Bursa
Açık
31.1°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Bursa halkı bu yanlıştan dönmenizi bekliyor!

13 Mayıs 2020 Çarşamba, 19:08

Gezi direnişinde olduğu gibi şimdi de aynı şeyleri söylüyorlar: "Mesele başka!"

Nedir başka olan mesele?

Taksim'de son kalan yeşil alanın korunmasını siz istediniz de biz mi karşı çıktık?

Orhaneli Termik Santrali'ne arıtma sistemi kurulmasını siz savundunuz da biz mi karşı durduk?

'TOKİ Doğanbey ucubelerini buraya yapmayın' dediniz de, biz mi 'hayır, ille de orada yapılacak' diye ısrar ettik.

'Kent meydanı değil, burası kent avlusu oldu, bu ne rezalet' dediniz de, biz mi duymadık?

'0.50 katsayı ile Nilüfer'i berbat ettiniz, her yer betonlaştı' cümlesini kurdunuz da biz mi duymadık?

'T2 hattı çok yanlış bir yatırım, mutlaka yerin altında yapılmalı' diye yazan Yüksel Baysal değil de, siz miydiniz?

'SSK'nın binası yıkıldı, BTSO buraya bina yapmasın, yeşil alan kalsın' diye tutturan siz miydiniz, yoksa Bursa'nın demokratik sivil örgütleri mi?

Daha böyle onlarcasını sayarım.

Da gerek yok, Bursa'ya yine bir büyük yanlış yapılmak üzere ve biz buna karşı "Yapmayın" diye bağırıyoruz.

Belgelerini ortaya koyuyoruz. Kararları açıklıyoruz.

Buna karşı siz ne yapıyoruz, "Niyet okuyorsunuz!'

Ne derseniz deyin, inançlı-dindar insanların büyük çoğunluğu, vicdanlı olanların ise tamamı bu işe karşı...

Bu yazının dipnotu: Bursa Kent Konseyi Bursa Çalışma Grubu üyesi, Bursa sevdalısı Feridun Baykara, vakıf malına kutsal muamelesi bahanesi üretenlere karşı Diyanet Vakfı'nın satışa çıkardığı malların ihale ilanını yayınladı. Anlayın artık, yanlış yaptınız. Bu yanlıştan dönün!

'HAYAT İNSANLARA İKİNCİ BİR ŞANS VERİR!'

Tolga Kornoşor...

Çoban Hareketi Bursa İl Başkanı...

Geçtiğimiz günlerde bu konuda beni de duygulandıran bir mesaj yayınladı.

Bugünlerde iktidardan güç alarak bizi ötekileştirmeye çalışanlara karşı değerli kardeşim Kornoşor'un bu paylaşımı ilaç gibi geldi:

"Hayat insanlara bazen ikinci bir şans verir!

Bundan yaklaşık 30-32 yıl önce babamla beraber Şehreküstü Meydanı'nda buluştuk ve çiftliğimiz için gerekli tarım ilaçlarını almak üzere aynı zamanda aile dostumuz da olan Şevket Şahin ağabeyin işyerine doğru yürüyorduk. Babam durdu, şöyle bir etrafına baktı ve dedi ki: 'Şu Diyanet'in yaptığı işe bak, Ulucami'nin bütün görüntüsünü kapattılar. Hiç yakışıyor mu Diyanet gibi bir kurumun bunu yapması?' Bu benim kulağımda ve zihnimde öyle bir yer etmiş ki, Sayın Yüksel Baysal'ın yazısını okuyunca hemen o gün canlandı gözümde.

Bazı dostluklar aradan yıllar, hatta nesiller geçse de unutulmaz. Babamın gönlünde Sayın Yüksel Baysal'ın ayrı bir yeri vardı. Şimdi sebebini daha iyi anlıyorum. O da 'Ortak değerlerin insanları birbirine yaklaştırıyor' olması. Kendisi de bir Bursa sevdalısı olan Yüksel Baysal'ın çağrısı çok yerinde ve doğru. Aradan yıllar geçti bizler büyüdük, iş güç sahibi olduk, kentin sivil toplum örgütlerinde görevler aldık ve almaya devam. Bize düşen en büyük görev gelecek nesillere daha yaşanabilir bir ülke bırakmak. Bu yüzden mevcut tüm siyasi oluşumlara alternatif olacak, ülkenin kurucu değerlerine sahip çıkan bir siyasi hareketin, Çoban Ateşi Hareketi'nin Bursa İl Başkanlığı'nı yapıyorum. Mahallemizi, şehrimizi, ülkemizi güzelleştirmek, daha yaşanabilir hale getirmek, geçmişimizin değerlerini korumak ve bunları gelecek nesillere bırakmak hepimizin görevi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Bursa Müftülük binası yıkıldı ve yeni yerine taşındı. İşte hayat bize ikinci şansı verdi, bir dahaki şansın ne zaman geleceği belli değil. Dolayısı ile kent dinamiklerinin ortak akılda buluşup yeni inşaata izin vermemesi, Ulucami ve Hanlar Bölgesi'nin silüetinin ortaya çıkmışken yeni inşaatlara kurban edilmemesi gerekiyor. Bunun için adım adım, gerekirse iğne ile kuyu kazarak mücadele etmek gerekiyor. İçinden geçtiğimiz karantina günleri umarım herkese insanlığın her şeyden kıymetli olduğunu, dayanışma ile aşılamayacak güçlük olmadığını öğretmiştir. Biz de Çoban Ateşi Hareketi gönüllüleri olarak Sayın Yüksel Baysal'ın fikrini doğru buluyor ve daha güzel bir Bursa için sonuna kadar destekliyoruz. Bu noktada üzerimize düşen maddi, manevi ne sorumluluk varsa Bursa halkı için yerine getireceğimizi taahhüt ediyoruz."