Bursa
Açık
19.1°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Hanlar bölgesi açılsa ne olur?

27 Kasım 2019 Çarşamba, 00:47

31 Mart 2019 seçimlerinde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere, pek çok şehirde AK Parti, belediye başkanlıklarını kaybetti.

Bursa'da ise seçmenler, CHP'li Mustafa Bozbey'i değil, bu kenti geleceğe taşıyacağına söz veren ve yarım bıraktığı işleri tamamlaması için AK Partili Alinur Aktaş'ı seçti.

Onun başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana da 25-26 ay geçti.

İddialı başladı, ancak ekonomik krize ve 6 milyarın üzerinde borca takıldı.

Hani bir zamanlar, Özal'ın SHP'li adaylara oy verilmemesi için hazırladığı reklam vardı. Bir koltuğa elleri kolları bağlanmış şekilde oturtulan belediye başkanlarının tam sayfa fotoğrafları yer alıyordu reklamda...

İşte atamayla göreve gelen Başkan Aktaş'ın durumu oydu ve deyim yerindeyse, bir süre "Şeytan taşlamaktan namaz kılmaya zaman bulamadı!"

***
Ancak artık bahanesi kalmadı.

Hizmete susayan Bursa'nın yeniden ayağa kalkması için merkezi yönetimin desteğini almaya çalışıyor.

Henüz sonuçları ortaya çıkmamış olsa da, seçim dönemi sloganına uygun olarak "Canla başla" çalışıyor.

Ankara'da kapıları çalıyor, Bursa'da bakanları ağırlıyor, her bakanlıktan bu şehrin sorunlarının çözümü ve yatırım için para istiyor.

***
Çağımız şehirlerarasında yarış çağı...

Günümüzde kentler ön plana çıkmaya başladı.

Bir süre önce Mudanya Belediyesi'nin davetiyle Antalya'ya gitmiştik. Gazeteci grubu olarak gözlemimiz şuydu; Bursa, Antalya'nın yanında köy gibi görünüyordu.

Bırakalım Antalya'yı, Eskişehir bile bizden ileride değil mi?

Her gün yüzlerce Bursalı otobüslere binip Eskişehir'e gitmiyor mu?

***
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bu kötü gidişin önüne geçmek için dün Merinos'ta, kalabalık bir basın ordusunun önünde gelişmeleri anlattı.

Pek çok sorunla ilgili planlarını açıkladı ama özellikle üzerinde durmak istediğim konu hanlar bölgesinin etrafının açılmasıydı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın, hanlar bölgesinin, turizmin gelişmesi açısından elzem olduğunu söylemesi önemliydi.

Projenin Erdem Saker, Erdoğan Bilenser ve Hikmet Şahin'in hayali olduğunu altını çizdikten sonra hanlar bölgesinin turizmin vitrini, yüzü olacağını kaydetti.

***
Geçtiğimiz günlerde Bursa'ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da gereken desteğin verileceğini açıklaması süreci hızlandırdı.

Cumhuriyet ile Atatürk caddesi arasındaki 'hanlar' bölgesinin etrafı açıldığında 430 bin metrekarelik bir alan elde edilecek.

Bursa merkezinde Kültürpark'tan daha büyük bir yer demektir bu...

Kamulaştırma tamamlandığında 20 bin metrekarelik de bir meydan ortaya çıkacak.

***
Şehrimiz açısından çok önemli olan bu projenin iki eksiğini dile getirmek isterim.

Bakan Murat Kurum'un söylediğine göre, bu iş için ayrılan para 150 milyon lira...

Doğrusu oradaki bir bina 150 milyon değerinde...

Bu kadar parayla söz konusu iş bitmez!

***
İkincisi, AK Parti belediyeciliğinin anlayışıyla ilgili...

Gelecek yabancı turist, hanlar bölgesini bir saat içinde gezip bitirir. Gelen insana zaman geçirtecek organizasyonlar yapılması zorunlu...

İçkili mekan izni verilmezse, turist bakar ve gider!

İnsanlar, yemeğe, içmeye, gezmeye, güneşlenmeye, denize girmeye, tarihi kültürel mekanları görmeye geliyorlar.

Denizimiz, güneşimiz, kumumuz olmadığına göre hiç olmazsa diğer olanaklarımızı turiste sunmamız gerekiyor.

Bunun için orada içkili mekanlar şart!

***
Hikayesi olan şehirler ancak turisti çekebilir. Kuşkusuz Bursa hikayesi olan bir kent... Hanlar bölgesine Nazım Hikmet'in gelip gittiğini, kendi imzasıyla özel üretim havlu yaptırdığını, Celal Bayar'ın ofisinin olduğunu, İhsan Sabri Çağlalayangil'in valilik döneminde buralara takıldığını yazmamız, gelene aktarmamız lazım. Yani bu bölgeyi kahvehane mantığından kurtarmadan etrafını açsak da turizm için sonuç alamayız!