Bursa
Açık
32.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Çalı halkı HES'e karşı direniyor, bu sese kulak verin!

24 Nisan 2020 Cuma, 18:52

Çalı halkı direniyor.

Topraklarını, yeşilliklerini işgale gelen enerji şirketine talan ettirmemek için açıklamalar yapıyorlar, yürüyüşler gerçekleştiriyorlar, bu yolla yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Önceki gün de geniş katılımlı bir gösteri gerçekleştirildi.

Bu kez çağrı siyasilerden değil, Çalı Çevre ve Kültür Derneği'nden geldi:

"Sevgili Çalı Halkı!

HES inşaatı çok güzel bir şekilde devam ediyor. Biz de oturduğumuz yerden öylece izliyoruz. Hiç içinizi acıtmıyor mu bu durum?

Çalı halkı adına elimizden gelen her şeyi yasal ve fiziksel olarak yaptık. Devletle burun buruna geldik. Tüm amacımız günün birinde çocuğumuz, torumuz 'Baba-dede bunu buraya yaparlarken hiç ses çıkarmadınız mı?' diye sorduğunda cevapsız kalmamak içindi. Süreç zor.

Biz Çalı'nın gelenek ve görenekleriyle büyüdük. Atalarımız bize gerekirse vatanımızı, gerekirse köyümüzü, gerekirse hanemizi korumayı öğrettiler. Gün dayanışma günü. Eğer bu HES bugün buraya yapılırsa yarın daha kötüleri yapılacak. Toprağımızı Çalı'yı hiç görmemiş, suyundan hiç içmemiş bir insanın şirketinin insiyatifine bırakmayı vicdanımız el vermiyor. Suyumuzu onların eline teslim etmeyelim.

Eğer birlik olursak başaracağız, elele olursak başaracağız. Çünkü hiçbir devlet, halkını karşısına almak istemez. Maskelerimizi takalım, eldivenlerimizi takalım ve Çalılı kimliğimizi yanımıza alalım. Tüm yüreğimiz ve gücümüzle adeta son direnişimizi yapalım. Orada toplumun gücünü gösterip tepkimizi ortaya koyalım. Çünkü biz bizsek, bu topraklarda doğup büyüğüdüğümüz içindir. Ben Çalı'ya borcumu ödemeye hazırım. Tüm Çalılıları bu borcu ödemeye bekliyoruz."

Yüzlerce insan Değirmenderesi bölgesinden başlayarak, baraja doğru yürüdü.

Görünen o ki, Çalı halkı yapılacak HES'e karşı direniyor.

Yapılan işe, seçilen bölgeye, ağaçların kesilmesine karşılar.

Yürüyüşün başlagıncına katılıp, yeri gördüm.

Hani derler ya cennetten bir köşe, tam da öyle...

Yürüyüş alanına ilk gelenler arasında CHP Nilüfer eski ilçe başkanlarından Özgür Şahin'le konuştum.

Çalılı olan Şahin, "Ben bu derede yüzmeyi öğrendim. Hem suyu kesecekler hem de oraya 10 bin metrekare alanda 2 bin 200 metr kare beton dökecekler. Buna izin vermeyeceğiz" dedi.

Dernek Başkan Ömer Bora da Çalı halkının bu işten sonradan haberdar olduğunu, halka anlatılan proje ile yapılacak işlerin çok farklı olduğunu söyledi.

Bursa-Nilüfer-Çalı'da gerçekleştirilecek HES projesiyle ilgili birkaç yazı yazdım.

Olayın tarafları hem Şükra Enerji 'nin sahibi AK Parti Manisa-Gölmarmara Belediye Başkanı Kamil Öz'ün hem de DSİ Bölge Müdürü Yüksel Tazegül'ün görüşlerini alıp, bu köşeden aktardım.

Gerek ihalenin yöntemi, gerekse yapılacak işin çerçevesi konusunda kimse fotoğrafın tamamını göstermiyor.

Bu da şüpheleri arttrıyor.

Bu köşeden sorduğum bazı sorular vardı...

Çalı barajından ovaya doğru inen boruları kim döşüyor?

DSİ biz değiliz derken, firma kendi borularına nasıl DSİ amblemini vurabiliyor?

Bizzat yerinde de gördüm, yukarıdan aşağı inen suyun boruları delmemesi için dört basınç kesici konuldu. Bu basınç kesicilerin önüne dinamo koyup elektrik üretilemez miydi?

