Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Hanlar Bölgesi yıkılırken Zafer Plaza neden korunuyor?

04 Şubat 2020 Salı, 23:10

Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcısı Mimar, Şehir Plancısı Osman Ayradilli aradı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin majör projesi Hanlar Bölgesi'ne ilişkin bir bilgi verdi; tam da Torunlar-Başkentgaz-Ensar ilişkisinin Bursa ayağındaki gelişmeye denk geldi.

***

Bilindiği gibi Cumhuriyet Caddesi'nin başında, eski İtfaiye Başkanlığı'nın bulunduğu yerde, şimdi Zafer Plaza'nın ikinci kısmı var. Yani YKM'nin ikamet ettiği bina...

Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Meclisi Hanlar Bölgesi ile ilgili kamulaştırma kararı alırken, AKP ve MHP oylarıyla Zafer Plaza'nın bu kısmı hariç tutuldu.

Oysa bu bina tarihin tam ortasında duruyor. Özellikle arkadaki Pirinç Han'ı kapatan bir bina... Oysa öncelikli olarak buranın yıkılması lazım.

Öyle anlaşılıyor ki, Torunlar bir kez daha özel korumaya alındı.

KİRLİ İLİŞKİLER BİR BİR ORTAYA DÖKÜLÜRKEN!

Başkentgaz-Kızılay-Ensar kirli ilişkisinin ortaya çıkmasıyla patlayan lağım, siyasal iktidarın ördüğü çıkar ilişkileri ağını gözler önüne seriyor.

Korupark ve Zafer Plaza ile Bursa'dan ciddi para akışı sağlayan Torunlar'ın sahibi olduğu Başkentgaz'ın bir başka hikayesini MHP eski Milletvekili Necati Özensoy anlattı.

***

Özensoy'un söylediklerine geçmeden önce Sözcü'den Saygı Öztürk'e kulak vermenizi öneriyorum.

Konuyu iki gündür köşesine aktaran Saygı Öztürk, Başkentgaz'ın özelleştirmesindeki yanlışlıkları ayrıntılı bir şekilde aktardı.

25 Ocak 2013 tarihinde Başkentgaz'ın yüzde 100'ünün Torunlar Şirketi'ne devredildiğinin bilgisini verdikten sonra özelleştirme sırasında Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne hisse bırakılmamasına vurgu yaptı.

Öztürk, "2 milyon abonesi bulunan Başkentgaz'ın hiçbir yerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı söz sahibi değil. Diğer doğalgaz dağıtım şirketlerinde belediyenin yüzde 20 oranında hissesi, yönetimde belediye temsilcisi bulunmasına rağmen bu durumdan yasa ile Başkentgaz muaf tutulmuş. Yani, kime ne amaçla yardım yapıldığı gizli kalıyor" diye yazdı.

***

Bu işin bir yanı...

Öte yandan, o ihaleyle Torunlar'a sağlanan büyük avantajlar var.

2013 yılında MHP adına TBMM kürsüsünden söz alan Özensoy, enerji ihalelerinin "şaibeli ihaleler" haline geldiğini, bu ihalelerin, dört beş firmanın arasında pinpon topuna dönüştüğünü savundu.

Necati Özensoy o tarihte yaptığı konuşmada, Başkentgaz ihalesini alan firmanın geçmişte yine AK Parti iktidarı döneminde Bursa'da imar yolsuzluğuna konu olduğunu iddia etmişti.

***
Şimdi İYİ Parti'de siyaset yapan Necati Özensoy, geçmişte yaptığı konuşmayı anımsattıktan sonra o günün rakamlarıyla bu şirkete sağlanan avantajları dile getirdi:

"Başkentgaz ilk satışa çıktığında Karamehmet 1 milyar 600 milyon lira fiyat vermişti. Ve Başbakan Tayyip Erdoğan, 'Bu fiyat düşük' diyerek iptal etmişti. Sonra Başkentgaz'ın yüzde 100'ü satışa çıktı. Değeri 2 milyara tekabül ediyor ama Torunlar burayı 1 milyar 162 milyon liraya aldı. O dönemin parasıyla 800 milyon lira bir avantaj sağlandı bu şirkete..."

***

Eski Milletvekili Özensoy, Melih Gökçek döneminde yani 2007 yılında Başkentgaz'ın 676 milyon borcunun dondurulduğuna dikkat çekerek, bu borcu da kamunun ödediğini söyledi.

***

Bu yazının dip notu: Osmanlı'da vakıflar kamuya yararlı iş yapmak için özel şahısların birikimleri üzerinde kurulur, faaliyet gösterirlerdi. Bugünkü vakıflara bakın, tamamı kamuyu söğüşlemek üzere hareket ediyorlar.