Bursa
Açık
19.1°
Yüksel Baysal
Yüksel Baysal

Bursa'da korona mücadelesi ne durumda?

26 Mart 2020 Perşembe, 22:52

Sağlık yöneticisi olarak uzun yıllar kafa patlatmış, dirsek çürütmüş, milletvekili olmadan önce Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimliği görevinde bulunmuş olan Prof. Dr. Yüksel Özkan'ın, korona virüs mücadelesinde Bursa'nın durumuna ilişkin sorularını gündeme taşımıştım.

Sağlık Bakanlığı'na 16 soru yönelten CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan'a yanıt AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin'den gelmişti.

***

Bursa'da olup biteni yerinde gören, saptamalar yapan Prof. Dr. Yüksel Özkan, gözlemlerini şehrin en yetkili ismi Vali Yakup Canbolat'a da iletti.

Çeşitli hastaneleri, aile sağlık merkezlerini ziyaret eden Yüksel Özkan izlenimlerini kaleme aldı, bizimle paylaştı.

İşte Prof. Dr. Özkan'ın izlenimleri:

"Sayın Baysal, son gelişmeleri sizlerle paylaşıyorum.

Çin'in Wuhan kentinde yeni Corona virüs yani COVID-19 salgını gündeme geldiğinden beri bu konuda TBMM'ne, Sağlık Bakanlığı'na, ilgi bakanlıklara 30 Ocak 2020 tarihinden itibaren toplam 4 soru önergesi verdim ve ayrıca bu konu ile ilgili 30 Ocak 2020 tarihinde İYİ Parti'nin verdiği Meclis Araştırması önergesi doğrultusunda CHP grubumuz adına Meclis kürsüsünden 3 dakikalık bir konuşma yaptım. Bu öneri AK Parti ve MHP'nin oyları ile kabul edilmedi.

Sağlık Bakanlığı Bursa'da Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Şehir Hastanesini COVID-19 ile ilgili referans hastane ilan ettiğinde, 2 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı'na sorduğum soruda 'Kapatılan 3 hastaneyi böyle kritik durumlar için tekrar işlevsel duruma getirmeyi düşünüyor musunuz?' ve 'Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetersiz fiziki koşulları nedeniyle uygun mudur? Ayrıca genel bir uygulama ve hizmet hastanesi olması nedeniyle de riskli değil midir?' (Kapatılan 3 hastane nedeniyle Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin kapasitesinin çok üstünde çalıştığını da ayrıca bir gerekçe göstererek). Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde toplam 6 tam izole yoğun bakım yatağı var. Halbuki Bursa Şehir Hastanesinde ise bu tür yatak sayısı 180'dir. Fiziki koşulları nedeniyle de burasının izolasyon açısından uygun olduğu ortada. Ayrıca boşaltılan hastanelerden bazıları bu salgında COVID-19 hastaneleri olarak planlanabilir mi diye sorduk. Tabii sorduğum bu soruların cevabını ilgili bakanlıktan alamadım.

Yukarıdaki bu çekincemi ve endişelerimi, yaptığım saha ziyaretleri sonrasında 20 Mart 2020 tarihinde İl Sağlık Müdürü'nü ziyaretimde de dile getirdim. Aynı tarihte TBMM'ne sahadaki izlenimlerim ve sağlık çalışanlarının beklentisini içeren soru önergemi (sizin köşenize taşıdığınız soru önergesini) verdim.

Neden mi dile getirdim bu çekinceleri mi? Dünya örnekleri ortada, aslında bizim için bir tecrübe olmalı idi bunlar. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı eylem planında ve kararlarında dünyada örneği ve uygulaması olan 'Sağlıklı Hastane' kavramı hiç yer almadı. Nedir 'Sağlıklı Hastane?' Sağlıklı hastane, COVID-19 testi negatif çıkan, acil ve kronik hastaların kabul edilip tedavi edildiği bir hastane grubudur. Bunu daha ilk vaka görüldüğünde yapabilirdik, kapasitemiz vardı (özel sağlık kuruluşlarını da bu sağlık kurumu havuzuna dahil ederek). Bu fırsat kaçtı mı? Artık COVID-19 bulaş yaygınlığına bağlı, onun da bölgesel yayılımını bilmiyoruz.

24 Mart 2020 tarihinde Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gittiğimde Kalp Hastanesi'nde bir COVID-19 hastasının yatırıldığını tesadüfen öğrendim. Sağlık Müdürlüğü yetkililerini aradım ve bunun sadece bir planlama olduğunu söylediler, fakat hastanın yattığını bildiğimden bu hassasiyetimi öğlen saatlerinde Sayın Valimize aktardım. Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi sadece Bursa'da değil, Güney Marmara'da referans bir hastane. Kalp binasında yılda bin100 açık kalp, 15 bin anjiyo ve 4 bin 500 invaziv kardiyolojik girişimin yapıldığını, çoklu yaralanması olan travma hastasının kabul edildiğini, inme merkezinin burada olduğunu, özellikli ameliyatların yapıldığını, gerekçeler ile bu aşamada COVID-19 pozitif hastanın o yoğun bakımlara yatırılmasının uygun olmayacağını, yoğun bakımlar ve hasta yataklarının yukarıda saydığım acil ameliyatlar sonrası yoğun bakım için planlanmasının doğru olacağını, yoksa acil ameliyat bekleyen hayati tehlikesi olan hastaları yatıracağımız yatak kalmayacağını anlattım. Bu gerekçe ile planlamada bu hastanenin daha geri bir plana, yani en son seçenek olarak COVID-19 olarak değerlendirilmesinin doğru olduğunu ifade ettim. Sayın Valimiz ile konuşmamdan sonra gece yarısına kadar telefonlarım susmadı. Kimler mi aramadı? Meslektaşım Bursa Milletvekili Sayın Mustafa Esgin aradı, kendilerine de gün içinde olanları anlattım ve bana hak verdiler. Amacımız popülizm ve siyaset değil. Benim amacım bir aydır ısrarla vurguladığım, bu planlamada bir eksikliğe dikkat çekmek idi. Her süreçte olduğu gibi bir karar alırken masa etrafına tüm muhataplarımızı davet eder ve istişare edersek az hata yaparız. Temel yaklaşım bu olmalıdır her zaman.

25 Mart 2020 tarihinde saat 14'de Bursa Valimiz Sayın Yakup Canbolat'ı ziyaret ettim ve kendilerine bir önceki gün telefonda aktardıklarımı yüz yüze ayrıntılı olarak anlattım. Kendileri bu konu ile bizzat ilgilendiler ve planlamanın tekrardan gözden geçirilmesi için ilgililer ile görüşüleceğini ifade ettiler. Kendilerine bu yakın ilgiden dolayı teşekkür ettim ve ayrılırken sağlık çalışanlarının sahada büyük bir desteğe ihtiyaçlarının olduğunu da söyledim. Bu konuda gerekenin yapılması için de talimat verdiler.

Saygılarımla...

Yüksel Özkan"