Bursa
Parçalı Bulutlu
24.3°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Bursa Müftülüğü şehre bu kötülüğü yapmamalı?

28 Nisan 2020 Salı, 20:20

Hangi biriyle mücadele edelim?

Bu ülke ne yazık ki, belirli güç odaklarının her şeye gücünün yettiği bir memleket haline geldi.

İşte Bursa Müftülüğü'nün yeni icraatı...

***

Bursa'nın kalbi neresidir diye sorulsa, Heykel diyenler de olur, eski Fomara, daha eski adı Şehreküstü, şimdiki adı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olan yerdir diyenler de...

Mitinglerin yapıldığı, raylı sistemin Hanlar Bölgesi, Cumhuriyet ile Atatürk caddelerine ulaşılan son noktasıdır.

Her gün on binlerce insan Şehreküstü İstasyonundan iner, kimi Heykel'e çıkar, kimisi Altıparmak'a yönelir, bazıları da o bölgede kalır.

Bursa Müftülüğü binası da çok uzun yıllar buradaydı.

Devletimiz, ulusumuz, halkımız korona belasıyla boğuşurken, Kirazlıyayla'daki maden şirketi ağaçları kesti, Çalı'da özel firma enerjiye acil ihtiyaç varmış gibi HES inşaatına başladı, Bursa Müftülüğü de binasını yıktırdı (Kim yıktı acaba?).

Yıkılır yıkılmaz yerine inşaat yapmak için kolları sıvadılar.

Oysa burası için AK Partili Bursa Büyükşehir Belediyesi farklı bir proje öngörüyordu.

***

Yıllar önce, Recep Altepe ile Bursa Müftülüğü anlaşmış, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin de katkısıyla Yalova yolunda Müftülük inşaatına başlanmıştı.

Orası bitti, Bursa Müftülüğü yeni yerine taşındı. Yanına da artı olarak çok güzel bir cami yapıldı.

Hatta Yalova yolundaki yer yapılmaya başlandığında, Emniyet Müdürlüğü'nün ön cephede bulunan arsası bile arka tarafa itilmiş, bu nedenle Belediye yönetimi ile Emniyet'in arası açılmıştı. Ama siyasi iktidar ve Bursa Büyükşehir Belediyesi aynı partide olduğu için Emniyet Müdürlüğü ses çıkaramamıştı.

İşte inşaatı biten, Müftülüğün yerleştiği bu yere karşılık olarak Şehreküstü'deki müftülük binası da yıkılıp, meydana katılacaktı. Böylece Şehreküstü gerçek bir meydana kavuşacaktı.

Ayrıca hem, İslam'ın beş büyük mabedinden biri olarak kabul edilen Ulu Cami görülecekti hem de Hanlar Bölgesi ortaya çıkacaktı.

AK Parti iktidarı döneminde devlet içinde paralel devlet haline getirilen Diyanet İşleri Başkanlığı devreye girdi, burayı terk etmedi.

Tartışmaların ardından konu yargıya taşındı.

Recep Altepe döneminde binanın boşaltılması ve yıkım işleri için yargı başvurusu, öğrendiğim kararıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş döneminde yapılan baskıyla geri çekildi.

Ve inşaat başladı.

Peki orası ne yapılacak?

Küçük bir yer olduğu için Müftü Bey'e lojman olacak herhalde...

Altına da dükkan yapıp kiraya verirler sanırım.

Olan yine Bursa'ya olacak.

***

Bu yazını dipnotu: Hani Hanlar Bölgesi açılacaktı? Recep Altepe'nin pişirip önünüze koyduğunu bile gerçekleştiremiyorsunuz, bu nasıl iş?