Bursa
Açık
19.1°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

DSİ Bölge Müdürü, firma sahibini yalanladı!

16 Nisan 2020 Perşembe, 20:55

Çalışmaların başlaması nedeniyle Bursa'nın gündemine yeniden gelen Çalı'daki HES projesi konusunda ilgili taraflardan biri de DSİ Bölge Müdürlüğü'ydü.

Projeyle ilgili olarak firma sahibi Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz'ün de görüşlerini almış, söylediklerini yayınlamıştım.

İhaleyi izlemekle görevli DSİ Bölge Müdürü Yüksel Tazegül'le de konuştum.

Özellikle orada çalışma yapanın DSİ mi, Şükra Enerji mi olduğunu anlamaya çalıştım.

Çünkü, şirketin sahibi Kamil Öz, "Biz orada henüz faaliyete başlamadık" demişti.

Bakın Bölge Müdürü Tazegül, neler söyledi:

"Boruları firma aldı getirdi. Halen kullanılmakta olan CTP borular dayanamayacağı için normalde boruların sökülüp, yenilerinin yapılması lazımdı. Biz firmaya, sulama aksar, vatandaş susuz kalır. Bizim boruya dokunmadan, sen kendi borunu çek, sistemini kur, HES'ini yap, en son sulama bittikten sonra, sezon bittikten sonra da bağlantıyı yaparız dedik. Ona göre yer teslimi yapıldı. Ona göre firma siparişi verdi, boruları aldı. Kendi boruları onun. Orda yaptığı her iş kendisine ait. Bizlik hiç bir şey yok orada... Durum bu..."

"Firma sahibi Kamil Bey bana, 'İşe başlamadım, bir ay sonra başlayacağım' demişti!' Buna ne diyorsunuz?"

Bölge Müdürü Tazegül, "Yok kendi yapıyor. Bizden izin alarak kendisi yapıyor" şeklinde yanıtladı sorumu...

"Fotoğraflarda boruların üzerinde DSİ amblemi var, ona ne diyorsunuz?"

Bu soruya karşılık olarak Yüksel Tazegül şunu söyledi:

"Biz sadece kabulüne gittik. Uygun boru mu diye. Demek ki onlar üzerine yazdırmış. Biz parasını vermemişiz. Onlara ait."

Bir başka sorum şöyle oldu: "Peki basınç kesicilerin önüne dinamo konulamaz mıydı? Bina yapılmasa olmaz mıydı?"

Bölge Müdürü Tazegül, buna da şu yanıtı verdi:

"İhale DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. İhaleye üç firma katıldı. Devlete katkı payını en yüksek veren bu firma olmuş, bunu uygun görmüşler. Ben orada ne yaşandı bilmiyorum. EPKD lisanslarını vermiş, ÇED'ini de almış. Ben ihaleye katılmadım. Ne yapıldı bilmiyorum. Genel Müdürlük'te Ankara'da yapılan bir ihale..."

CHP İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR!

HES projesine ilişkin Cumhuriyet Halk Partisi de işin peşini bırakmıyor.

Çalılı yurttaşların da katıldığı protesto toplantısı düzenleyen CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, kapitalizmin rant söz konusu olunca hiçbir fırsatı kaçırmadığını belirterek, "Biz bu yüzü tanıyoruz. Rant olan her yerden Kazdağlarından tanıyoruz, Bergama'dan, Artvin'den, Yenişehir Kirazlıyayla'dan tanıyoruz. Onların çıkarları uğruna burada doğanın katledilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

HES projesinin olduğu bölgenin arkeolojik SİT alanı olduğunu ve Uygulama İmar Planı kapsamında Nilüfer Belediyesi tarafından kent parkı alanı olarak belirlendiğini öne süren CHP Bursa İl Başkanı Karaca, "Bölgedeki tarım üreticileri ile ovada ve dere kenarındaki küçük bahçelerin kullandığı suyun kaderinin, enerji şirketinin insafına bırakılması kabul edilemez. Çalı'da planlanan bu elektrik üretimi sadece şirketin para kazanması için yapılacak, projenin kamusal özelliği yok" diye konuştu.

Protesto eyleminde konuşan CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, firma sahibi AKP'li Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz'e seslerek, "Tarımla uğraşan bir kişinin HES'lerin yaratacağı tahribatı çok iyi bilmesi gerekiyor. Elini vicdanına koyup Çalı halkının sesine kulak vermelidir" dedi.

Toplantıya, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'nun yanı sıra, CHP İl Yönetim Kurulu üyeleri, İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş, Çalı Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ömer Bora, Yönetim Kurulu Üyesi Emre Karagöz ve mahalle sakinleri katıldı.

Bu yazının dipnotu: Bursa Valiliği'nin web sitesinde 1,2 Megawatt gücünde ve 1,152 Megawatt elektrik üretim kapasiteli olacağı belirtilen hidroelektrik santralı için öncelikle boru hattı döşeniyor. CHP'liler, Çalı Değirmendere'de Kamil Öz'ün iddia ettiği gibi 85 metrekare bina değil, 2 bin metrelik kapalı alanın 10 dönümlük kamu arazisinde yapılmasının planlandığını öne sürüyorlar.