Bursa
Çok Bulutlu
25.4°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

CHP Bursa Kadın Kolları'nda Vildan Özkula'nın listesi!

11 Mart 2020 Çarşamba, 22:44

Bu hafta sonu, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları'nın kongresi gerçekleştirilecek.

14 Mart Cumartesi günü Nilüfer Belediyesi'nin karşısındaki Plaza 16'da yapılacak kongrede üç adaylı bir yarış olacak.

İl Kadın Kolları Başkanı Vildan Özkula, daha önce de aday olan Sara Mızrak ile Aysel Okumuş...

Yarışın iddialı adaylarından Vildan Özkula'nın listesi Ankara delegeleri hariç kesinleşti.

İşte yarışa girecek liste:

Necla Özadalı, Nilgün Alpak, Hamiyet Baysal Arıkaslan, Emel Ecer, Nur Soydan, Nurçin Sevgel, Belma Tunçmen, Serpil Altun, Hülya Dink, Nurgül Bora, Mübecel Öztürk, Gülsen Kıraç, Hediye Çelik, Yazgülü Gizir, Leyla Okumuş, Aslıhan Metin...

***

İl Kadın Kolları'nda yarışı kim kazanır bilemem ama Vildan Özkula'nın geçtiğimiz iki yıl içinde masa başında politika üretmediğini, sürekli alanlarda olduğuna tanıklık edebilirim.

Adalet yürüyüşü, köylerde gerçekleştirilen ilk yardım kursları, genel ve yerel seçimlerde alanlarda olmak, İstanbul seçimlerine Bursa'da katkı koymak ilk ağızdan sayabileceklerim.

CHP BURSA KADIN KOLLARINDA AYSEL OKUMUŞ'UN LİSTESİ

Yarışın favorilerinden biri Aysel Okumuş...

İl Başkanı İsmet Karaca'nın da katıldığı adaylık açıklamasında Aysel Okumuş, önemli mesajlar vermişti.

"Erken seçim olursa görevimin başında olacağım" diyerek Vildan Özkula'ya gönderme yapmıştı.

Okumuş'un Başkan Özkula'ya bir başka örtük eleştirisi üç ilçede kurulamayan kadın kollarına ilişkindi:

"Büyükorhan, Keles ve Harmancık'ta Kadın Kolları kurmak hedefimiz olacaktır."

***

Seçim sürecinde ilçeleri dolaşan Aysel Okumuş, seçildiği takdirde her ay bir ilçede İl Kadın Kolları toplantısı yapacağının altını çiziyor.

Okumuş, "İlçeler arasında iletişimi sağlayacağız. Her yıl Kadın Meclisi toplantısı yaparak, hesap vereceğiz. Kadın dayanışmasını ön plana çıkaracağız. Bunun için her CHP'li kadının mesleğini öğreneceğiz, kadınlarımızı onlara yönlendireceğiz" dedi.

***

Başkan adaylarından Aysel Okumuş'un parti içindeki bu mesajlarından hariç, genel siyasetle ilgili de önemli vurguları vardı:

"Her geçen gün baskı, şiddet ve korku bataklığına saplanmaktayız. Daha da ürkütücü olan, biz kadınlar, katmerli bir şekilde erkek egemen anlayışın, ırkçı, tutucu, yobaz, cinsiyetçi baskısıyla karşı karşıyayız. Bizi kendi kimliğimizden çıkarıp, kamusal alandan çekip, sadece 'hamur yoğuran, çocuk doğuran' bir meta haline getirmek isteyen zihniyetle karşı karşıyayız. Her gün, işlenen bir kadın cinayetiyle birlikte bir canımızı kara toprağa vermekteyiz. Çocuk yaştaki kızlarımız töre evliliklerine kurban edilmekte ve çağdaş Cumhuriyet kazanımları yerle yeksan edilmektedir. Bütün bu baskı ve zulme karşı örgütümüz CHP'nin önderliğinde örgütlü bir şekilde mücadele ediyor ve direniyoruz. Mücadelemiz hayatın her alanında devam ediyor."

***

İddialı adaylardan Aysel Okumuş'un seçime girecek listesi de belli oldu.

Buna göre Aylin Yılmaz, Mehtap Esen, Dr. Yasemin Karaer Er, Fatma Yüksel, Eda Bayraktar, Mürşide Binici, Gülşah Gülsün, Elanur Güleçal, Fatma Yüksel, Melek Yılmaz, Nurten Özcan, Aylin Ural Saka, Ferdane Özdemir, Neriman Aslan, Birsel Öztopaloğlu, Ayten Levent ve Miray Canbazgiller yönetimde yer alacaklar.

Aysel Okumuş, Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Gemlik ve Mudanya'dan yönetimi oluşturduklarını sözlerine ekledi.