Bursa
Çok Bulutlu
25.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Cennet Cankılıç'a cevabımdır!

07 Ocak 2020 Salı, 23:36

"Tarihi yatırıma karşı çıkmak akıl tutulmasıdır!"

Cennet Cankılıç, 'enBursa.com'daki köşesinde, böyle başladığı yazısında beni hedef tahtasına oturtarak, iktidara selam çaktı.

Anladık, iktidar sevdandan vazgeçmeyeceksin Cennet, ama anımsatırım sana Bursa'yı rezil eden pek çok yatırıma karşı çıkanlara da aynı sözlerle yüklenilmedi mi?

***

Aha önümüzde somut bir örnek var: Kestel Çataltepe'deki Esnaf Odaları'na ait sanayi bölgesi projesi...

307 hektar alana kurulması planlanan, 24 imalatçı sektörü kapsayan sanayi sitesinin 2008 tarihinde protokolü imzalanmış, 2011'de de temeli atılmıştı.

1 milyar lira yatırım maliyetli, 11 etap halinde gerçekleşmesi beklenen TOKİ ortaklı proje ne oldu?

Rezillik!

TOKİ projeden çekildiği gibi kendi arazisini Esnaf Odaları'na satıp, "Ben bu işte yokum" demedi mi?

Yatırım büyük bir çıkmazda!

En son seninle Muhtelif Esnaf Odası Başkanı Özkan İlhan ile Akif Erol'u ziyaret etmiştik; orada ne anlattılar?

"Durum vahim, bu koşullarda bitmesi mümkün değil. Esnafa yeni mali yük binecek. Bir kısım esnaf üyeliğini başkalarına devretmeye başladı bile" demediler mi?

***

Biz ne demiştik?

Böylesine güzel bir doğanın ortasına bu yatırım olmaz.

Dönemin CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve CHP grubu bu işe karşı çıkmıştı da, Arif Tak'ın kışkırttığı esnaf Büyükşehir Belediyesi önünde CHP'lilere saldırmaya çalışmıştı.

***

BESOB Başkanı Arif Tak, "Herkes oraya gidecek! Tamirhaneler ve çevreyi kirleten öteki kuruluşlar Çataltepe'ye taşınacak! Büyükşehir Belediyesi de bu konuda yaptırım uygulayacağına söz verdi" şeklinde yüksekten uçmuştu.

Buna karşılık hukukçular ise hiçbir işletme sahibinin zorla kent dışına götürülemeyeceğini öne sürerek, "Kimseyi zorla yerinden kaldıramazsınız. Sözleşme imzalasalar bile dava açarak iptal ettirirler!" demişlerdi.

***

Gelelim Cennet'in diğer söylediklerine...

1-Üretim aşamasına henüz geçilmeyen otomobilin şu anda yüzde 52'sinin yerli olduğunu söylemek neden yanlış olsun?

2-Yerli otomobille ilgili Tayyip Erdoğan, bir tür AKP propagandası yapmadı mı?

"CHP bu ülkenin başına gelmiş en büyük felakettir" cümlesinden sonra şunları söyledi Erdoğan: "Maalesef aynı tavrı bugün ön gösterim araçlarını tanıttığımız Türkiye'nin otomobiliyle de ilgili sergilediler. CHP'ye meyilli yayın organları projeyi kötülemek için adeta son bir haftadır adeta seferberlik ilan ettiler. Daha aracı bile görmeden kimi zaman farını, kimi zaman aynasını, kimi zaman butonunu bahane ederek içlerindeki kin ve nefreti ortaya döktüler."

Oysa CHP bu işe karşı çıkmadı, tam tersine arka çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilere olumlu bulduğunu söylemedi mi? Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş bu projeyi güçlü şekilde destekleyeceğiz demedi mi? CHP'li Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan da destek mesajı yayınlamadı mı?

3-Ne dedi Tayyip Erdoğan? "Yerli otomobil 2022 yılında yollarda!" Ben ne yazdım, o tarihe yetişmesi mümkün değil. Arazi tahsisi, ardından bina yapımı, sonra da otomobil bantlarının gelip takılması falan, filan... Cennet ne diyor? TOFAŞ, RENO üretim düşürdü. İyi de üretim düşürten kim? Yerli otomobil üretimiyle TOFAŞ ve RENO nasıl bir atılım yapmış olacak? Bu ülkenin ekonomisini bu hale getiren hangi iktidar? Hadi, bu otomobilin 2022'de piyasaya çıkamayacağına ilişkin iddiaya girelim mi Cennet?

4-Cennet Cankılıç, "Ne yazık ki, sanayiye doymuş kentimize yeni ve büyük bir yük getirildi. TEKNOSAB ile batıdan sıkıştırılan şehrin doğusunda yeni sanayi bölgesi çalışması var. Güneyde Allah vere Uludağ bulunuyor da, oraya çok fazla dokunamıyorlar. Ama kuzeyde, Körfez zaten bitik durumdaydı, iyice perperişan olacak" şeklindeki satırlarıma hak verir gibi yapıyor ama Bursa'nın elden kayıp gitmesini tamamen geçmiş yanlış planlamaya bağlıyor.

Sanki, 16 yıldır Bursa'yı kesintisiz yöneten AK Parti iktidarının sorumluluğu yokmuş gibi davranıyor!

***

5-Yerli otomobile karşı çıkan yok. Ben yerine karşı çıkıyorum, bunda da ısrar ediyorum. Yeri yanlış değil, çok yanlış; 1 milyon metrekare bizim arazimiz beş yatırımcıya peşkeş çekilmemeli...

Ayrıca, Bursa ve Gemlik sanayiye doydu, inanmazsan, Gemlikli Gazeteci Cemal Kırgız'ın yazılarına bak!

6-Elektrikli otomobil çok doğru bir adım ama abartmaya da gerek yok. Dünyada pek çok örneği var; uçan otomobillerin gündeme geldiği bir dünyada yapılan işi abartmak, ucuz propaganda ile seçmen devşirmek doğru bir siyasal davranış mı?

***

7-Cennet bir çarpıtma uzmanı! Ben diyorum ki, madem başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere pek çok yetkili yerli otomobil için seferber oldu. Hodri meydan bütün kamu kurum ve kuruluşları yöneticileri, bu arada CHP'li belediye başkanları da makam aracı olarak yerli otomobil kullansınlar. Altlarındaki Mercedes, Auidi ve diğer markaları satsınlar!

***

8-Gelelim benim cipe! 2005 model bir araç! Param o zaman buna yetmişti! Senin gibi yerli (!) ama pahalı otomobile binemiyorum. Ayrıca bir konuda karar ver, senin bindiğin FİAT, yerli otomobil mi, yoksa KİA gibi yabancı bir marka mı? Yerli otomobilse, yenisi için bu kadar çığlık atmaya gerek var mı?

***

Ey Cennet Cankılıç, akıl tutulmasa yaşayan ben değilim. Sorgulamadan, iktidarın söylediklerini doğru kabul edenlerdir. Sen ve Bursa iktidarı o kadar desteklediniz de, ne oldu? Ne kazandınız?