Bursa
Parçalı Bulutlu
24.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

CHP Bursa'da bundan sonra neler olabilir?

05 Ocak 2020 Pazar, 19:06

CHP Nilüfer ilçesinde seçim sonuçlarının ardından Bursa CHP örgütünde tablo aşağı yukarı tamamlandı.

Gelişmeleri şöyle analiz edebiliriz:

1-Yerel seçimlerde CHP Bursa'da üç ilçede başarı gösterdi. Nilüfer, Mudanya ve Gemlik... Başarısız olan diğer ilçelerin değişmesi beklenirken, tam tersine iktidar olunan Nilüfer'de Özer Anaç devrildi. Bunun en temel nedeni olarak "listelerde yapılan yanlışlıklar" olarak yorumlandı.

2-İl başkanlığının en önemli adayı Erol Gülmez, evinde kaybetti. İl başkanlığı yarışında büyük yara aldı. Şansı oldukça azaldı. Tek çıkış yolu Bursa CHP'nin yeni patronları Hayri Türkyılmaz ve İsmet Karaca ile anlaşması... Nilüfer Kongresi sırasında Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'a, "Kafanızdaki il başkan adayı kim?"diye sordum; yine yanıt alamadım ama "Erol Gülmez'le olmaz" dedi.

3-İlçe kongrelerinin sonuçlarına göre iki isim Bursa'da güçlendi. Biri İsmet Karaca, ötekisi Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz... Bursa CHP'de anahtar artık onların elinde... İkisi arasında bir ayrışma olursa ancak İl Kongresi'nde yarış olur.

4-Orhan Sarıbal-Hüseyin Akkuş ekibi, Nilüfer'de elleri mahkum Fırat Yılmaz'ı destekledi. Ancak Nilüfer'de seçilen delege yapısı bir aday etrafında birleşecek gibi görünmüyor.

5-Bildiğim kadarıyla Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş ile Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, il başkanlığı görevine Hüseyin Akkuş'un devam etmesine sıcak bakmıyorlar. Yeni bir isim ve yeni bir aday etrafında birleşebilirler.

CHP NİLÜFER KONGRESİNDEN İZLENİMLER

20 yıldır CHP'nin iktidar olduğu Bursa Nilüfer kongresi, her haliyle güzeldi.

26. Dönem CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın tarafsız bir biçimde yönettiği ilçe kongresinde kadınlar ön plandaydı, gençler sahadaydı.

Gerilim yoktu, tam anlamıyla demokratik bir yarış vardı.

CHP'nin as kadrosu salondaydı.

Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın ve Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın yanı sıra eski bakanlardan Turhan Tayan, Nilüfer'in efsane Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de oradaydı.

***

Ayrıca, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, ilçe başkanlarının tamamına yakını; Osmangazi İlçe Başkanı Mete Akyolcular, Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar, Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Tandoğan Kuru, Mudanya İlçe Başkanı Ömer Aydın, Gürsu İlçe Başkanı Cavit Kaya, Keles İlçe Başkanı Cevat Acar da kongre salonunda hazır bulunanlar arasındaydı.

***

CHP Nilüfer İlçe Kongresi'nde, adaylar haricinde en dikkat çekici konuşmayı Aytuğ Atıcı ile Mustafa Bozbey yaptı.

Aytuğ Atıcı, "CHP örgütlü değildir. İl ve ilçe başkanları sadece örgütün başkanıdır. Bu örgütlü olduğu anlamına gelmez. Esas olan bütün üyelerin katılımıyla mahallerde örgütlenmektir" dedi.

Nilüfer eski Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise 'beş benzemezin' kendisine karşı ittifak oluşturduğunu belirterek, önümüzdeki dönemde bazı belgeleri kamuoyuna açıklayacağını söyledi.

***

Adayların konuşmasına gelince...

İlk konuşan Fırat Yılmaz oldu.

Harika bir hitabetle, salonu hop oturtup hop kaldırdı.

Coşkulu konuşması oldukça etkileyiciydi.

Fırat Yılmaz, ısrarla "Bizi ayrıştırmayın" dedi; kendisinin birilerinin adamı değil, 6 bin 533 üyenin adayı olduğunun altını çizdi.

İkinci konuşmayı İlçe Başkanı Özer Anaç yaptı; tonu daha düşük konuşmada en çok alkışı, İl Başkanı Hüseyin Akkuş'a dönerek "Görevimden ayrılmayacağım, mevzimi terk etmeyeceğim" deyince aldı.

Parti üyeleri ve delegelerinin ilçe başkanlığını basamak olarak kullanmak isteyenlere tepkisiydi bu aynı zamanda...

Son konuşmacı Erman Aydıngün'dü.

Geniş kapsamlı, Nilüfer'in sorunlarına değinen ve program açıklayan tek aday Erman Aydıngün oldu.

Delegeler arasında "En iyi konuşmayı Erman Aydıngün yaptı ama delege gücü yok" diyenlerin sayısı oldukça fazlaydı.

***

Üç listeli yarışta, Fırat Yılmaz 181 oyla kazanırken, Özer Anaç 34 oy farkla seçimi kaybetti.

Beklendiği gibi Erman Aydıngün, 79 oyla üçüncü oldu.

***

Bu sonuçlarla CHP Bursa İl başkanlığında kartlar yeniden karılacak gibi görünüyor.

Orhan Sarıbal-Hüseyin Akkuş ekibinin bütün umudu Nilüfer'de Fırat Yılmaz'ın kazanmasıydı. Bu sonuçla İl Başkanı Akkuş'un adaylığının önündeki en büyük engel aşılmış oldu.

Yani il başkan adayı Erol Gülmez'in şansı büyük ölçüde ortadan kalktı.

Şimdi artık gözler CHP Bursa İl Kongresi'nde olacak.