş ya da yobaz burada başlıyor" şeklindeki sosyal medya paylaşımından çıktı.

Daha doğrusu öküzün altında buzağı arayıp, seçim sonucunu etkilemeye çalışan doğan görünümlü şahin mühendisler, olayı Bursa seçimine malzeme yapmak istedi.

Konya'daki bir tartışma üzerine yapılmıştı o paylaşım. İMO Konya Şubesi, "İslam'a Göre Ticaret Hukuku" adlı bir söyleşi düzenlemek isteyince, Genel Merkez de buna karşı çıktı.

İnşaat mühendislerinin bu kadar sorunu varken, Konya Şubesi'nin meslekle ilgisi olmayan bir konuda toplantı düzenlemesine karşı çıkılmasından daha doğal ne olabilir?

Neyse, Kemal Cüneyt Erdem'in Olay'dan İhsan Aydın'a yaptığı açıklamalar ve de YeniDönem'den Nurullah Nuri Yavuz'un olayı ayrıntılı bir şekilde anlatan yazısı nedeniyle olay açıklığa kavuştu ve kamplaşma yaratarak seçim kazanmak isteyenler amacına ulaşamadı.

***

Çağdaş Mühendisler'in Başkan Adayı Kemal Cüneyt Erdem, bu kez çok iddialı...

Çok iyi bir liste yaptıklarını iddia ediyor:

"Öyle bir liste yaptık ki, hem gençler, hem kadınlar söz sahibi hem de çok önemli isimler var."

'Onlar kim?' diye sorunca, pazar günü seçime girecek listeyi önüme koydu.

Örneğin İYİ Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Şentürk Aydın, aynı zamanda Yönetim Kurulu adayı...

Ankara delege listesinin başında Millet İttifakı'nın Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey var.

Listenin ikinci sırasında Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin yer alıyor.

Osmangazi eski Belediye Başkanı Hilmi Şensoy, Bursa Odası'nın kurucu başkanı Enver Kır, Köy Hizmetleri eski Bölge Müdürü Fethi Uluçınar, Vatan Partisi Belediye Başkan Adayı Mustafa Enver Yılmaz, Nilüfer Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Mahmut Demiröz, Çoban Ateşi Hareketi'nin Bursa Temsilcisi Tolga Kornoşor, Ankara delege listesinde bulunuyor.

İŞTE ÇAĞDAŞ MÜHENDİSLERİN YÖNETİM KURULU ADAYLARI:

Kemal Cüneyt Erdem, Gonca Hüyüklü, Şentürk Aydın, Hüseyin Ertaş, Pelin Kale, Ayşegül Kebir, Aykut Ertürk, Cihan Sudi Anbar, Şenol Keskin, Mert Aktürk, Ferhan Uğur Özdoğan, Deniz Güzel, Bedirhan Karagöz ve Semih Sezen...

ANKARA DELEGELERİ DE ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:

Mustafa Bozbey, Semih Şahin, Enver Kır, Hilmi Şensoy, Yaşar Poyraz, Fethi Uluçınar, Mustafa Enver Yılmaz, Ali Ceylan, Sabri Ürpermez, Hüseyin Nusret Dinçer, Mahmut Demiröz, Ülkü Küzçükkayalar, Mehmet Ali Köfteci, Şaban Çetin Türkoğlu, Ruhsen Kumdalı, Metin İlhanlı, Serkan Savu, Bekes Gürkan Varlı, Tolga Kornoşor, Gülcem Yücel, Kemal Keser, Mehmet Yazıcı. Emrah Mutlu, Cesur Kardoğan ve Uğur Üçöz...