Bursa
Parçalı Bulutlu
24.6°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Faruk Çelik'in servetini sorgulayanlar!

21 Mayıs 2020 Perşembe, 17:06

(Yüksel BAYSAL-02 Ekim 2018 Salı)

"Birkaç akşam önce, İYİ Parti Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ile söyleşiyorduk; AK Parti kuruluşunda yer alan İsmail Hoca, 'Son 20 yılın bir numarası tartışmasız Faruk Bey'dir. O kadar ki Şanlıurfa Milletvekili olduğu halde Bursa'nın bir numarasıydı' dedi.

Çok doğru...

Bursa siyasetine damga vuran, üç ayrı bakanlık yapan başka bir siyasetçi var mıdır acaba?

Faruk Çelik, AK Parti Grup Başkanvekilliği'nin yanı sıra Tarım-Orman, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Devlet bakanlıkları görevlerinde bulundu.

Türkiye'nin bir numarasına, yani Tayyip Erdoğan'a en yakın çalışan oydu.

İsmi üzerinde fırtınalar kopması doğal...

***

Bir yandan çok eleştiriliyor ama öte yandan da çok ilgi görüyor.

Alaçam'da 70 metrekare üzerine kurduğu yeni evinde her gün 50 ila 100 civarında konuk ağırladığını söyledi pazar sabahki buluşmamızda...

Şikâyetçi değil ancak 'Kafa dinlemeye gittim sonuç bu oldu' dedi.

Peki, bakanlıktan alınan, milletvekilliği sona eren Faruk Çelik'in üzeri çizildi mi?

Bu soruyu da sorduk kendisine...

Örnekler verdi:

'Yeni bir sisteme geçildi. Bakanlara bakın, partide geçmişi olan yok. Bazı arkadaşlar dinlendirilir, sonra görev verilir. Örneğin Reha Denemeç milletvekili yapılmadı ama şimdi önemli bir göreve atandı.'

AK Parti'nin Kızılcahamam'da yapacağı kamp için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan aranarak çağrıldığını da sözlerine ekledi.

Burada soru şu; milletvekili olmadığı halde Faruk Çelik'in çağrılması, ne anlama geliyor?

Acaba Faruk Çelik, çekildiği siyasal nadastan, küllerinden yeniden doğar mı?

Bekleyip göreceğiz!

***

Tam bu noktada araya girmem lazım.

Faruk Çelik'in üzeri çizilmiş olsa da Bursa'daki her siyasetçinin, hatta her yurttaşın ondan öğreneceği çok şey olduğu bir gerçek...

Bilgi birikimini, devlet deneyimi ile sentezleyen Faruk Çelik'in, 'Bursa Demokrasi Danışma Kurulu' gibi bir önerisi var.

Demokrasi ve Uzlaşma Grubu'nun genişlemesi olarak düşündü eski bakan Çelik ama ayrı bir oluşum olarak gündeme gelmesi, Bursa'nın ortalama değil ortak aklı bulması daha doğru olmaz mı?

Bu konuda öncülük Faruk Çelik'e düşer diye düşünüyorum!"

***

Bu yazının dipnotu: O gün "Faruk Çelik küllerinden yeniden doğar mı?" başlığı altında bunları yazmıştım. Bugün de şunları tarihe not olarak bırakıyorum.

FARUK ÇELİK'İN SERVETİNİ SORGULAYANLAR!

Faruk Çelik'in servetini sorgulayan kişilerin her şeyden önce kendilerinin temiz olması şart. Mesela İznik'te arazi kaç liraya alındı? Kaç dönüm yer sahibi olundu? Hangi kaynak kullanıldı? Yıldırım Belediyesi'nden İsmail Edebali döneminde ne kadar reklam alındı? Alinur Aktaş başkan olduktan sonra Büyükşehir Belediyesi'nden kaç lira kaynak kulanıldı?

Bunlar kamuoyuna açıklanmalı.

***

Yetmez, dürüstlük adına gazetecilik yaptığını iddia edenler öncelikle güçlü iktidarın yanlışlarını da eleştirmek durumundadırlar.

Faruk Çelik güçlüyken yapılmayan sorgulama, şimdi ayağa basıldığı için mi gündeme getirildi?

***

Bu yazının dipnotu: Uzun yıllardır Faruk Çelik'i izleyen bir gazeteciyim. Artılarını ve eksilerini dile getirdiğim dönemler olmuştur. 13 yıl önce sorulması gereken bütün soruları sordum, bazıları gibi yalakalık yapmadım. Yukarıdaki yazı da iki yıl önce YeniDönem'de yayınlandı. Bu tartışmalarla ilgisi yok.Yani diyeceğim o ki, biz konjonktür yazarı değiliz, güçlüyken dalkavukluk yapıp, iktidardan düştüğünde tekme atanlardan hiç olmadık. Kimsenin talimatıyla da yazı yazmadık.