Bursa
Açık
33°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

CHP Mustafakemalpaşa'da 'Ali Cengiz' oyunları!

11 Aralık 2019 Çarşamba, 00:34

Cumhuriyet Halk Partisi'nde parti içi iktidar olmak, küçük koltuklarında varlıklarını sürdürmek isteyen pek çok isim var.

Seçim sonuçlarından, yenilgiden sorumluluk duymayan bu tipler, gelecek seçimleri değil gelecek kongreleri düşünüp, ona göre hareket ediyorlar.

Kazanmak için de her yola sapıyorlar.

***

Bunlardan biri de Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tandoğan Kuru...

Yerel seçim döneminde zik-zak çizdi.

Partinin ittifakı İYİ Parti adayı Şükrü Erdem'e çalışmak yerine Orhan Alper'i Demokrat Parti'den aday yaparak, dahası DP listesini dizayn ederek, AKP'nin kazanmasının önünü açtı.

Elbette ödülünü de aldı, almaya devam ediyor.

***

Bakın Serdar Tandoğan Kuru, kongreyi kazanabilmek için hangi yollara başvurdu?

Öncelikle Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, eski İlçe Başkanı, Avukat Gürkan Esen ve CHP adına listeye konulmuş belediye meclis üyelerini partiye üye yapmadı.

Dahası, onlar İYİ Parti üyesi oldukları halde Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

Koltuğunu korumak için çalışan İl Başkanı Hüseyin Akkuş ve ekibi de bu yasal olmayan duruma çanak tuttu ve üye olmayan insanları Disiplin Kurulu'na sevk etti.

***

Tandoğan Kuru, bununla yetinmedi, koltuğunu korumak için bu kez 33 mahallede delege seçimi yapmadı.

47 delegenin çıkacağı 33 mahallede seçim yapmayarak, koltuğunu garanti altına almanın anti demokratik yolunu buldu.

Ki, içlerinde Çeltikçi gibi geçmişte CHP'ye belediye kazandırmış belde de var.

DP'den gelenler delege olamadı!

Delege seçimlerinde ilginç sonuçlarından biri Bursa-Mustakemalpaşa-Tatkavaklı'da gerçekleşti.

Eski belediye başkanı ve CHP'den istifa ederek Demokrat Parti Belediye Başkan adayı olan ve aldığı bin 200 oyla seçimde İYİ Parti'ye belediyeyi kaybettiren Orhan Alper'in listesi kaybetti.

İki listenin yarıştığı seçimlerde DP'den Belediye Meclis adayı olan Abdullah Berk Akkaş ile Bekir Alper'in olduğu liste 11 oy alırken, Coşkun Çakır, Savaş Çakıcı, Necati Karagöz, Kemalettin Efe, Metin Çakır, Aziz Buğa, Ergün Çakıcı, Ercüment Gülşen, Ali Kaymak ve Hasan Erol Atlı'nın olduğu liste delege seçilmeyi başarmıştı.

CHP OSMANGAZİ'DE TAŞLARI YERİNDEN OYNATACAK BİRLEŞME!

14 Aralık Cumartesi günü Merinos'ta gerçekleştirilecek olan Cumhuriyet Halk Partisi Osmangazi kongresine yönelik yeni gelişmeler oluyor.

Raşit Gürbüz ve Asuman Savan'in Zeynel Kirte lehine adaylıktan çekilmesinin ardından, yarışın iddialı adaylarından Dr. Halil Kararer ile partinin sevimli yüzü Sinan Nergiz de birleşme kararı aldı.

Henüz kesin olmamakla birlikte büyük olasılıkla İlçe başkan adayı Dr. Halil Karaer olacak, Sinan Nergiz de ilçede ikinci isim olarak kongreye girecek.

Dr. Halil Kararer, birleşmeyi, "Arkasında delegeden başka bir güç olmayan iki adayın yan yana gelmesi" olarak niteledi.

Büyük bir özveri göstererek, Dr. Halil Karaer'le işbirliği yapan Sinan Nergiz de "Kişisel çıkarlarım için değil, parti için bu yolu tercih ettim" dedi.

Bu birleşmeye başka isimlerin de katılması bekleniyor.