Bursa
Açık
19.5°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

CHP'de büyük tepki çeken Ankara daveti!

30 Ocak 2020 Perşembe, 14:52

CHP'de oyun üstüne oyun kurgulanıyor.

Amaç Hüseyin Akkuş'u yeniden o koltuğa oturtmaya çalışmak...

Önce eski Parti Meclis üyeleri, eski il başkanları, eski milletvekillerinin katıldığı bir kahvaltı organize edildi; Hüseyin Akkuş'a destek açıklaması yapıldı.

Katılan bazı isimler, "Biz o amaçla gitmedik, İl Başkanı çağırdı nezaketen orada olduk. Bizden destek de istenmedi" şeklinde açıklama yaptılar.

****

Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve Milletvekili Erkan Aydın'ın desteğini alan Akkuş, yeni hamleler peşinde...

CHP Osmangazi İlçe Başkanlığı'nın Cuma akşamı için düzenlediği dayanışma yemeğine, alternatif olarak, İl Başkanı Akkuş, ilçe başkanlarını Ankara'ya davet ettirdi.

Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'nın davet ettiğini bildiren Akkuş, davetin gerekçesini açıklamadı.

Bu gelişmelere rağmen İsmet Karaca'nın gövde gösterisine dönüşmesi beklenen Atalay Düğün Salonu'ndaki yemek iptal edilmedi.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğum adaylardan Erol Gülmez, önce geçtiğimiz hafta sonu Görükle'de gerçekleştirilen buluşmayla ilgili konuştu:

"Kazanma olasılıklarını görmüyorlar. Yazık, eski il başkanları arayıp, destek görüntüsü verdirdiler. O insanlar bizi arayıp, 'Katılım gerekçemiz sadece nezakettir' dediler. Seçim çalışmalarına bu insanları alet etmesinler!"

*****

Ankara çağrısına ilişkin olarak ise, ilçe başkanlarını örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı'nın çağırdığını sanmadığını vurgulayan Erol Gülmez şu açık çağrıda bulundu:

"Bir toplu fotoğraf verip, bakın bütün ilçe başkanları bizi destekliyor algısını yaratacaklar. Ben ilçe başkanlarıma açık çağrı yapıyorum. Lütfen bir il başkan adayının peşine takılıp Ankara'ya gitmesinler. Bursa'da dört başkan adayı var. Hüseyin Akkuş şu anda bir adaydır. Bir hafta sonra kongremiz var. Seçim zamanı yapmadığı il başkanlığını şimdi yapmasın! Kesinlikle gitmesinler. Genel başkanımın hiçbir adayla görüşmeme hassasiyeti bilinirken, bir il başkan adayı tüm ilçe başkanlarını toplayıp, Genel Başkan Yardımcısı'na götürüp görüntü veremez."

****

Bu arada belirtmiş olayım ki, Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular,ev sahibi olduğu için doğal olarak Ankara'ya gitmeyecek. Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın ile Kestel İlçe Başkanı Hatice Doğan kesin olarak katılmayacak iki ilçe başkanı...

Bazı ilçe başkanları örneğin Gürsu İlçe Başkanı Haşim Öztürk, "İkisine de katılacağım" derken, İnegöl İlçe Sekreteri Bengül Kozba Kavlan, ilçe başkanını Ankara'ya gideceğini ifade ettikten sonra, "Biz bu işi hiç etik bulmadık" dedi.