Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Hiçbir haklı direniş cezasız kalmaz!

29 Ocak 2020 Çarşamba, 22:41

En can alıcı değerlendirmeyi CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal yaptı:

"Devletin koruması gereken doğayı-çevreyi, vatandaş koruyor."

Peki devlet ne yapıyor?

Doğayı korumaya çalışanlara ceza yağdırıyor.

Şaka değil, espri değil; Artvin'de Cerattepe'de olanlar aynen bu...

****

Evet sevgili okurlar; AKP iktidarını en sevdiği müteahhitlerden biri olan Cengiz İnşaat ile Artvin halkı arasında uzun yıllardan beri devam eden bir mücadele var.

Doğaya acımayan Cengiz Holding, Artvin'in dağlarını delik deşik ederek, altın aramaya çalışmalarını sürdürüyor.

Artvin halkı mücadelesini yükseltince, devlet kurumları da el yükselterek, şirketin avantajlarına avantaj kattı.

32 hektarlık işletme alanını, 239 hektara çıkardı.

Maden ruhsat alanını da 4 bin 132 hektardan 8 bin 538 hektara çıkardı.

****

Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde yürüyen mücadelede, kamunun çıkarlarını korumaya çalışan başta Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan olmak üzere pek çok Artvinliye cezalar yağdırıldı.

Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 16 Şubat 2016 yılında Cerattepe'de Cengiz Holding tarafından açılmak istenen altın ve bakır madenine karşı yapılan eylemde yolu kapattıkları ve '2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Yasası'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle hazırlanan iddianame kapsamında 21 kişi hakkında dava açılmıştı.

****

Mahkemenin verdiği cezalar nedeniyle Türkiye'deki duyarlı Artvin dernekleri harekete geçti.

(Sahi Artvin Vakfı Başkanı Osman Nuri Başaran, Artvinliler Konfederasyon Başkanı Fetanet Yıldırım olmak üzere pek çok Artvin derneği neden bu işlere ses çıkarmıyor?)

Bursa Artvin Çevre Platformu da, Yıldırım'da merkezi bulunan ASDER'in önünde bir açıklama yaptı.

Sözcü Ahmet Orhan'ın yaptığı açıklamaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, CHP eski İl Başkanı Şadi Özdemir, Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, Doğa-Der eski Başkanı Murat Demir, Belediye Meclis Üyesi Cemil Ocak ile çok sayıda Artvinli katıldı.

****

Verilen maden ruhsatı ile Artvin halkının yaşam hakkının hiçe sayıldığı öne sürülen açıklamada, "Bugün eşsiz doğal güzelliğe, eşi bulunmaz endemik bitki çeşitliliğine ve yaban hayata ev sahipliği yapan Artvin'in Cerattepe bölgesi, hukuka aykırı bir biçimde işletmeye açılan maden şirketinin saldırısı altındadır. Cerattepe'de bir adet önemli içme suyu kaynağı şirkete tahsis edilmiştir. Bu da yetmezmiş gibi şirket tahsis kararı olmadan iki adet su kaynağına da el koymuştur" denildi.

****

Bu yazının dip notu: Son yıllarda çok beğendiğim bir söz var; "Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz" diye... Galiba ülkemizde hiçbir haklı direniş cezasız kalmıyor!

DİRENİŞ NEDENİYLE KİME NE KADAR CEZA VERİLDİ?

Artvin Asliye Ceza Mahkemesi Volkan Altun Kaya, Cemil Aksu, Güven Poshoroğlu, Gökhan İnce, Erkan Ermiş, Şafak Yasin Topal, Coşkun Vayiç, Ali Saraç, Selahattin Daşlı ve Necmettin Yenigül'ün Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle 6'şar ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Mahkeme, sanıkların daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış olması, kişilik özellikleri ile duruşmadaki hal ve davranışları göz önünde bulundurulduğunda yeniden suç işlemeyecekleri hususunda mahkemede olumlu kanaat oluştuğunu belirterek haklarında verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, sanıkların 5 yıl süre ile denetime tabi tutulmasına hükmetti.

****

Keza mahkeme elindeki taşı silah sayarak, Gökhan İnce, Erkan Ermiş, Şafak Yasin Topal ve Necmettin Yenigül hakkında alt sınırdan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmalarına hükmetti. Mahkeme daha sonra cezada indirime giderek sanıkların 1 yıl 13 ay hapis cezasına indirdi.

****

Sanıklar Taylan Kaya, Canokay Yılmaz, Gürkan Aydın ve Atakan Asılbay hakkında da 2911 sayılı kanuna aykırı davrandıkları gerekçesiyle önce ayrı ayrı 6 ay hapis cezası veren mahkeme daha sonra bu cezayı beş aya düşürdü.