Bursa
Açık
18.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

CHP'de sürpriz sonuçlar: O isimler delege olamadı!

25 Kasım 2019 Pazartesi, 11:10

Cumhuriyet Halk Partisi'nde kıran kırana devam eden delege seçimlerinde çok sürpriz sonuçlar ortaya çıktı.

İddialı bazı isimler elendi.

***

Onlardan biri de CHP'nin Bursa Büyükşehir'de en büyük kozu, 20 yıl Nilüfer'de belediye başkanlığı yapmış olan Mustafa Bozbey...

Geçtiğimiz hafta sonu Özlüce'de yapılan seçimlerde Mustafa Bozbey delege yazılmadı.

Üç delegenin çıktığı mahallede Şemsi Oğuz, Veli Adıgüzel ile Şaban Erdinç delege oldu.

***

Benzer bir sonuç Demirci mahallesinde gerçekleşti.

Bursa sol siyasetinin önemli isimlerinden Mustafa Şenyurt delege seçilemedi. Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) Temsilciliği de yapan Şenyurt, pek çok kez milletvekili adayı olmuş, önseçimlerde en çok oyu alan isimlerden biri olmaya başarmıştı.

Bu mahallede Emrah Mutlu, Mustafa Budak, Nur Akça, Bülent Gökçe, Hasan Aker, Erentürt Balcı ile Hüsne Deniz delege seçildi.

***

Çalı mahallesinden de çok ilginç bir sonuç geldi. Eski İlçe Başkanı Özgür Şahin delege seçilemedi.

Ali Karamık'ın öncülüğündeki liste seçimi kazandı. Kazanan isimler şunlar: Tufan Karagöz (76), Cemil Saka (72), Kemal Aytekin (72), İsmail Karamık (71), Özcan Bilgit (69) ve Ercan Tunç (69) oyla delege seçilirken Özgür Şahin 59 oyda kaldı.

***

CHP Nilüfer ilçe kongresinde ağırlığı olan yerlerden biri de Cumhuriyet mahallesi...

Bu mahallede sürpriz yaşanmadı, partinin önemli isimlerinin tamamına yakını (Nevzat Ünlü hariç) delege oldu.

Abbas Soğucak, Muhtar Dilek Tez, Aysel Okumuş, Berna Hacer Bilici, İnci Yalman, Zeynep Karagöz, Sevda Osma, Emine Akçay, Metin Karageyik, İsmet Tabak, Yasemin Nacar, İsmail Önol. Erhan Kaya, Ramazan Çınar, Samet Yıldız, Suat Faruk Yaşar, Veysel Bulut ve Atakan Çorbacı delege oldular.

***

Nilüfer eski Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, delege seçimine ilişkin yazıya bir açıklama gönderdi. Kendisinin delege seçimlerine gitmediğini, bu görevleri yeni insanların yapması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Partinin delege seçimleri öncesinde soran arkadaşlarımıza 'Biz yıllardır bu tür görevleri yaptık, gençleri partiye kazandırmak, onların bundan böyle partinin her kademesinde görmek, parti kültürü ve sorumluluğunu üstlenerek sandığa sahip çıkan, partinin bayrağını asan, yağmurda çamurda parti için koşturan gençlerin delege olması için asla aday olmam' demiştim. Hatta mahallemde hangi gün delege seçimi olacağını dahi takip etmediğimi de söylemiştim. Talebimin olmadığı, ilgilenmediğim bir konuda farklı düşüncelerin oluşmasına önlemek açısından bu açıklamayı yapıyorum."