Bursa
Açık
19.1°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Dipten gelen dalga şeytanın bacağını kıracak mı?

31 Ocak 2020 Cuma, 23:02

Türkiye'de bir muhalif dalga esiyor.

İktidarın uygulamalarından bıkan, doğal gaz, elektrik zamlarından bunalanlar muhalefete kan veriyor.

****

Akademik odalar zaten doğuştan muhalif!

İktidara (MHP-AKP) yönelik eleştirileri dikkatle yapan Bursa'da büyük odalar içinde sadece İnşaat Mühendisleri Odası kaldı.

Kurulduktan kısa bir süre sonra sağ eğilimli mühendislerin eline geçen İMO'yu 25 yıldır aynı anlayış yönetiyor.

Tam bu noktada bir hakkı teslim etmem lazım; Necati Şahin döneminde Oda tıpkı solun hakim olduğu diğer kuruluşlar gibi yerel yönetimlere sert muhalefet etmişti.

****

İnşaat Mühendisleri'nde yine bir kongre dönemi geldi çattı.

22-23 Şubat günlerinde gerçekleştirilecek İMO Genel Kurulu'nda Başkan Çalışma Grubu adayı Mehmet Albayrak ile Çağdaş Mühendisler'i temsilen Kemal Cüneyt Erdem bir kez daha yarışacak.

****

Çağdaş Mühendisler bu kez geçmiş dönemden daha iddialı...

Aday açıklamasında verdikleri birlik-beraberlik görüntüsü oldukça güçlüydü.

İTÜ Mezunları Derneği'ndeki tanıtım toplantısında Kemal Cüneyt Erdem'in bir yanında CHP'nin Bursa'daki efsane ismi Mustafa Bozbey yer alırken, öte yanına İYİ Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi, İnşaat Mühendisi Şentürk Aydın oturdu.

****

Cüneyt Erdem, İMO Bursa şube yönetimini en çok yeterince muhalefet yapmamak konusunda eleştirdi:

"Şehrimizde de birçok tartışmalı proje gündemde yer almakta iken maalesef odamız kent suçlarına, kaçak inşaatlara, tartışmalı projelere yönelik hiçbir ses çıkarmamaktadır.

Mevcut oda yönetiminin, sessiz kalarak siyasilerin hoşuna gittiklerini zannetmeleri, şehirdeki projelere yön veremeyip, yanlışlarını söylememeleri esasında şehri yönetenlere yaptıkları en büyük kötülüktür."

****

Aday tanıtım toplantısı olmasına karşın ana konu depremdi. Başkan adayı Kemal Cüneyt Erdem, bir çağrıda bulundu:

"31.12.2017 tarihine kadar yapılan yapılara af çıkarılmışken ne yazık ki bu tarihten sonra eski yapılmış birçok konuta ilave kat ve fabrikalara ilaveler yapılmıştır. Bu yapılanlar mühendislik ve denetim hizmeti almamıştır. Yüzlerce mühendis açlık sınırında gezerken, binlerce m2 ilave yapı, mühendislik hizmet ve denetimden uzak tamamlanmıştır. Bu ilaveler zaten kendisi riskli olan yapıları tamamen can ve mal güvenliği açısından tehlikeli hale getirmektedir. Yetkilileri görevlerini yapmaya ve kaçak inşaatlarla kararlı mücadeleye çağırıyoruz" dedi.

****

Bu yazının dip notu: Kemal Cüneyt Erdem sık sık, "Deprem konusunda jeoloji mühendisleri sürekli televizyona çıkarılıyor. Yer bilimciler, mimarlar konuşuyor; ana aktör olan inşaat mühendisleri konuşturulmuyor" yakınmasında bulundu. Ki, son derece haklıdır; mühendislik hizmeti alan binalar depremde kolay kolay yıkılmaz!

****

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ YOK SAYILIYOR!

Deprem konusunda sorulan soruya yanıt veren İYİ Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Şentürk Aydın, "Çok dertliyiz. Harika bir deprem yönetmeliğimiz var. Sorun inşaat mühendislerinin ve inşaat mühendisliğinin yok sayılmasıdır. Biz su üzerine bile yapı yapabiliriz" dedi.

****

BOZBEY'DEN ÖNEMLİ BİR İDDİA!

Aynı konuda görüşünü açıklayan Nilüfer'i 20 yıl başarıyla yönetmiş Başkan Mustafa Bozbey, 1855 depreminde harekete geçen fay hatlarını bugüne kadar bilinmediğini belirterek, "Bir çalışma yapıldı. Henüz açıklanmadı. Biz bu fay hattını yeni öğrendik ancak Bursalılar bilmiyor. Bursalılar da bu fay hattını bilmeli. Çünkü üzerinde binalar, fabrikalar var" dedi.

Mustafa Bozbey, kentsel dönüşümün Bursa'da başarısız olduğunu öne sürerek, "Bursa, havası en kirli kent haline gelmiştir. Akademik odaların görevi belli aralıklarla kentliyi bilgilendirmek olmalıdır. Şimdiye kadar bu yapılmamıştır" diye konuştu.

****

Bu yazının dip notu: Dipten gelen dalga bakalım İnşaat Mühendisleri'nde değişimi sağlayabilecek mi?