Bursa
Açık
33°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kimdir?

02 Nisan 2020 Perşembe, 18:38

AKP iktidarının bırakın yasaları, kamu vicdanını ayaklar altına alan "Belediyeler yardım toplayamaz" kararını ilk destekleyen kurum Diyanet İşleri Başkanlığı oldu.

Şaşırdık mı, hayır!

Son yıllarda siyasal iktidara yancılık yapan Diyanet, açıklamasında "Ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyası" diyerek, CHP'li yerel yönetimlerin halktan aldıklarını halka ulaştırmasının önünü dini gerekçelerle kesmeye çalıştı.

Neden bu fetvaya gerek duyuldu?

Diyanet iktidarın söylediklerini onaylama merkezi midir?

Bilindiği gibi bu kurum daha önce de konut alımı için 'faiz caizdir' fetvasını vermişti.

***

Aslında Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kişiliğinde bu sorunun yanıtını arayabiliriz.

Sizi, içerde tutulan Barış Pehlivan ile Barış Terkoğlu'nun "Metastaz" kitabına götürmek istiyorum.

İki Barış, o kitapta "Diyanet'in Başının Saklı Geçmişi" başlığı altında Ali Erbaş-FETÖ ilişkilerine özel bölüm ayırmışlardı.

Dehşet içinde okuduğum o bölümde anlatılan kişi hala devletin bu çok önemli kurumunun başındaysa, çekin kuyruğunu gitsin demekten başka çare yok şimdilik!

***

Yazarlar, Diyanet'in 2019 bütçesinin 10.4 milyar olduğu, devletin 29 kurumunu geçtiği, bazı bakanlıkları geride bıraktığı ve de 120 bin personele sahip olduğu vurgusuyla giriş yaptılar o bölüme...

2020 bütçesinde bu rakamın 11 milyar 519 milyon 609 bin TL'ye yükseltildiğini, personel sayısının da 130 bine ulaştığını kaydetmiş olayım.

Anlayacağınız, özel ayrıcalıklı bir kurum haline getirildi Diyanet; ki iktidarın propaganda aygıtı görevini tam yapsın!

***

Yazarların aktardığına göre Ali Erbaş, 1997-2002 yılları arasında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 2006-2011 yılları arasında dekanlık görevlerinde bulundu.

15 Temmuz'un ana aktörlerinden Adil Öksüz'ün çalışma arkadaşı aynı zamanda...

Yine kitapta anlatıldığı kadarıyla FETÖ'nün "Merkez Komite" üyelerinden Prof. Dr. Suat Yıldırım'la birlikte Kültürlerarası Diyalog Platformu üyeliği yaptı Ali Erbaş.

FETÖ'nün kuruluşlarından biri olan KADİP'in temel amacı dinlerarası diyalogtu.

Erbaş'ın Abant toplantılarının müdavimleri arasında olduğu, Kimse Yok Mu Derneği'nin Sakarya'da düzenlediği bir gecede konuşma yaparak, "Gönül erlerini (!)" selamladığını da öğrenmiş olduk.

***

FETÖ'nün merkez üssü konumundaki bu üniversitede Adil Öksüz, Suat Yıldırım sayesinde "Doktor" unvanı da almıştı.

Peki jüride kimler vardı?

Elbette Ali Erbaş...

***

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın anlattığı bir kişisel hatıra var ki, yazarlar buna "palavra" dediler. Karadeniz'in dağ köylerinde Kur'an okumanın yasak olduğu, hatta taşlar arasında saklandığını güya babası anlatmış ona...

Ali Erbaş'la aynı yaştayız ve de aynı coğrafyada doğduk; bizim babamız, dedemiz Kur'an'la büyüdü; anlatılanın palavra olduğuna tanıklık yapabilirim.

***

Odatv yazarları, araştırmacı gazeteciliğin yüz akı iki isim, o bölümü şöyle bitiriyor:

"Ne diyelim, FETÖ kendine bir Diyanet İşleri Başkanı arasa, bundan iyisini bulamazdı.

Emin olun, bu anlattığımız bağlantıların onda biri herhangi bir vatandaşta olsa kendisini müebbetle yargılanırken bulurdu. Ama FETÖ ile mücadele bazılarına işlemiyordu. Maalesef!"

***

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kitapta yer almayan bir başka icraatı daha var...

9 Kasım 2018 günü Mustafa Kemal Atatürk düşmanı Kadir Mısırlıoğlu'nu ziyaret etmişti. Günün seçilmesine ilişkin MHP Lideri Devlet Bahçeli şunları söylemişti:

"Diyanet İşler Başkanı'nın esef verici ziyareti gündeme oturmuştur. Cübbesini giyip, eline hediyesini alıp fesli Türk düşmanını ziyarete gitmiştir. Bunun hasta ziyareti olduğu Diyanet tarafından açıklanmıştır. Kimin, nerede, kimle düşeceği bizim tartışacak konumuz değildir. Fesli provokatör ziyaretinin tarihi manidardır. Diyanet İşleri Başkanı sorarım sana, bula bula 9 Kasım'ı mı buldun? Diğer günler torbaya mı girdi? Mustafa Kemal'e saldıran şahsı 9 Kasım'da ziyaret neyin nesidir? Yunan galibiyetine şükür diyen fesli münafığı 9 Kasım'da ziyaret etmek arka çıkmak, yanında olmak değil midir? Ne istiyorsunuz Cumhuriyet'ten. Diyanet İşleri'nin görevi, vatansızları anma görevi değildir."

***

İşte size iktidarın her dediğine İslami kılıf bulmakla görevli birinin portresi...

Bu kadar kamburu olan bir adam, iktidarın söylediklerinin dışına çıkabilir mi?