Bursa
Açık
30.7°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Corona'yı bilim insanlarından dinledim!

12 Mart 2020 Perşembe, 22:39

Aman Allahım!

Akademik odalar yerleşkesi kuruldu kurulalı, o salon böyle kalabalık görmedi.

Konumuz Kapıkule'den olmasa da hava yoluyla İstanbul'dan yurdumuza giriş yapan "Corona Hazretleri!"

Bursa Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası, Eczacılar Odası ile Veteriner Hekimleri Odası konuyla ilgili ortak bir toplantı düzenledi.

Salon tıklım tıkış, insanlar ayakta; meslek mensuplarının yanı sıra, sıradan yurttaş da dinlemeye gelmiş bilim insanlarını...

***

İlk konuşmayı Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden Prof. Dr. Tayfun Çarlı (Babası Fevzi Çarlı, Çağdil'in kurucularından, çok sevdiğim, saygı duyduğum bir büyüğüm) yaptı.

Bazılarınca küçümsenen "baytar" veya "veteriner" denilerek geçiştirilen bir mesleğin zirvesindeki bu isim, diğer bütün konuşmacılara referans olacak bir sunum yaptı.

Kanatlı hayvanlardaki hastalıkları özellikle tavuk ölümlerini araştıran bilim insanı Tayfun Çarlı...

Covid-19 adı verilen bu hastalığın yedi sülalesini biliyor, tanıyor, üzerinde çalışıyor Tayfun Hoca...

Bilimsel konuşmasını burada aktarmam mümkün değil ama diğer bilim insanlarının Prof. Dr. Reşit Mıstık, Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu ve Prof. Dr. Mehtap Bulut'un konuşmalarından çıkardığım özet şu...

Madde bir, son 20 yılda ortaya çıkan ve pek çok ölüme yol açan Sars, Mers gibi Covid-19 da hayvan kaynaklı (Zoonos) bir hastalık...

Çin gibi Uzak Doğu ülkelerinde insanlar hayvanlarla iç içe yaşıyor.

Burada sadece evcil hayvanlar değil; yılan-yarasa gibi yabani hayvanlardan söz ediliyor.

Düşünün marketlerde bile canlı hayvan, yılan insanlarla iç içe, koyun koyuna...

Pek çoğunu yiyorlar...

***

Madde iki, bu hastalığın tanısı var, ama tedavisi henüz yok.

Madde üç, efendim 'Telaşlanmaya gerek yok, nezle ve grip bile daha fazla insan öldürüyor' lafları hiç doğru değil. Hastalık inanılmaz bir şekilde bulaşıyor, yayılıyor. Önlem alınmazsa Sars, Mers'i sollar, herkesi terse yollar! Elbette marketlere gidip rafları boşaltmaya gerek yok; yoksa telaşlanalım.

Madde dört, hastalık üst solunum yolunda kalırsa, nezle girip gibi geçip gidiyor. Eğer akciğerlere inerse, durum vahim. Hastaneye gidenlerin yüzde 15'i kesin ölüyor.

Madde beş, şimdilik yapacaklarımız sınırlı. Her yerde tekrarlandığı gibi el yıkama, daha az temas, açık hava, evi veya bulunduğunuz yeri sık sık havalandırma ve elbette kirli yerler için dezenfekte etmek...

Bir hoca daha net konuştu: "En iyi korunma, virüsle karşılaşmamak!"

8 MART DÜNYA VİRÜSLE MÜCADELE GÜNÜ!

Veteriner Hekimler Odası, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, kadın üyelerinin katıldığı bir toplantı düzenledi.

Balat Balo Davet'teki buluşmada konuşan Veteriner Hekimleri Odası Genel Sekreteri Melike Baysal, 8 Mart'ın Pazar gününe denk geldiğini altını çizerek, "O gün herkes ailesiyle birlikte olmak isteyeceği için toplantıyı Perşembe gününe aldık. Ama artık Türkiye'nin gündemi corona oldu" dedi.

12 Mart'ın İstiklal Marşı'nın kabulünün yıldönümü olması nedeniyle Yazarı Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy'u anan Melike Baysal, corona konusunda bilgiler verdi:

"Bu hastalığın konuşulduğu yerde veteriner hekimler yoksa tartışma eksik kalır. Kanıta dayalı bilimsel verilerden yoksun kalır. Corona'nın doğrudan yarasadan insana geçmediğini biliyoruz. Mutasyona uğradığı bir ara konakçı var. O bilinmiyor şu anda. Evcil hayvanlarla beraber yaşayabiliriz. Bu hastalık daha çok damlacık yoluyla geçiyor. Solunum ve temas en önemlisi. Seyahat edilmemesi, kapalı yerlerde kalınmaması, sık sık havalandırma yapılması öneriliyor."

***

Sağlık meslek odalarının panelinde sorulan bir soruya hocaların verdiği yanıtı aktaran Veteriner Hekimler Odası Genel Sekreteri Baysal, "Yaz aylarında viral enfeksiyonlar azalıyor. Bu hastalığın yaz aylarında yayılmayacağının garantisi yok. Sıcakla bir bağ kurulamadı" dedi.

Melike Baysal, Bursa'da hastanelerin yoğun bakımlarının yeterli olup olmadığına ilişkin soruyu da gündeme taşıdı.

***

Bu yazının dipnotu: 8 Mart nedeniyle bir araya gelen veteriner hekimler corona virüsünü ve mücadele yöntemlerini konuştular.