Bursa
Parçalı Bulutlu
24.6°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Bursa'da susuzluk tehlikesi ile BUSKİ'nin su kazığı!

13 Nisan 2020 Pazartesi, 18:40

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, son dönemlerde daha sık uyarır oldu:

"Suyu tasarruflu kullanalım!"

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"Bölgemizde yağış son 15 yılın en düşük seviyesinde. Bursa son 100 yılın en kurak 5. yılını yaşıyor, tüketim yüzde 17 arttı. İlerleyen günlerde çalışmamız olacağını ifade etmek istiyorum. Kuyular hala devrede ve Çınarcık Barajı'nın suyunun Bursa'ya kazandırılması için de çalışmalar var."

Biz buna ne diyoruz; yumurta kapıya dayanmadan önlen alınamaz mıydı?

Veya şimdi mi aklınız başınıza geldi?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, aylardır bu konunun üzerine gidiyor.

İmamoğlu, 2016 yılında bitmesi gereken Melen Barajının bir an önce bitirilmesi gerektiğini gündeme getirmiş, ayrıca Kanal İstanbul'un, bu şehrin bazı su kaynaklarını yok edeceğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise barajlardaki doluluk oranının yüzde 73 düzeyine ulaştığını, 2020 yılında sorun yaşanmayacağını ifade etmişti.

İstanbul böyleyken, aynı iklim şartlarına sahip, artı Uludağ'ı olan Bursa neden susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya, anlaşılır gibi değil!

***

Başkan Aktaş'ın diğer bir açıklaması ise şuydu:

"Kimsenin evine endeks okunmaya gidilmeyecek. Ocak, şubat, mart ayı faturalarının bir aylık ortalaması alınacak yüzde 50'sini faturalandıracağız. Ticarethanelerde ise nisan ayında tahakkuk yapılmayacak. Hayat normale döndüğünde toplam miktara göre mahsuplandırma işlemi yapılacak."

Bursa Büyükşehir Belediyesi bunu müjde olarak verdi.

***

Peki gerçekten öyle mi?

Merkezi Bursa'da bulunan Tüketicileri Koruma Derneği Genel Başkanı Başkanı Necdet Filizoğlu aksi kanaatte:

"Korona günlerinde cep telefonlarına gönderilen mesajlarla yapılan indirimler büyük bir nimetmiş gibi bize sunuluyor, bu aldatmacadır. Tüketimin son üç ayın ortalamasının yüzde 50'sini faturalandıracağız demeleri bile en pahalı suyu yüzde tüketmemizi engellemiyor. Burada faturalarda gösterilen katı atık bedelleri ile sayaç bakım bedeli diye konulan birim kaldırılmalı! Kalibre ölçümleri ücretsiz yapılmalı. Bursa'ya bir iyilik yapılacaksa 10 metreküp kadar tüketim bedava olmalı. "

***

Dernek Genel Başkanı Necdet Filizoğlu, Bursa'nın Türkiye'nin en pahalı suyunu içtiğini öne sürerek, "Faturalarda İstanbul ve Ankara'da katı atık diye bir uygulama yok. Bizde bu 19.00 TL artı KDV 22.00 TL ediyor. 1 milyon 311 bin abone var. 29 milyon para eder. BUSKİ Bursa'yı soyuyor" dedi.

***

Ankara ve İstanbul ile Bursa'nın su fiyatlarını karşılaştıran Tüketiciler Derneği Başkanı Filizoğlu, "Ankara'da su 3.33 lira... Bursa'da su 3.90 lira... Benim evime gönderilen yüzde 50 indirimli faturada 6 metre küp için 58 lira yazılmış. Ankara'da 6 metre küp suyun faturası 32 liradır" diye konuştu.

***

Bilindiği gibi Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi, Aralık 2019'da yaptığı toplantıda yağışların yetersiz olmasını gerekçe göstererek, suya yüzde 14 zam yapmıştı.

Bu yazının dipnotu: Necdet Filizoğlu diyor ki, "Büyükşehir Belediyesi BUSKİ'yi finansman aracı olarak kullanıyor." BUSKİ finansman aracı olarak kullanıldığı için Bursa'da su pahalı oluyor.