Bursa
Parçalı Bulutlu
23.8°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

CHP'de yarışacak iki isim İsmet Karaca ile Erol Gülmez!

09 Ocak 2020 Perşembe, 22:14

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Bursa örgütünde sadece iki ilçe kongresi yapılmadı; İznik ve Gürsu...

Delege sayısı bakımından kongreyi etkilemeyeceği için il başkan adaylarının çalışmaları hızlandı.

İl Başkanı Hüseyin Akkuş, çevresine ve de İl Yönetim Kurulu'na, "Ben adayım" dese de, mevcut delege yapısı göz önüne alındığında Akkuş'un aday olması zor görünüyor.

Kongre sürecini iyi izlemeyenler, "Hüseyin Akkuş en güçlü aday" diye söyleseler de, il başkanlığının görünen en güçlü adayı İsmet Karaca...

***

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen ve Fırat Yılmaz'ın zaferiyle sonuçlanan kongrenin ardından şunları yazmıştım:

"İlçe kongrelerinin sonuçlarına göre iki isim Bursa'da güçlendi. Biri İsmet Karaca, ötekisi Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz... Bursa CHP'de anahtar artık onların elinde... İkisi arasında bir ayrışma olursa ancak İl Kongresi'nde yarış olur."

Osmangazi, Mustafakemalpaşa ve İnegöl'de Karaca'ya yakın isimler iş başına gelirken, Yıldırım'da Nihat Yeşiltaş'ın listesinde de çok sayıda İsmet Karaca taraftarının delege olduğunu biliyoruz.

Mudanya ve Kestel'de Hayri Türkyılmaz'ın ekibi iş başına gelirken, Osmangazi, Yıldırım, hatta Nilüfer'de Hayri Tükyılmaz'la birlikte hareket edecek pek çok isim var.

Yani, İsmet Karaca'yı engelleyecek tek güç, Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz olabilir ki, o da geçen kongrede olduğu gibi tamamen İsmet Karaca ile birlikte siyaset yapıyor.

***

Nitekim, Hayri Türkyılmaz ile İsmet Karaca, birlikte Ankara'ya gidip, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile görüştüler.

Görüşmenin içeriğiyle ilgili Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ı aradım:

"Genel Başkan ile İsmet Karaca'yı tanıştırdım. Genel Başkanımız Mudanya'yı, Mudanya'daki hizmetleri sordu. Zübeyde Hanım Çocuk Akademisi'ni çok önemsediğini söyledi. Sonra İsmet Karaca da aday olduğunu anlattı. Genel Başkanımıza 'Genel Merkez'in bir adayı var mı, ters düşmek istemeyiz' dedik. Genel Başkan Kılıçdaroğlu da 'Ne münasebet, olur mu öyle şey, herkes aday olabilir' dedi. Başarılar diledi. İsmet düşüncelerini anlattı, Genel Başkanımız da neler yapması gerektiğini söyledi. Buna karşılık İsmet Karaca da, önümüzdeki süreçte Bursa'nın toparlandığı, kimsenin ayrıştırılmadığı bir listeyle yönetime talip olduğunu anlattı!"

***

"Genel Başkan bir uyarıda bulundu mu? Mustafa Bozbey'le ilgili bir şey söyledi mi?" diye sordum Türkyılmaz'a?

Şu ayrıntıları aktardı:

"Konuşuldu elbette... Hassasiyetini söyledi. Bursa'da seçim kaybedilmesinden ötürü üzüntülerini iletti. İsmet Karaca, Bozbey dahil herkese sahip çıkılacağının sözünü verdi. Önümüzdeki dönem Bursa'da seçimin mutlaka kazanılacağını söyledi. 'Ben son kongrede il başkanı olsaydım Bursa'da Osmangazi dahil seçimi kazanırdık' dedi. Görüşmemiz son derece olumlu havada sona erdi."

***

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, kısa süre sonra İsmet Karaca'nın adaylık açıklamasında bulunacağını sözlerine ekledi.

***

Tablo netleşti.

Nilüfer'de Özer Anaç kazansaydı, İl Başkanlığı'nın en güçlü adaylarından biri Erol Gülmez olacaktı.

Seçim kaybedilince, durum değişti. Bugün itibariyle favori İsmet Karaca oldu.

Bu güçlü yapıya rağmen Erol Gülmez adaylık konusunda ısrarlı...

İki adaylı bir yarışta şanslı olacağını düşünüyor.

***

Eli sürekli parti örgütlerinin içinde olan Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal'ın durumu ilginç...

Hüseyin Akkuş'un arkasında durur gibi görünürken, İsmet Karaca ile anlaştığı şeklinde kulislere bilgi yansıdı.

Nitekim, İl Yönetim Kurulu'ndan Sarıbal'a yakın bir grubun, Hüseyin Akkuş'a, "Sizinle seçim kazanamayız, Dr. Demirhan Aslan'ı aday yapalım" dedikleri bilgisi de kulaklarımızı fısıldandı.

***

Sonuç, iki adaylı bir yarış olacak gibi görünüyor.

Kazanmaya yakın İsmet Karaca ile "Bir oy da alsam, il başkanlığına adayım" kararlılığında olan Erol Gülmez!