Bursa
Açık
30.7°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Diyanet binası için sağduyunun sesi yükseldi!

05 Mayıs 2020 Salı, 13:08

Konu bu köşede gündeme getirildi.

Üst üste bir kaç yazı yazdık...

Bursa'nın kalbi, şehrin beyni Şehreküstü Meydanı'nda başlayan Diyanet Vakfı'na ait inşaat, kentin bütün kesimlerinden büyük tepki geldi.

"Verilen sözlere rağmen, orada bina yapılmasının önünde yasal bir engel olmamasına karşın, vicdani sorumluluk gereği, bu yer Bursa'nın orta kullanımına sunulmalıdır" denildi.

Gün geçmiyor ki, bu konuda yeni bir tepki ortaya çıkmasın!

Başında AK Parti'nin kurucu İl Başkanı Şevket Orhan'ın bulunduğu Kent Konseyi içinde Bursa Çalışma Grubu var.

Bursa'yı tanıyan, yürekleri bu şehir için atan çok değerli isimler var içinde...

Önemli bir kısmı AK Parti cenahında siyaset yapmış olan kadrolar bu işe net bir tepki koydu.

Bursa Büyükşehir Belediye eski meclis üyelerinden Makine Mühendisi İsmail Kavurmacı, Suat Gülçimen, Feridun Baykara, MÜSİAD eski başkanlarından Kenan sertalp, Bursa turizminin önde gelen isimlerinden Hasan Erdem, Ali Tuğcu, İhsan Aydın, eski oda başkanlarından Ali Faruk Çolak, Ebru Yaman ve Ekrem Çohadar'dan oluşan grup "Diyanet, Bursalılar'ın meydanına inşaat yapmaktan vazgeçmeli" çağrısını yaptı.

Bursa Kent Konseyi bünyesindeki Bursa Çalışma Grubu'nun 15 Temmuz Demokrasi Alanı'nda Diyanet Vakfı tarafından yapılmak istenen inşatla ilgili açıklaması aynen şöyle:

"Bursa Çalışma Grubu üyeleri kentimizin teknik, ekonomik, sosyal, kültürel konularında inceleme araştırmalar yaparak, sorunları tespit ve çözümler üretmek amacı ile yaptığı çalışmalar kapsamında 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na yapılmak istenen bina konusunu değerlendirdi.

Daha önce Bursa Müftülüğü olarak kullanılan bina yıkılarak alanı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'na dahil edilmiş iken, aynı yere Bursa Müftülüğü / Diyanet Vakfı tarafından yeni bir inşaat hazırlığı içinde olunduğu görülmektedir. Meydana dahil edilen alan için Müftülük'e Yalova Caddesi'nde yeni bir alan tahsis edilmesine ve hitamında önceki Müftülük binası arsasının Meydan'a terkedileceği sözü verilmesine rağmen inşaat hazırlığı kamuoyunda rahatsızlık oluşturmuştur.

Oysa 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda oluşacak alan ile Hanlar Bölgesi ve Ulucami görülebilecektir. Yapılmak istenen bina, Kent Meydanı'ndan ulaşan aksın devamlılığına ve 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nın fiziksel bütünlüğüne engel teşkil eden bir konumdadır. Müftülüğün ihtiyacı olmamasına rağmen inşaatı yapması durumunda, Bursa tarihi alanları açısından son fırsatı da kaçıracaktır.

Diyanet Vakfı'nın ve Bursa Müftülüğü'nün Bursamız'dan bugüne kadar aldığı katkılar göz önüne alındığında, Bursa kentinin böyle bir jesti kendilerinden beklemeye hakkı olduğu kanaatindeyiz.

Bursa Çalışma Grubu olarak görüşümüz; mezkur alanın boş olarak kalması ve inşaat projesinin derhal durdurulmasıdır. "