Bursa
Parçalı Bulutlu
23.8°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Erol Gülmez bombaladı! Peki kimleri?

15 Ocak 2020 Çarşamba, 23:06

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 9 Şubat günü, Merinos-Orhangazi salonunda gerçekleştirilecek Bursa İl Kongresi'ne doğru adaylar resmi olarak ortaya çıkmaya başladı.

18 Ocak Cumartesi günü İl Başkanı Hüseyin Akkuş adaylığını bir basın açıklamasıyla ilan edecek.

Büyük olasılıkla bir sonraki hafta 25 Ocak Cumartesi günü de İsmet Karaca adaylık açıklamasında bulunacak.

Son kongrede rakip olan iki isim kozlarını bir kez daha paylaşmış olacak.

Ancak bu kongrede durum biraz farklı...

Çünkü üçüncü bir aday var: Erol Gülmez...

Dün ziyaretime geldi, CHP ve İl Kongresi'ne yönelik değerlendirmelerini aldım:

"İstiyoruz ki, insanların önüne üçüncü bir alternatif koyalım. Hüseyin Akkuş ve İsmet Karaca'ya mecbur olmasınlar! Delege yapısına bakmadan aday oldum. Erken çıkmanın nedeni buydu. Liyakatlı, kavgaya taraf olmamış, hiçbir hizipten yana olmamış kişiler yönetsin istiyorum CHP'yi. Mümkün olduğunca genç ve kadından oluşacak bir ekip kurdum. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu seçim üye bazında olsaydı, mevcut iki adayın hiç şansı olmazdı."

***

İl Başkanlığı seçiminde iddialı olup olmadığını sordum Erol Gülmez'e:

"Bana bu işin matematiği var, kaybedeceksin, niye devam ettiriyorsun, diyorlar. Ben de iyilerin sayısı az diye, kötülere katılmamızın doğru olmadığını söylüyorum. Kaybetmekten bir endişem, korkum, çekincem olsaydı, delege seçimleri öncesinde adaylığımı açıklamazdım. Partililerimin önüne üçüncü bir alternatif koyuyorum. Bursa'da seçimlerin kaybedilmesinin tek sebebi, CHP'de oyun kurucuların saltanat kavgalarıdır. Bursa'yı bu yapıdan kurtarmamız lazım."

"Sizin için adaylıktan çekilecek söylentileri çıktı. Ne diyorsunuz?"

Bu soruya Erol Gülmez, kararlı bir karşılık verdi:

"Ben adayım. Çekilmem söz konusu değil... Delegenin önüne bir seçenek koymak zorunda hissediyorum kendimi. Böyle bir talebin de olduğunu görüyorum. Bu talep kongreyi kazanmama yeter mi? İddiasız bir insan da değilim. Kronikleşmiş delege ağalığı sistemi, partinin idealist kadrolarla yönetilmesine engel oluyor. Bu yapıyı kırmamız lazım."

***

Erol Gülmez, "İl Başkanlığı'na aday olan iki ismi nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna karşılık olarak da şunları söyledi:

"Sayın Hüseyin Akkuş'un aday olmasını akla mantığa aykırı görüyorum. İki yıl içinde ortaya koyduğu performans ortada. Girdiğimiz bütün seçimleri kaybettik. İttifak sonucu alınan artılar onun başarısı değildir.

İsmet Karaca'nın il başkanı olmak istediğini sanmıyorum. Örgütte herkes Sayın Karaca'nın il başkanı değil milletvekili olmak istediğini biliyor. İl başkanlığı makamını milletvekilliğine atlama taşı olarak kullanmasının doğru olmadığını düşüyorum. Ancak örgütte milletvekilliğini hak eden ender kişilerden biri olduğunu da söyleyebilirim. 6 ay sonra bir erken seçim olsa o makam boşalacak. Delegenin bunu bildiğini ve gördüğünü düşünüyorum."

***

"Peki, siz olası bir seçimde istifa edecek misiniz?"

İl Başkanı seçildiği takdirde doğal nedenler dışında istifa etmeyeceğini kesin bir dille ifade etti Erol Gülmez...

CHP Bursa İl Başkan Adayı Erol Gülmez'in, milletvekilleri ve belediye başkanlarına bir de çağrısı var:

"Örgütü dizayn etmeye uğraşmaktan vazgeçsinler. Kendi işleriyle uğraşsınlar. Örgütün kimi seçeceği, kimin tarafından yönetilmek istendiğine örgüt karar versin."

***

Erol Gülmez, oklarının sivri uçlarından birini de CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Bozbey'e yöneltti:

"Seçim döneminde ne kadar kötü bir seçim strateji izlediyse, o politikasına devam ediyor. Her kongrede kavga etti, haklı veya haksız olarak. Oysa o örgütle bütünleşerek bir sonraki döneme hazırlanmalıydı."

***

İl Kongresi'nde kurultay delegelerini nasıl yazacağına ilişkin sorum üzerine çok iddialı cümleler kurdu:

"Eski il başkanları Şadi Özdemir ile Gürhan Akdoğan'ı kurultay delegesi olarak yazmayı düşünüyorum. Ayrıca, bu isimlerin Parti Meclisi'ne bile girmesini arzu ederim. Ankara'da milletvekillerimiz bizi temsil ediyorlar, Parti Meclisi'nde eski il başkanlarının Bursa'yı temsil etmeleri doğru bir strateji olur. Yanlış anlaşılmasın, ben kimseyle pazarlık yapmadım. Partiye hizmet veren insanların ödüllendirilmesi lazım diye düşünüyorum."

***

"Ya belediye başkanları?"

Onun yanıtı da şöyle:

"Binlerce oyla seçilmiş halkın başkanlarını bizim seçmememiz, onore etmememiz düşünülemez... Ancak belediye başkanlarının da taraf olmaması lazım... Gözümüzün içine baka baka tarafı olurlarsa, bu da şık olmaz, doğru olmaz."