Firma sahibi bizzat bana 85 metrekarelik inşaat yapacağını söyledi. 10 bin metrekarelik bir alanda 2 bin 200 metrekarelik inşaat yapılacağı doğru mudur?

Son söz olarak şunu söyleyebilirim; bütün bu soruların yanıtları verilmeden bu bölgeye HES yapmak çevre cinayetidir.

İŞTE İTİRAZ DİLEKÇESİ!

Çalı Çevre ve Kültür Derneği öncülüğünde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Bursa Valiliği ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne HES'le ilgili gerekçeli bir itiraz dilekçesi sunuldu.

Hem tarihe kayıt geçmek, hem de kamuoyunun olayı bütün boyutlarıyla öğrenmesi amacıyla bu dilekçeyi bilginize sunuyorum:

"Bursa İli, Nilüfer İlçesi, Çalı Mahallesinde hidroelektrik santrali yapılmasını istemiyoruz.

Şükra Enerji San. Tic. Ltd. Şti. asırlardır akan ve doğamıza hayat veren deremiz üzerine hidroelektrik santrali yapmak istemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 56. maddesinde çok açık bir şekilde belirtildiği üzere yaşadığımız çevreyi korumak anayasal hakkımızdır.

Madde 56-'Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir.'

Bizler Çalı halkı olarak, doğayı seven ve koruma niyetinde olan insanlar olarak koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz ve evde kalmanın en doğru seçenek olduğunu bildiğimiz halde HES şirketinin bu süreçte inşaata başlamasını kabul etmiyoruz. Milletçe elbirliği ile üstesinden gelmemiz gereken bir süreçten geçerken iş makinelerinin derhal durdurulmasını istiyoruz.

İlgili bakanlık ve müdürlüklerin sesimize kulak vermesini ve çalışmaları durdurmasını talep ediyoruz.

Çalı Hidroelektrik Santraline Neden Karşıyız?

1. Çalı'nın içerisinden geçen ve tüm halkın kullanımına açık olması gereken deremizin bir şirket için kapatılmasını ve tüm canlılardan mahrum bırakılmasını istemiyoruz.

2. Kesilen ağaçlarla, büyük borularla, beton havuz ve santral binasıyla doğal güzelliğimizin bozulmasını istemiyoruz.

3. Tarım tüm insanlığın geleceği olduğu için çiftçilerin ovada ve dere kenarındaki küçük bahçelerin kullandığı suyun kaderinin şirketin insafına bırakılmasını istemiyoruz.

4. Planlanan yerleşim yerine çok yakın olması ve gürültü kirliliğine sebep olabileceği için istemiyoruz.

5. Çalı uygulama imar planı kapsamında 25 dönümlük bir kent parkının bitişiğinde olmasından kaynaklı HES yapılmasını istemiyoruz. Bu bölgede yapılacak projeler yerel ve ekolojik doğa turizmi üzerine yapılması gerekmektedir. İnsanların doğa ile buluşabilecekleri alanları yok etmek değil geliştirmek gerekli.

6. HES projesinin olduğu bölge arkeolojik SİT alanı olarak belirlenmiş olmasından dolayı yer seçimi uygun değildir. Gelecek nesillere ışık tutacak araştırmaların yapılarak bölgenin kültür rotalarına eklenmesi sağlanmalıdır. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu bölgede geniş çaplı bir araştırma yaparak arkeolojik SİT alanı kapsamını genişletmelidir. Bölgede açık olan, görünen bulguların derhal kayıt altına alınması gerekmektedir.

7. Günümüzde tüm bilimsel çalışmalar enerji ihtiyacımızın olmadığını göstermektedir. Elektrik üretilmesi bölgede yaşayan insanların kullanması için değil sadece şirketin para kazanması için yapılmaktadır. HES projesinin kamusal özelliği olmadığı ve sadece şirketin çıkarları için yapıldığı için bu projeye karşıyız."

***

Bu yazının dipnotu: Çalı Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ömer Bora aradı. Yasakların olduğu dün ve bugün şirket çalışmalarına devam etti. Sokağa çıkma yasaklarının fırsatçıları bunlar. Sayın Bursa Valisi Yakup Canbolat'a sormak isterim, bu işin nesi acil Allah aşkına!